Encyklopedia roślin  >  Drzewa liściaste  >  Ardisia drzewiasta

Ardisia drzewiasta

Ardisia crenata

  • ()

Kategoria
drzewa liściaste
Zastosowanie
rośliny doniczkowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
do 1 m
Kolor liści
ciemno zielone
Kolor kwiatków
-
Pora kwitnienia
lato
Rodzaj gleby
przepuszczalna, torfowa
Wilgotność gleby
wilgotna
Odczyn gleby
kwaśny

Ardisia (Ardisia) Rodzaj obejmuje 250 gatunków ciepłolubnych, zimozielonych krzewów lub niskich drzew. Liście skórzaste i ciemnozielone, poziomo wyrastające pędy tworzą kopulastą koronę, kwiaty niepozorne. Owoc- dekoracyjne, czerwone lub czarne jagody, które długo utrzymują się na roślinie.

Rozmiary Wysokość rośliny doniczkowej do 70 cm.

Gatunki Ardisia drzewiasta (Ardisia crenata) - liście owalne, ciemnozielone, błyszczące, pędy boczne rozgałęziają się poziomo, owoce czerwone, utrzymujące się 6 miesięcy i dłużej.

Kwitnienie VI

Stanowisko Ziemia lekka, przepuszczalna - wrzosowa lub liściowa z torfem i piaskiem. Ardisia wymaga dużo światła, ale nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura latem - normalna pokojowa, jednak owoce utrzymują się dłużej w temp. do 15oC. Temperatura minimalna w zimie 8oC.

Wilgotność powietrza Latem zraszamy 3 razy w tygodniu, a zimą raz w tygodniu. W suchych pomieszczeniach ustawiamy doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami, jednak tak, by dno doniczki nie stykało się z wodą.

Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy rośliny 2-3 razy w tygodniu, tak by ziemia była wilgotna. Jesienią przerywamy podlewanie na 2-3 tygodnie, by roślina przeszła okres spoczynku. Zimą podlewamy raz w tygodniu. Zasilamy wiosną i latem, płynnym nawozem wieloskładnikowym.

Pielęgnacja Usunięcie części kwiatów powoduje lepsze wybarwienie owoców. Ardisia jest bardzo wrażliwa na zalanie, co może spowodować żółknięcie i opadanie liści.

Przesadzanie Co roku, na wiosnę. Najlepsza jest przyciasna doniczka.

Rozmnażanie Wysiew nasion XII-II. Sadzonkowanie (VIII) - rozmnażanie odmian.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, przędziorki. W początkowym stadium wzrostu ardisia jest bardzo wrażliwa na choroby zgorzelowe.

Najnowsze artykuły