Jak rozmnożyć domowe paprocie

Mam kilka różnych paproci w doniczkach i chciałabym się jakoś podzielić nimi ze znajomą. Czy można wysiewać ich zarodniki? Pyta: Sabina Matusiak

08.09.2003  POWSIN OGROD BOTANICZNY PAN ALPINARIUM UPRAWY ROSLINNOSCI GORSKIEJ N/Z WIESLAW GAWRYS ZASTEPCA DYREKTORA OGRODU BOTANICZNEGO PAN FOT. JERZY GUMOWSKI / AGENCJA GAZETA

Wiesław Gawryś: Najprostszy sposób na rozmnożenie paproci polega na podziale starszych, dobrze rozrośniętych egzemplarzy. Najlepiej zrobić to na wiosnę, przy okazji przesadzania roślin. Tak postępujemy z nefrolepisami, adiantum i orliczkami. Jeśli jakiś gatunek (jak np. nefrolepis sercolistny) wytwarza na końcach rozłogów młode rozetki, to oddzielamy je i ukorzeniamy w podłożu do paproci. W przypadku dawalii, flebodium i paprotki zwyczajnej można ukorzeniać odcięte kawałki kłączy.

U niektórych gatunków asplenium na liściach powstają rozmnóżki, które także można ukorzeniać, a uzyskane z nich okazy szybko rosną.

Za wysiewanie zarodników warto się zabrać w przypadku adiantum, cyrtomium i orliczek, bo rośliny te łatwo kiełkują. Zarodniki wysiewamy w wilgotnym podłożu, np. w ziemi do paproci przesianej i zmieszanej z piaskiem. Najlepiej użyć do tego celu zakręcanego słoika. Rośliny te wolno rosną - potrzebują 2-3 lat, by osiągnąć "dorosłe" rozmiary.

Więcej o: