Kiedy przesadzamy kwiaty doniczkowe?

Alicja Gawryś

Na przedwiośniu nasze domowe rośliny powoli budzą się do życia. To najlepszy moment, by je przesadzić

Przesadzanie kwiatów doniczkowych.
Przesadzanie kwiatów doniczkowych. Krok 1. Roślinę wyjmujemy ze starej doniczki. Jeżeli jej korzenie są zbite i splątane - rozluźniamy je nieco. Martwe fragmenty odcinamy.
Fot. Anna Kulikowska

Zanim przystąpimy do przesadzania, sprawdźmy, czy wszystkie okazy tego wymagają. Zmiana jest konieczna, gdy korzenie gęsto przerosły ziemię lub wyrastają przez otwór w dnie.

Młode kwiaty o dużej sile wzrostu przesadzamy co roku, starsze - co 2-3 lata. Natomiast u mocno rozrośniętych, bytujących w dużych donicach, możemy wymienić tylko górną warstwę podłoża lub jedynie je uzupełnić.

Najlepszą porą na ten zabieg jest okres od lutego do maja (odkładamy go w przypadku roślin w pełni kwitnienia).

 

Jaka doniczka


Wybieramy model o kształcie podobnym do tego, w jakim roślina rosła dotychczas, ale trochę większy. Pojemnik powinien mieć otwór w dnie, który zapewni odpływ wody. Jeśli używamy starej doniczki, myjemy ją starannie.

Kształt doniczki powinien uwzględniać rodzaj bryły korzeniowej. Najczęściej używamy standardowych, ale dla palm bardziej odpowiednie będą wąskie i wysokie, a dla sukulentów rozrastających się szeroko - płaskie misy.

W doniczkach plastikowych oraz ceramicznych oblanych glazurą woda nie paruje przez ścianki. Natomiast w glinianych (bez glazury) woda paruje i ziemia wysycha szybciej.

Wiele osób wykorzystuje ozdobne osłonki bez otworów w dnie. Lepiej nie sadzić w nich roślin bezpośrednio, lecz wstawić okaz w zwykłej doniczce.

Zaletą osłonki jest to, że można ją np. wypełnić wilgotnym mchem, który przyczyni się do zwiększenia wilgotności powietrza wokół rośliny. Wadą - łatwość zalania korzeni, jeśli nie kontrolujemy, ile wody pozostało w naczyniu.

 

Podłoże i drenaż


Zmiana ziemi w doniczce często bywa konieczna, ponieważ po kilku latach eksploatacji traci ona dobrą, gruzełkowatą strukturę, staje się zbita, nieprzepuszczalna dla wody i powietrza. Poza tym wyczerpują się zawarte

w niej składniki mineralne albo stają się niedostępne dla roślin.

Dla każdego gatunku wybieramy taki rodzaj podłoża, jaki mu najbardziej odpowiada. Dla większości kwiatów domowych dobra jest przepuszczalna ziemia uniwersalna o lekko kwaśnym odczynie. Jej sporą część stanowi torf, który zapewnia dobre stosunki wodno--powietrzne, ale jest ubogi w składniki mineralne. Producenci często mieszają takie podłoże z granulowanym nawozem o długotrwałym działaniu (informacja o wzbogaceniu ziemi znajduje się na opakowaniu).

Specjalistyczne mieszanki można kupić dla kilku grup roślin o szczególnych wymaganiach: dla paproci, kaktusów, palm, a także dla storczyków i azalii.

Niektóre firmy dodają do ziemi kwiatowej specjalny hydrożel bądź piankę aminową. Substancje te chłoną o wiele więcej wody, niż zwykłe podłoże, magazynują ją i stopniowo udostępniają roślinom, co pozwala nam na znaczne zmniejszenie częstotliwości podlewania. Dostępne w sklepach podłoża tego typu to np. Aqua Żel i Aquamix.

Na dno doniczki zawsze sypiemy kilkucentymetrową warstwę keramzytu lub żwiru. Warto ją przykryć kawałkiem agrowłókniny, co zapobiegnie zamulaniu otworu odpływowego.

 

Zabiegi towarzyszące

Jeśli podczas przesadzania okaże się, że korzenie są uszkodzone, przycinamy je. W trakcie zabiegu staramy się nie podwinąć ich końcówek.

Gdy przesadzamy okaz oplatający podporę, przenosimy go wraz z nią, mocno stabilizując ją w nowej ziemi.

Po zakończeniu pracy podlewamy roślinę, równomiernie zwilżając ziemię.

 

Jak przesadzić kłujące okazy?


Większość kaktusów ma tak ostre ciernie, że przesadzanie ich gołymi rękami jest niemożliwe. Trzeba więc użyć odpowiednich przyborów. Mogą to być dwie gąbki, które przyciskamy do pędu i za ich pomocą przenosimy roślinę do nowej doniczki.

 

Przesadzanie kaktusów

Fot. Flora Press


Inny sposób polega na kilkukrotnym owinięciu pędu kawałkami gazety. Ciernie nie wbijają się w śliski papier, dzięki czemu możemy swobodnie przesadzić nasz okaz.

Małe egzemplarze można uchwycić pęsetą. Niekiedy jako ochrona przed cierniami wystarczą grube rękawice.

Pamiętajmy, że kaktusy i inne sukulenty potrzebują ziemi z dodatkiem żwiru i piasku. Rośliny podlewamy najwcześniej po 2-3 tygodniach po przesadzeniu.

Skomentuj:

Kiedy przesadzamy kwiaty doniczkowe?