Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenna pielęgnacja trawnika - o jakich pracach nie można zapomnieć

artykuł sponsorowany

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, podwórka czy przydomowego sadu. Aby zachwycał bujnością i soczystością zieleni przez cały sezon, należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych czynnościach pielęgnacyjnych.

Trawnik na wiosnę
Trawnik na wiosnę
Fot, Shutterstock/1000 Words

Jaskrawozielony, gęsty trawnik to marzenie każdego posiadacza choćby skrawka ziemi. Chcąc uzyskać efekt „zielonego dywanu” w ogrodzie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie trawnika na wiosenne przebudzenie. Wśród koniecznych do przeprowadzenia procedur pielęgnacyjnych wymienić należy:

  • aerację
  • wertykulację
  • nawożenie
  • koszenie
  • podlewanie

W filmie poniżej specjaliści marki Target prezentują i szczegółowo omawiają niektóre spośród wyżej wymienionych czynności:

Aeracja

Aeracja gleby to inaczej jej napowietrzanie. Niewystarczający dopływ powietrza do korzeni traw może spowodować zahamowanie ich wzrostu. Tego typu zabieg wystarczy wykonać raz lub dwa razy w sezonie. Aerację można przeprowadzić mechanicznie, poprzez nakłuwanie gleby, co stanowi jednak dosyć czasochłonne rozwiązanie.

Marka Target opracowała aerator w płynie o nowatorskim systemie rozpylania, którego użycie znacząco ułatwia pracę, pozwalając zaoszczędzić cenny czas i energię. Wystarczy podłączyć butelkę do węża ogrodowego z bieżącą wodą i taką mieszanką spryskać trawnik. 

Wertykulacja

Wertykulację przeprowadza się, aby usunąć obumarłe korzenie, uschniętą trawę i inne szczątki zalegające w trawniku. Proces ten pozwala na zwiększenie przestrzeni do oddychania dla niższych części łodyg trawy, co usprawnia ich wzrost.

Nawożenie

Trawnik po zimie wymaga uzupełnienia składników odżywczych. Podobnie regularne koszenie trawy pozbawia ją rozmaitych minerałów, których należy dostarczyć poprzez nawożenie. Aby trawnik mógł uzyskać satysfakcjonujący, maksymalny wzrost, należy go nawozić co kilka tygodni specjalnie dobranym do rodzaju trawnika nawozem.

Marka Target ma w swojej ofercie różne rodzaje nawozów.

Koszenie

Częste koszenie trawnika jest niezwykle ważne, gdyż przyczynia się do jego zagęszczenia. Co istotnie, przy każdym koszeniu należy zmieniać kierunki i trasę koszenia - tak, aby źdźbła nie były za każdym razem dociskane do podłoża pod tym samym kątem. Z reguły trawnik dobrze jest skrócić do długości około 5 cm, jednak latem można pozostawić trawę nieco dłuższą.

Podlewanie

Podlewanie to jedna z najistotniejszych czynności pielęgnacyjnych. Aby trawnik pozostał bujny i zielony, nie można o nim zapomnieć. Częstotliwość podlewania w dużej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych - temperatury oraz wilgotności. W upalne dni i latem konieczne jest codzienne podlewanie, gdyż trawa szybko reaguje na brak wody zmianą zabarwienia oraz zwijaniem się i więdnięciem starszych liści. 

Możliwe problemy trawnika

Mimo że właściwa pielęgnacja trawnika nie jest skomplikowana i pozornie z łatwością można zapewnić odpowiednie warunki rozwoju traw w ogrodzie, to jednak istnieje szereg problemów, które są w stanie zakłócić ten proces.

Wśród dolegliwości, z którymi niejednokrotnie muszą mierzyć się trawy, należy wyróżnić:

  • wysychanie
  • żółknięcie 
  • zarastanie chwastami i mchem
  • rzadką darń, filcowanie, słaby wzrost
  • pojawienie się larw owadów (pędraków i komarnic)
  • występowanie grzybów, pleśni, glonów
  • przenawożenie

Wszystkie powyższe problemy można zwalczyć stosując odpowiednie środki - naturalne, chemiczne, jak i wykonując określone czynności mające na celu eliminację źródła problemu i zapobieżenie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Szczególnie ważna jest jednak profilaktyka (wertykulacja, aeracja, nawożenie, koszenie, podlewanie), która minimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości. 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiosenna pielęgnacja trawnika - o jakich pracach nie można zapomnieć