Jesienny stroik [Zrób to sam]

O tej porze roku nasze domy mogą zdobić nie tylko same kwiaty, ale także ich zestawy z owocami. Takie kompozycje bez trudu wykonamy własnoręcznie.

Jesienne stroiki

Z darów rozpoczynającej się jesieni warto korzystać pełnymi garściami. W ogrodzie nie brakuje kolorowych kwiatów, ale kupimy je też tanio na bazarku. Dobierzmy do tego dorodne jabłka i śliwki i rozłóżmy pod bukietem w wazonie - i prosta dekoracja gotowa.

Barwne owoce róży, głogu czy ognika można ścinać z pędami i wstawiać do naczynia z wodą wraz z kwiatami chryzantem i astrów - to drugi sposób na uroczą mieszaną kompozycję.

Bardziej zaawansowanym w sztuce florystycznej polecamy specjalne gąbki do bukietów, w które wbija się łodygi kwiatów, ogonki liści i owoców.

Na zdjęciu powyżej:

Chryzantemy i astry w kompozycji z owocami wyglądają jak martwa natura przygotowana do sportretowania.

W ciepłych barwach

Na zdjęciu powyżej: Kompozycja ze słoneczników, dyń i drobnych owoców w oprawie z siatki i włókna kokosowego.

sNa zdjęciu powyżej prezentujemy jak wykonać dekorację

1. Metalową siatkę składamy na pół, wypełniamy włóknem kokosowym i wzmacniamy drutem.

2. Doklejamy z obu stron od zewnątrz pasma włókna - najlepiej klejem w sprayu.

3. Powstała konstrukcje wyginamy fantazyjnie. W dolnej części umieszczamy fiolki z wodą, a w nich łodygi słoneczników. Owoce układamy obok.

To ci się przyda

Układając kompozycję z kwiatów i owoców, warto korzystać z gąbki florystycznej (dostępna jest w różnych kolorach). Do świeżych roślin używamy gąbki nasączonej wodą. Elementy, które nie muszą być w wodzie, umieszczamy w gąbce suchej. Przy tworzeniu roślinnych dekoracji przydają się też specjalne druty i nożyce florystyczne. Niektóre części mocuje się klejem z pistoletu (na gorąco) lub w sprayu. Do przypinania liści warto mieć pod ręką ozdobne szpilki.

Na zdjęciu powyżej: Liście galaksu maskują gąbkę florystyczną, w którą włożono papryczki, anturia, goździki, chryzantemy i skórki limonki

s

Na zdjęciu powyżej

1. Wiązanka z zielonych owoców jarzębin, róży, żołędzi, rajskich jabłek, szyszek modrzewia oraz wrzosów, ozdobiona kwiatem z materiału. Owoce połączono klejem florystycznym.

2. W środek wianka z suchych liści orzecha włoskiego włożono mokrą gąbkę, w którą wbito pędy ligustru i róży z owocami, nawłocie oraz chryzantemę.

3. Tort kwiatowy obwiedziony owockami lipy (na stelażu z siatki). Tworzą go m.in. słoneczniki, chryzantemy i celozja.

4. Wrzosy i rajskie jabłuszko to sposób na prostą dekorację w dyniowym wazonie.

Szarość róż

Na zdjęciu powyżej:

Kwiaty, liście i owoce umieszczono piętrowo, dzięki czemu kompozycja jest harmonijna i uporządkowana

To będzie potrzebne

1. Pęcherznica 'Diabolo'

2. Rzepak - pęd z łuszczynami

3. Chryzantema gałązkowa

4. Ligustr - pęd z owocami

5. Kosmos - kwiaty

6. Czosnek - owocostan

7. Bielone pędy

8. Ceramiczne naczynie

9. Gąbka florystyczna

s

Na zdjęciu powyżej możemy zobaczyć jak wykonać krok po kroku dekoracje

1. Gąbkę florystyczną do kwiatów świeżych przycinamy i moczymy. Długość pędów i łodyg różnicujemy - będą układane w grupach.

2. W kolejności ustawiamy grupy roślin: równo przycięte bielone pędy, niższe od nich łodygi ligustru z owocami, trochę wyższy czosnek i kępkę chryzantem.

3. Na koniec umieszczamy w gąbce pozostałe rośliny: u dołu kompozycji - zwarte grupy, a nieco wyżej - te bardziej luźne.

Więcej o: