Sposób na zdrowy i piękny trawnik

Od tego, czy trawnik ma służyć za ochronę ziemi, miejsce na piknik czy tylko ozdobę ogrodu, zależy dobór odpowiedniej mieszanki nasion traw.
trawnik trawnik Fot. Shutterstock

Jak dbać o trawnik?

Niektóre trawy natura obdarzyła wyjątkowym zestawem cech, dzięki czemu doskonale nadają się do tworzenia ogrodowych dywanów. Są bardzo żywotne - wieloletnie, mrozoodporne, a przy tym zimozielone. Nisko przycinane tworzą gęstą darń, nie dopuszczając do rozwoju innych gatunków, i są na tyle wytrzymałe, że można po nich deptać. Nieco się między sobą różnią: odcieniem zieleni i charakterem wzrostu - jedne skupione są w kępkach, inne dzięki rozłogom szeroko się rozpościerają - mogą też kiełkować po tygodniu lub po trzech, rosną szybciej albo wolniej, lepiej bądź gorzej radzą sobie z suszą czy zacienieniem.

Ten wachlarz możliwości pozwala na tworzenie mieszanek trawnikowych. W zestawach nasion zalety poszczególnych gatunków i odmian traw wzajemnie się uzupełniają. Mieszanki przystosowane są do bardzo różnych warunków i sposobu ich użytkowania. Przy zakupie nasion nie kierujmy się urodą zdjęcia na opakowaniu. Wybierzmy odpowiednie do naszych oczekiwań. Jedne piękniej wyglądają, inne są bardziej użyteczne, bo lepiej wytrzymują deptanie. Możemy np. zdecydować się na trawnik, który szybko odrasta, ale wymaga koszenia przynajmniej raz na tydzień, lub przeciwnie - na wolno rosnącą murawę, której pielęgnacja nie pochłania wiele czasu.

Fot. Shutterstock

Trawnik łatwy w utrzymaniu

Zwykle zależy nam, żeby trawnik był użyteczny i niekłopotliwy w pielęgnacji, co nie musi wcale oznaczać, że będzie mało urodziwy. Takie możliwości dają mieszanki składające się z traw odpornych na deptanie i o ładnym odcieniu zieleni, np. Gazon, Super Trawnik. Niektóre, np. Oaza, szczególnie dobrze znoszą suszę. Zazwyczaj kosi się je raz w tygodniu, a gdy trawa więdnie, wymaga podlewania. Z czasem murawa zmienia nieco skład, bo zanikają trawy najmniej dostosowane do warunków panujących w danym ogrodzie. Mocno deptane miejsca "łysieją". Ścieżki warto więc wyłożyć np. kamiennymi płytami.

Murawy 
rekreacyjne często porastają koniczyną. Dbajmy, by nie zagłuszyła ona trawy. Murawy rekreacyjne często porastają koniczyną. Dbajmy, by nie zagłuszyła ona trawy. Fot. Shutterstock

Wytrzymały trawnik

Pzeznaczone do tego celu mieszanki składają się z odmian o mocnych liściach najbardziej wytrzymałych na wygniatanie, które szybko się zagęszczają i odrastają. W sprzedaży dostępne są takie mieszanki jak Mistrzowska, Super Wembleyka, Stadion. Często deptane miejsca kosi się co kilka dni, nisko (na wys. 3 cm), trzeba też często je podlewać, nawozić i w miarę potrzeby dosiewać nasiona. Pielęgnacja takiej murawy jest więc dosyć czasochłonna.

Na zdjęciu powyżej: Murawy rekreacyjne często porastają koniczyną. Dbajmy, by nie zagłuszyła ona trawy.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Trawnik do rekreacji w mało deptanym miejscu można kosić rzadziej.

Pod koronami drzew zamiast trawy możemy każdej wiosny sadzić znoszące cień kwiaty sezonowe, np. niecierpki. Pod koronami drzew zamiast trawy możemy każdej wiosny sadzić znoszące cień kwiaty sezonowe, np. niecierpki. Fot. Shutterstock

Trawa pod drzewami

Na dużej powierzchni trawnik rekreacyjny jest dosyć kosztowny i pracochłonny. Zwykle też z całego nie korzystamy. Lepiej więc założyć murawę, która prezentuje się bardziej swobodnie i nie trzeba jej często ścinać. Uzyskamy ją z mieszanek traw wolno rosnących, np. Park, Wersalia. Zwykle trawy te dobrze radzą sobie w cieniu. Wystarczy je kosić na 5 cm kilka razy w sezonie, gdy urosną o 1/3. Koszona niżej murawa tego typu osłabia się, rzednie i porasta chwastami.

Na zdjęciu powyżej: Pod koronami drzew zamiast trawy możemy każdej wiosny sadzić znoszące cień kwiaty sezonowe, np. niecierpki

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Pod drzewami można spróbować wysiewać mieszanki znoszące cień. Ponieważ słabo odrastają, nie należy ich mocno deptać.

trawnik na nierównym terenie trawnik na nierównym terenie Fot. Ibulb

Trawnik na nierównym terenie

Trudno uzyskać jednolity trawnik na terenie pofałdowanym i miejscami ocienionym, bo trawa będzie tam mozaikowa. Trzeba odpowiednio różnicować jej pielęgnację, głównie podlewanie. Częstszego zraszania potrzebuje darń na wzniesieniach i rosnąca w słońcu. Nadmiernie nawadniana w cieniu i zagłębieniach będzie rzednąć i porastać mchem. Na stromych skarpach, na które dotarcie z kosiarką jest kłopotliwe, lepiej stworzyć kobierzec z bylin lub krzewów okrywowych.

Na zdjęciu powyżej: Rozległy trawnik nie jest dobrym rozwiązaniem. Jego powierzchnię warto ograniczyć, tworząc duże wyspy z innych niekłopotliwych roślin.

Trawa na podjeździe Trawa na podjeździe Fot. Shutterstock

Trawa na podjeździe

Wysianie trawy jest też dobrym rozwiązaniem na podjeździe i miejscu do parkowania, jeśli wcześniej ziemię wyłożymy (na podsypce) betonowymi płytami ażurowymi. Płyty zasypuje się do 3 cm poniżej górnego brzegu piaszczysto-próchnicznym podłożem, w które wysiewa się nasiona regeneracyjnej mieszanki traw radzących sobie w niekorzystnych warunkach, np. Super Reno. Z kolei w sadach trawnik może zmienić się w koszoną raz w roku łąkę, która chroni ziemię przed erozją i nie utrudnia zbioru owoców oraz prac przy drzewach.

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Ozdobą nowoczesnych gazonów jest jedynie kształt i linia oporowych murków, bo często zakłada się je na kilku poziomach.

Gazon tradycyjny
przypomina dywan, na zdjęciu - obramowanie z niecierpków. Gazon tradycyjny przypomina dywan, na zdjęciu - obramowanie z niecierpków. Fot. Shutterstock

Gazon

Murawa ta ma najpiękniejszy odcień zieleni (zwiemy go trawiastym), jednolity na całej powierzchni, jest niska i gęsta. Na jej walory wskazują nazwy mieszanek, np. Super- gazon, Szmaragd, Wersalia. Podłoże dla nich powinno być doskonale wyrównane, odchwaszczone, żyzne, z dużym dodatkiem próchnicy, a trawę w okresie, gdy najszybciej rośnie, trzeba kosić nawet 2 razy w tygodniu, tak by jej wysokość wynosiła 2,5-4 cm. Skracana rzadziej nie będzie gęsta. Nieodzowne jest też dbanie, by brzegi trawnika były równe i niepoprzerastane kępkami. Murawa taka potrzebuje też odpowiedniego odżywiania. W sumie jest to trawnik pracochłonny i drogi, dlatego nie powinien być rozległy. Wystarczy nieduży, by dodawał splendoru reprezentacyjnym częściom ogrodu.

Na zdjęciu powyżej: Gazon tradycyjny przypomina dywan, na zdjęciu ? obramowanie z niecierpków

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Na murawie gazonowej wokół lamp i kęp kwiatów warto stworzyć obrzeżenie z betonu lub kory ułatwiające kosiarce ich dokładne obkaszanie.

Trawy ozdobne na trawniku

Najważniejsze trawnikowe gatunki to m.in.:

Życica trwała - wschodzi po tygodniu, często się ją kosi i nawozi

Kostrzewa czerwona - wschodzi po 2-3 tygodniach, rzadko się ją kosi i dokarmia, ma odmiany rozłogowe i kępkowe

Wiechlina łąkowa - tworzy rozłogi, dobrze zimuje, wiosną wcześnie przyrasta, źle znosi cień

Kostrzewa łąkowa - trwała trawa rozłogowa, odporna na suszę, mróz, ugniatanie, dobrze odrasta. Uwaga: na trawniku nie powinno być wiechliny rocznej. Jest nietrwała, szybko zakwita i żółknie.

Zobacz także...

Najlepsze rośliny do warzywnika

Amatorsko można uprawiać różne grupy pomidorów: i te ogromne malinowe, których owoce ważą po 250-300g i średniej wielkości i małe tzw. koktailowe. Powodzeniem cieszą sie odmiany barwne.

Fot. Wikimedia Commons/Sarang

Jak się pozbyć szkodników?

Fot. Red

Ogród w stylu japońskim: rośliny i drzewka bonsai w ogrodzie japońskim

Fot. Jolanta Zdanowska

Więcej o: