Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Taras z gresu. Jak szybko zbudować trwały taras z płytek tarasowych?

Wnetrza.shop, KJ
Taras z gresu - Fot. Grespania

Taras z gresu? Gres porcelanowy o grubości 2 cm został zaprojektowany z myślą o tworzeniu wytrzymałych, trwałych i pięknych tarasów, aranżacji w ogrodzie, a także powierzchni placów. To stosunkowo nowy materiał na rynku, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na kilka cech, którymi się charakteryzuje.

Czym są płytki gresowe o grubości 2 cm?

To odmiana gresu porcelanowego zaprojektowanego do użytku zewnętrznego, który może być stosowany na tarasach, w ogrodach, w strefach basenowych, podjazdach, parkingach czy placach publicznych. Gres ten charakteryzuje się ponadprzeciętną grubością – 2 cm. Dla porównania płytki ceramiczne w zależności od rodzaju mają od 6-9 mm grubości. Na rynku dostępne są także ultra cienkie okładziny ceramiczne o grubości 3,5 mm. Masywny, dwu-centymetrowy gres jest antypoślizgowy, odporny na zginanie, ścieranie i mróz, a ze względu na niską nasiąkliwość jest łatwy w czyszczeniu. Płyty gresowe o grubości 2 cm są chętnie wybierane przez architektów ze względu na ich trwałość, kilka możliwości montażu oraz atrakcyjne wzornictwo. Producenci ceramiki postarali się, aby płytki te stanowiły dopełnienie oferty. Często, tak jak w przypadku hiszpańskiej fabryki Grespania, wzory płyt o grubości 2 cm naśladują kolekcje dostępne w regularnej ofercie. To sprawia, że bez trudu można połączyć aranżację wnętrza i zewnętrza w jedną estetyczną całość. Wśród gresów o grubości 2 cm znajdziemy serie imitujące wygląd takich materiałów jak beton, metal i drewno. 

Taras na gruncie na trzy sposoby

Płytki tarasowe Dock Taupe 20mm - Fot. Grespania

Jakie parametry powinny spełniać płytki tarasowe?

Funkcjonalność, trwałość i estetyka to trzy uniwersalne zasady, którymi warto się kierować przy urządzaniu tarasu i strefy odpoczynku w ogrodzie. O funkcjonalności decyduje dobry projekt skrojony na miarę potrzeb i dopasowany do stylu życia użytkowników. Nie mniej ważne są zastosowane materiały. Płytki gresowe stosowane na zewnątrz muszą spełniać kilka podstawowych wymogów. Jednym z nich jest niska nasiąkliwość, a co za tym idzie mrozoodporność. Dzięki zastosowaniu mrozoodpornych płytek taras przetrwa w nienaruszonym stanie wahania temperatur charakterystyczne dla naszej szerokości geograficznej. Co ważne dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, płytki ceramiczne stosowane na tarasie powinny być antypoślizgowe. Ten parametr w przypadku gresów określa się oznaczeniami od R9 do R13. Do stosowania we wnętrzach mieszkań i domów w zupełności wystarczają płytki oznaczone symbolem R9. W wypadku użytku zewnętrznego (tarasy, ścieżki w ogrodzie, strefy wokół basenów) klasa antypoślizgowości powinna być wyższa, zaleca się płytki oznaczone symbolami R11. Lita i twarda struktura gresów wypalanych w wysokich temperaturach zabezpiecza wykonane z nich podłoże przed pęknięciami i zabrudzeniami. Dzięki niskiej nasiąkliwości w taflę gresu nie wynikają, ani woda, ani zabrudzenia. Brud, który naturalnie pojawi się na powierzchni wystarczy zmyć wodą. Masywne płyty tarasowe o grubości 2 cm są trwałe, odporne na zginanie, a ich zbita struktura zapewnia stabilne podłoże bez konieczności stosowania kleju i fug.

Drewniany taras na gruncie

Taras z gresu - pomysły

Niewątpliwą zaletą gresów o grubości 2-centymetrów jest dziecinie prosty montaż i równie łatwy demontaż. Płyty ceramiczne można układać bezpośrednio na trawie, na żwirze, na dystansie z użyciem regulowanych wsporników, a także w sposób tradycyjny z zastosowaniem kleju. Sposób montażu zależy od wybranej aranżacji i planowanego efektu. Co najlepiej pokazują poniższe przykłady.

Płytki tarasowe - Fot. Grespania
Płyty tarasowe - Fot. Grespania

Taras z gresu - układanie płyt o grubości 2cm na dystansie (na wspornikach)

W tym wypadku płyty ceramiczne układa się na utwardzonej powierzchni za pomocą wsporników bez użycia kleju i fug (wsporniki mogą mieć regulowaną wysokość, co umożliwi wyprofilowanie spadku lub zniwelowanie różnic między poziomami). Ułożenie takiej podłogi zajmuje dosłownie chwilę, podobnie jest w przypadku demontażu. To rozwiązanie pozwala ukryć instalację pod powierzchnią podłogi, a w razie potrzeby umożliwia do niej natychmiastowy dostęp. Mówiąc najprościej, by dostać się do instalacji, wystarczy podnieść płytę, a później odłożyć ją na miejsce. Można też dowolnie zmieniać konfigurację i rozłożenie płyt, przenosić je, używać wielokrotnie w różnych miejscach.

Jak zrobić taras? Zadaszenie tarasu, taras na gruncie

Taras z gresu - układanie płyt na żwirze

Kolejnym sposobem jest układanie płyt bezpośrednio na żwirze. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje żwiru. Ten grubszy podsypać pod spód, a drobniejszy na wierzch. Pomiędzy płytami dla lepszego efektu można wysypać żwir dekoracyjny.

Taras z gresu - układanie płyt o grubości 2 cm z użyciem kleju

W końcu gresy te można układać tak samo jak każde inne płytki ceramiczne, czyli z użyciem kleju i fugi. To rozwiązanie poleca się w przypadku tworzenia placów publicznych o dużym natężaniu ruchu, a także parkingów i podjazdów dla samochodów. W przypadku aranżacji tarasu lub ogrodu spokojnie można skorzystać z trzech opisanych wyżej metod i zachować możliwość ponownego wykorzystania płyt ceramicznych chociażby w razie zmiany aranżacji lub konieczności dostępu do instalacji, co umożliwia układania płytek na wspornikach.

Płyty tarasowe - Fot. Grespania

Zalety gresów tarasowych o grubości 2 cm:

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Taras z kostki brukowej - najciekawsze propozycje
Tarasy z betonowej kostki
Taras: czym go wykończyć?

Skomentuj:

Taras z gresu. Jak szybko zbudować trwały taras z płytek tarasowych?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej