Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego skrzydłokwiat więdnie? [Porada eksperta]

Wiesław Gawryś, KJ

Skrzydłokwiat więdnie. Wystawiłam moje rośliny na balkon. Wszystkie mają się dobrze, z wyjątkiem jednego skrzydłokwiatu, który zwiądł pomimo częstego podlewania. Co może być tego przyczyną? Kinga Leśniewska

Dlaczego skrzydłokwiat więdnie

Lato pod chmurką wpływa korzystnie na większość domowych gatunków. Jednak skrzydłokwiaty (Spathiphyllum) źle znoszą spadki temperatury poniżej 10°C. A przecież już we wrześniu zdarzają się chłodne noce. To osłabia wrażliwe rośliny. Potem wystarczy, by zostały one nadmiernie podlane, a ich korzenie zaczynają się dusić, a następnie gnić.

Skrzydłokwiat więdnie

Pierwszym sygnałem, że coś się dzieje w strefie korzeni, jest więdnięcie liści. Trzeba sprawdzić, czy roślina po prostu nie ma suchej ziemi (i ją podlać), czy przeciwnie - nie stoi w wodzie. Wtedy wylewamy wodę z osłonki i ustawiamy doniczkę na kilku warstwach chłonnego papieru. Kiedy trochę osuszymy podłoże, a mimo to liście nie podniosą się, wyjmujemy roślinę z doniczki i sprawdzamy stan korzeni. Lekko nadgniłe obcinamy, a okaz przesadzamy do świeżej ziemi. Jeśli są miękkie, roślinę wyrzucamy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego skrzydłokwiat więdnie? [Porada eksperta]