Wszystko o astrach

Zakwitają wtedy, gdy w ogrodzie zaczynają przebarwiać się liście, a byliny powoli szykują się do zimowego odpoczynku. Najlepiej wyglądają posadzone w dużych wielokolorowych grupach.
Pielęgnacja ogrodu Pielęgnacja ogrodu Fot. Lilianna Sokołowska

Astry

Wysokie astry nowoangielskie i nowobelgijskie (Aster novae-angliae i A. novi-belgii) zaczynają kwitnąć zwykle pod koniec września. To rośliny, które doskonale sobie radzą w polskich warunkach klimatycznych - są w pełni mrozoodporne. Najlepiej rosną na słonecznych i lekko zacienionych stanowiskach. Ich odmiany różnią się wysokością i barwą kwiatów (białe, różowe, liliowe, fioletowe, łososiowe). Astry bylinowe są mało wymagające. Głównym problemem w ich uprawie bywają choroby grzybowe (szara pleśń i mączniak prawdziwy), rzadziej mszyce.

Na zdjęciu powyżej: Astry nowoangielskie i nowobelgijskie osiągają ponad metr wysokości. Najlepiej prezentują się w dużych ogrodach.

Dobre towarzystwo

Ze względu na wysokość (1,5-2 m) astry wieloletnie wymagają podparcia. Ich łodygi nieraz wyłamują się pod wpływem wiatru lub deszczu. Dlatego warto przed astrami posadzić niższe rośliny - np. trawy ozdobne albo kwiaty. Przód rabaty doskonale zasłoni też niski żywopłot z bukszpanu, pas irgi poziomej czy pięciorników.

Na zdjęciu powyżej: Pastelowe zestawienie astrów chińskich - róż i fiolet wspaniale wyglądają na ciemnym tle krzewów.

Astry jednoroczne

Różnią się od astrów bylinowych wielkością kwiatów i żywymi kolorami płatków. Astry chińskie (Callistephus chinensis) to rośliny jednoroczne, pochodzące z Chin i Japonii. Zależnie od odmiany dorastają do 15-70 cm wysokości. Kwiaty z wyraźnie widocznym "kołnierzykiem" z liści mają 5-9 cm średnicy.

Istnieje około tysiąca odmian astrów. Dla ułatwienia podzielone je na grupy (różniące się od siebie budową kwiatów). Najbardziej popularne są peoniowe, igiełkowe, chryzantemowe, pomponowe, pojedyncze, dachówkowe czy rurkowe.

Wczesne odmiany zakwitają już w lipcu i sierpniu. Kwiaty odmian późniejszych rozwijają się nawet we wrześniu i są ozdobą ogrodu aż do pierwszych przymrozków.

Na zdjęciu powyżej: Aster chiński igiełkowy przypomina nieco kwiat dalii. Najlepiej wygląda w wielobarwnej kompozycji.

W ogrodzie i w domu

Jednoroczne astry najlepiej prezentują się na kwietnikach i ogrodowych rabatach. Ale bardzo efektownie wyglądają także w skrzynkach balkonowych i dużych donicach ustawionych na tarasie. Dobrze czują się w towarzystwie bylin i traw ozdobnych. Ich urodę można też podziwiać w domu, gdyż uprawia się je również na kwiaty cięte.

Gatunki mało znane. Jesienią zakwitają także niski aster krzaczasty (Aster dumosus) - o zwartym pokroju, tworzący efektowne dywany kwiatów - oraz aster gładki (A. laevis), który kwitnie obficie i ma duże fioletowoniebieskie kwiaty, a przy tym jest dosyć odporny na mączniaka. W ogrodowych kompozycjach ładnie prezentuje się też aster wrzosolistny (A. ericoides) o igiełkowatych liściach i drobnych kwiatach, który kwitnie aż do mrozów.

Na zdjęciu powyżej: Niskie gatunki i odmiany astrów warto wykorzystywać do tworzenia obwódek rabat. Ich kwiaty ładnie wyglądają na tle żwiru.

sNa zdjęciu powyżej: Aster chiński odmiany:

1.Aster chiński peoniowy łososiowy

2.Aster chiński książęcy  'Tristan'

3.Aster chiński peoniowy niebieski

4.Aster chiński peoniowy biały

Jak uprawiać astry?

Gatunki wieloletnie - bylinowe. Większość z nich najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Jedynie aster wrzosolistny lubi suche podłoże. Wymagają stanowisk słonecznych, ewentualnie półcienistych.

Gatunki jednoroczne. Lubią żyzne, próchniczne i wilgotne podłoże oraz słoneczne stanowisko. Na zbyt mokrej glebie zapadają na chorobę - fuzariozę.

Rozmnażanie. Astry bylinowe rozmnażamy przez podział kęp w kwietniu lub maju. Żeby obficie kwitły, wymagają dzielenia i przesadzania co 2-3 lata.

Jednoroczne astry chińskie rozmnażamy przez wysiew nasion (w marcu-kwietniu, pod osłonami do skrzynek lub na palety). Nasiona kiełkują w temperaturze 16-20°C mniej więcej po 2 tygodniach. Ukorzenione rośliny warto nawieźć płynnym nawozem wieloskładnikowym. Na miejsce stałe wysadzamy je w maju w rozstawie 30×30 cm.

Na zdjęciu powyżej: Puchate kłosy rozplenicy dodają tej rabacie lekkości. Niebieskie astry chińskie rosną obok różowych dalii.