Antraknoza różanecznika [Ekspert radzi]

dr Wojciech Słomka

Proszę o poradę, jak zlikwidować brunatne plamy na liściach rododendronów. Pyta: Krzysztof Woźniak

Grzyb wywołujący antraknozę różanecznika (objawy widoczne na liściach) odpowiada też za rozwój gorzkiej zgnilizny jabłek.
Fot, hbpictures shutterstoc

 

Wojciech Słomka

dr Wojciech Słomka - specjalista ds. ochrony roślin

Na liściach widać objawy antraknozy różanecznika wywołanej przez grzyb Colletotrichum gloeosporioides. Do infekcji mogło dojść np. przez przeniesienie zarodników z jabłoni, z chwastów (bo ta choroba atakuje także te rośliny) lub z gleby.Różaneczniki mają delikatny system korzeniowy, są więc wrażliwe na zalanie i brak powietrza w podłożu. Jeśli więc roślina była wielokrotnie zalewana, jej kondycja uległa osłabieniu - w rezultacie jest bardziej podatna na infekcje. W tej sytuacji w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym radzę zastosować środki chemiczne, najlepiej Sarfun 500 SC, ewentualnie Topsin M 500 SC bądź inny preparat zawierający mankozeb (substancję grzybobójczą).

Rośliny opryskujemy minimum trzykrotnie, co 10-14 dni, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż 15°C. Dodatkowo przy podlewaniu nie zraszamy liści. W sezonie proszę dokładnie zbierać opadłe liście i je palić. Kompostowanie ich jest niewskazane, bo zarodniki tej choroby mają duże zdolności przeżycia w długim czasie.
Radzę też w nadchodzącym sezonie ponownie zakwasić podłoże siarczanem amonu. Jeśli zechce Pan w bardziej kompleksowy sposób zadbać o krzew, można po wyleczeniu rośliny zastosować hormony wzrostu, które ułatwią regenerację uszkodzonych komórek. Polecam preparat Asahi SL. W przypadku roślin kwasolubnych i iglaków efekty będą spektakularne  po upływie roku od zastosowania. Ważne! Różanecznik można osłonić przed mrozem agrowłókniną dopiero przy spadku temperatury poniżej -5°C. I uwaga, choroba ma tendencję do powracania, dlatego tak istotna jest stała obserwacja roślin i natychmiastowe reagowanie w razie jej nawrotu.

Skomentuj:

Antraknoza różanecznika [Ekspert radzi]