Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdy rośliny idą spać

Red.

Zachwycamy się jesiennym przebarwieniem liści, a tymczasem dla roślin to zwykłe procesy fizjologiczne, które mają doprowadzić do zgromadzenia zapasów na długą zimę?

Magazyn Magnolia
Magazyn Magnolia
Fot. Red

Rośliny wieloletnie z naszej strefy klimatycznej wchodzą jesienią w ostatnią fazę rocznego cyklu – zasypiania na zimę. To pozwoli im przetrwać pomimo mrozów. Gatunki pochodzące z cieplejszych stref klimatycznych również zapadają w stan spoczynku, ale jako wrażliwsze, oczekują naszej pomocy w przygotowaniach do tego trudnego okresu.
Chociaż o tej porze roku słońce czasem grzeje, to dni stają się wyraźnie coraz krótsze, a noce – dłuższe i chłodniejsze, a nawet, przy bezchmurnym niebie – z przymrozkami. Ranki witają nas snującą się mgłą, albo deszczem i silnym wiatrem. To nie są dobre warunki do przedłużania wegetacji, a nagłe spadki temperatury poniżej 0 st. C niszczą wrażliwe rośliny sezonowe.
Długotrwała jesienna susza bardzo osłabia gatunki wieloletnie, bowiem deficyt wody nie pozwala na swobodny przepływ składników mineralnych do korzeni i innych części podziemnych.
O tym od czego i kiedy zacząć oraz jak przygotować i ochronić rośliny przed zimą w domu, a jak w ogrodzie, dowiecie się w najnowszym wydaniu Niezbędnika Ogrodnika.
Poradnik w sprzedaży od 19 października.
Wydanie poleca redakcja magazynu „Magnolia”.

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdy rośliny idą spać