Różanecznik
Rhododendron
- Kategoria
- krzewy liściaste
- Zastosowanie
- rośliny ogrodowe
- Stanowisko
-
półcień,
cień
- Wysokość
-
do 2 m
- Kolor liści
- ciemno zielone
- Kolor kwiatków
- białe, czerwone, dwubarwne, fioletowe, niebieskie, różowe, żółte, kremowe, lila, pomarańczowo-czerwone
- Pora kwitnienia
- lato, wiosna
- Rodzaj gleby
- próchniczna, żyzna, przepuszczalna
- Wilgotność gleby
- wilgotna
- Odczyn gleby
- kwaśny
Rododendron, różanecznik (Rhododendron, podrodzaj: Eurhodendron) Zimozielone i długowieczne krzewy ozdobne. Liście gładkie, skórzaste, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty w baldachogronach są duże, liczne i występują w wielu różnych kolorach. Wyróżniamy odmiany wielkokwiatowe i drobnokwiatowe. Rozmiary Od dużych - osiągających przynajmniej 3 m, średnich 1-2,5 m, do karłowych dorastających do 1 m wysokości.
Gatunki i odmiany R. dauricum (r. dahurski) - kwiaty jasnoróżowe, lila pojawiają się w III-IV, 1,5 m wysokości, R. yakushimanum - b. odporny, rośnie w słońcu i w cieniu, kwiaty różowe potem białe, R. williamsianum - gęsty, rozłożysty, zimotrwały, R. catawbiense (katawbijski) - do 3 m wysokości, kwiaty liliowo-różowe do fioletowych,
Kwitnienie w zależności od odmiany III - VI
Wymagania Gleba kwaśna, próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. Najlepsze są gleby torfowo-piaszczyste, gliniaste lub leśne. W celu zakwaszenia podłoża przed posadzeniem roślin dodaje się kwaśny torf, liście dębowe, igliwie, kwaśną próchnicę z lasów iglastych lub specjalną mieszankę dla rododendronów. Stanowisko osłonięte i półcieniste lub cieniste.
Uprawa i pielęgnacja Różaneczniki sadzimy płytko - na głębokości 20-30 cm (głębokie sadzenie może zahamować wzrost), wiosną lub jesienią. Ze względu na płytki system korzeniowy łatwo się je przesadza. Ściółkujemy glebę wokół roślin (trociny, kora sosny, igliwie, liście dębu), co pomaga utrzymać wilgoć, dostarcza próchnicę, zakwasza podłoże i chroni zimą przed przemarzaniem. Różaneczniki są wrażliwe na niskie temperatury, szczególnie młode, dlatego należy okrywać je na zimę (chochoł za słomy).
Rozmnażanie Nasiona (rośliny kwitną w 5 roku uprawy), sadzonki wierzchołkowe, odkłady, niektóre różaneczniki przez szczepienie.
Cięcie Niekonieczne. Usuwamy przekwitłe kwiaty. Podlewanie i nawożenie Należy podlewać rzadko, a obficie, najlepiej powoli nasączając podłoże za pomocą kropelkowego systemu nawadniania. Podlewanie jest szczególnie ważne w trakcie letniej suszy i w pierwszym sezonie po posadzeniu. Różaneczniki potrzebują wysokiej wilgotności gleby i powietrza. Przed zimą trzeba je dobrze nawodnić. Nawozimy zakwaszającymi nawozami mineralnymi (siarczan amonu) lub obornikiem. Karłowe odmiany nie tolerują nawożenia.
Choroby i szkodniki Szara pleśń, rdza, opadzina liści, biała gruboszowatość liści azalii. Kibitnik azaliaczek, opuchlak, mszyce, gąsienice, ślimaki. Choroba fizjologiczna - chloroza (żółknięcie liści), spowodowana niewłaściwym nawożeniem, odczynem gleby.
Zastosowanie Rodzaj Rhododendron cechuje duża różnorodność - obejmuje setki gatunków, ich mieszańce i odmiany, o różnej sile wzrostu, oraz o rozmaitych barwach i kształtach kwiatów i liści. Obficie kwitnące różaneczniki i azalie można sadzić w dużych skupiskach, pojedynczo lub w pojemnikach. Kwiaty i liście różaneczników są trujące.