Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Taras na gruncie na trzy sposoby

Małgorzata Krośnicka

Taras w ogrodzie to przedłużenie domu, przestrzeń do wypoczynku i spotkań. Jego lokalizacja nie jest sprawą prostą - od południa upał da się we znaki, od północy będzie za mało słońca, od zachodu - dokuczy porywisty wiatr. Ale każdy taras da się urządzić tak, by był miłym i zacisznym zakątkiem.

Taras posadowiony na gruncie można zbudować na kilka sposobów. Dość popularnym jest wykonanie betonowej płyty i wykończenie jej mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Jeżeli jednak chcemy uniknąć poważniejszych prac budowlanych, można zamiast tego zbudować drewniany podest, ułożyć cegłę klinkierową albo kamienne płyty lub kostki bezpośrednio na utwardzonej, lecz zarazem przepuszczalnej dla wody podbudowie.

Taras na płycie betonowej

Taki taras wykańczamy najczęściej ceramiką lub drewnem. Płytę wylewa się z betonu na podbudowie o grubości 20 cm, którą wykonuje się z zagęszczonego tłucznia albo żwiru. Jeśli taki taras ma powierzchnię przekraczającą 4 m2, należy wykonać zbrojenie stalowymi prętami o średnicy 10 mm (schemat).

Płytę tarasu trzeba oddzielić od ścian budynku przy użyciu elastycznego materiału, co 3-4 m należy też wykonać dylatacje, czyli szczeliny wypełnione paskami styropianu lub specjalną listwą.

Wylaną betonową płytę pozostawia się na 4 tygodnie, podczas których beton tężeje. Aby proces ten nie przebiegał zbyt gwałtownie, co jakiś czas jego powierzchnię polewa się wodą.

Przed ułożeniem na betonowej płycie nawierzchni, powinna zostać wykonana izolacja przeciwwilgociowa. składająca się z dwóch warstw papy termozgrzewalnej oraz betonowej wylewki o 3-centymetrowej grubości. Następnie płytę pokrywa się preparatem gruntującym.

Taras na podsypce piaskowej

Tak powstają tarasy, których nawierzchnię będzie pokrywać kostka i płyty kamienne lub betonowe. Z miejsca, w którym ma powstać taras trzeba wybrać humus, czyli urodzajną warstwę gruntu. Do powstałej w ten sposób niecki wsypuje się tłuczeń lub żwiru - warstwą o grubości 15-20 cm, którą trzeba wyrównać i ubić (podczas tego zabiegu żwir zmniejszy swą objętość o około 30%). Wzdłuż krawędzi tarasu układa się obramowanie z kostki lub betonowych krawężników mocowanych w warstwie betonu, które zapobiegną rozsuwaniu się elementów nawierzchni (schemat).

Gdy beton zwiąże, na żwir sypie się około 5 cm podsypki piaskowej lub cementowo-piaskowej (proporcje 1: 9-12), wyrównuje ją i układa kostki lub płyty kamienne. Nawierzchnie poziomuje się dobijając elementy drewnianym młotkiem.

Taras na wspornikach

W ten sposób powstają lekkie konstrukcje z desek drewnianych i kompozytowych (schemat). Budowę rozpoczyna się od wykopania dołów 30 × 30 × 50 cm, wypełnienia ich betonem i umieszczenia w nim metalowych słupków. Gdy beton zwiąże, mocuje się dźwigary - belki o przekroju 10 × 10 cm i długości odpowiadającej rozmiarom tarasu. Na dźwigarach zaś układa się poprzeczne legary (na przykład krawędziaki o przekroju 5 × 10 cm). W ten sposób powstaje ruszt, do którego zostaną zamocowane deski tarasowe.

Można też wzdłuż dwóch przeciwległych boków tarasu wykopać rowy głębokości około 50 cm, wypełnić je betonem i osadzić co 120 cm słupki i dalej postępować jak wyżej. Gotowe stopy fundamentowe ze wspornikami można też kupić w składach budowlanych.


Skomentuj:

Taras na gruncie na trzy sposoby