W mieście żyje mnóstwo ptaków. Czym je karmić , by im nie zaszkodzić?

Miasto jest naturalnym miejscem występowania wielu gatunków ptaków. Każdy z nich wymaga indywidualnego traktowania. Podpowiadamy co powinna zawierać idealna dieta dla każdego z nich.
Ptaki polski Ptaki polski mat.pras

Najbezpieczniejszy pokarm dla ptaków

Według portalu jestemnaptak.pl najlepsze i najbezpieczniejsze dla ptaków są ziarna słonecznika. Najlepiej, żeby był to słonecznik łuskany, bo wtedy poradzi sobie z nim większość ptaków.

Sikorka bogatka Sikorka bogatka Fot. Agnieszka Sadowska / Agencj

Bogatka zwyczajna

Bogatki uwielbiają jabłka, gruszki, śliwki lub winogrona. Większe owoce powinny być oczywiście pokrojone. Ptaki te chętnie zjedzą nawet rodzynki. Ale tylko wtedy, gdy wcześniej nieco rozmiękną w wodzie.

Dzięcioł Trójlapczasty na martwym świerku Dzięcioł Trójlapczasty na martwym świerku Adam Wajrak

Dzięcioł

Podobnie jak bogatka jest fanem świeżych owoców takich jak śliwki, winogrona czy suszonych jagód. Nie pogardzi również kawałeczkami jabłka czy winogronami. Lubi również biały ser!

Kaczka Kaczka Straż Miejska

Kaczki, łyski

Buraki, marchew, pietruszka lub ziemniaki. Mogą być w wersji gotowanej. Mogą być również surowe. Ważne, by jedzenie nie było spleśniałe. Musi być również pokrojone na drobne kawałki.

Kos Kos Fot. Shutterstock

Kos

Poza ziarnami zbóż, chętnie sięgnie po biały ser, ale też gotowany ryż. Jest też miłośnikiem orzechów włoskich - musimy je jednak dobrze rozbić, bo zbyt duże kawałki nie będą cieszyły się zainteresowaniem kosa.
Nie można mu jednak - podobnie jak innym ptakom - podawać mleka. To dla nich niebezpieczna, a nawet śmiertelna trucizna.

Dzwoniec Dzwoniec Fot. Jerzy Gumowski / AG

Dzwoniec

Jego przysmakiem jest siemię lniane. Tak jak inne ptaki dzwoniec może skusić się na okruchy chleba, ale jest to pokarm, który ptakom może zaszkodzić.

Czyż. Mniejszy od wróbla. Skrzydło długie, ogon krótki, dziób trójkątny, ostry. Tułów kreskowany, skrzydło ciemne z żółtym lub żółtawym wzorem, boki ogona z żółtymi lub żółtawymi plamami. Kuper jasny, żółty lub żółtawy. Czyż. Mniejszy od wróbla. Skrzydło długie, ogon krótki, dziób trójkątny, ostry. Tułów kreskowany, skrzydło ciemne z żółtym lub żółtawym wzorem, boki ogona z żółtymi lub żółtawymi plamami. Kuper jasny, żółty lub żółtawy. Fot. Picasa

Czyż

Mniejszy od wróbla i czasem z nim mylony. Podobnie jak dzwoniec uwielbia siemię lniane. I podobnie jak żółtemu koledze, chleb może mu zaszkodzić.

Kowalik Kowalik Fot. Małgorzata Kujawka / AG

Kowalik

To jeden z wielu ptasich mięsożerców. Bardzo ucieszy go wiszący za naszym oknem kawałek tłustego boczku lub słoniny.

Kraków. Łabędzie gromadzące się przy rzuconym im chlebie Kraków. Łabędzie gromadzące się przy rzuconym im chlebie Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Czym nie można karmić ptaków!

Chleb nie jest dla ptaków - szczególnie chleb stary, spleśniały, suchy! Nawet ten świeży się nie nadaje, bo zawiera substancje, które choć nam nie szkodzą, to ptakom mogą zaszkodzić.
Ptakom nie można również dawać innego spleśniałego, starego i zepsutego jedzenia, bo to grozi nie tylko ich zdrowiu , ale również życiu.

Więcej o:
Komentarze (5)
W mieście żyje mnóstwo ptaków. Czym je karmić , by im nie zaszkodzić?
Zaloguj się
  • lubella69

    Oceniono 3 razy 3

    Sikorki bogatki nie jedzą jabłek, wolą bardziej kalorycznie, za to sikorki modraszki owszem. Dzięcioły i niektóre "stare wróble" podjadają (sikorkom) smalec z nasionami słonecznika i płatkami owsianymi. Kosy także lubią płatki owsiane i słonecznik, oczywiście łuskany. Po za tym nie gardzą słodkim jabłkiem. Kosy jedzą na ziemi, najchętniej pod krzewami (cisy, jałowce, żywopłoty). Polecam miłośnikom ptaków aby sami robili im wiszące przysmaki. To tanie i proste. Roztapiamy kostkę smalcu (0,99 PLN) lub kilka kostek (opcja dla hojnych ;) ale nie do wrzenia, wsypujemy garść słonecznika łuskanego, lub pokruszone orzechy ziemne niesolone lub pestki dyni także pokruszone i dodajemy płatków owsianych. Studzimy aż zacznie krzepnąć tłuszcz i nakładamy do plastikowych pojemniczków po surówkach z nieco grubszego plastiku z wywiniętym brzegiem. Robimy dziurkę przy krawędzi i wieszamy przynajmniej 1,5 metra nad ziemią na pobliskim drzewie i czekamy na gości:) Nie radzę wieszać na balkonie, bo ptaszki nie chodzą na stronę ;) ... Pamiętajmy o dwóch sprawach: NIGDY SOLONE i skoro zaczynasz dokarmiać, rób to regularnie do wiosny lub wcale. Pozdrawiam! :)

  • augenthaler

    Oceniono 3 razy 3

    Słonecznik przygotowany. Wysypany na parapecie na I piętrze. Na razie nikt się nie skusił, ale może to z powodu kotki, która czuwa. Ptaki widząc przez szybę drapieżnika, nie podlecą blisko. Niemniej w ubiegłym roku sikorki się przełamały i zjadły wszystko, co do pestki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX