Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy chrząszcze guniaka wyrządzają szkody?

HANNA GRADKOWSKA

Moje dzieci lubią się uganiać za guniakami czerwczykami, które fruwają w naszym ogrodzie na początku wakacji. Ja jednak obawiam się, że takie duże owady mogą być groźne dla roślin. Czy mam rację? Ewa Kobzdej

Chrząszcz Guniaka czerwczyka
Chrząszcz Guniaka czerwczyka
Fot. Shutterstock / Nicola Dal Zotta
W czerwcu i lipcu o zmierzchu w ogrodach często pojawiają się latające chrząszcze guniaka czerwczyka (Amphimallus solstitialis). Zachowują się dość hałaśliwie, dlatego zwracają naszą uwagę. Są miodowobrązowego koloru, z żółtymi włoskami od spodu ciała. Na pokrywach ich skrzydeł widać żeberka. Długość ciała dorosłych osobników osiąga ok. 16-18 mm.

Samice mają pazurki na odnóżach, którymi wykopują norki na głębokość ok. 10 cm i składają w nich jaja. Odpowiadają im tereny o lekkich glebach, zachwaszczone i rzadko przekopywane. Larwy guniaka czerwczyka (pędraki) wylęgają się po 10 dniach, są białawe, o długości ok. 3 cm. Żyją w glebie przez 2-3 lata. Żerują płytko pod powierzchnią gleby, na zimę schodzą głębiej. Lubią korzenie traw, truskawek i młodych drzewek owocowych. Następnie wylęgają się latające osobniki dorosłe. Chętnie zjadają liście zarówno roślin liściastych, jak i iglastych. Często obsiadają drzewa.

Zwalczanie guniaka czerwczyka jest kłopotliwe. Proponuję strząsanie dorosłych owadów wczesnym rankiem, kiedy są jeszcze odrętwiałe z zimna, na płachty rozłożone pod drzewami, a następnie zabijanie ich. Występowanie larw można ograniczyć przez głębokie przekopywanie i grabienie gleby. Część pędraków zniszczymy w ten sposób mechanicznie. Są preparaty biologiczne zawierające nicienie (Heterorhabditis megidis) niszczące larwy chrząszczy. Stosuje się je jesienią. Aby skutecznej zadziałały, należy nawodnić teren.

Istnieją też środki chemiczne do zwalczania guniaka. Ale w ogrodach byłabym ostrożna z ich stosowaniem, ewentualnie zleciłabym wykonanie zabiegów wyspecjalizowanej firmie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy chrząszcze guniaka wyrządzają szkody?