Sansevieria trifasciata
Sansewieria to tak zwana żelazna roślina (język teściowej) - do zdrowego wzrostu wystarczy jej przysłowiowy łyk wody. Woli suszę od nadmiaru wilgoci, jest bowiem sukulentem liściowym (mieczowate liście), czyli magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej, kiedy ma na to ochotę. Mało wymaga, ale ma jeden kaprys: musi mieć suche "nogi" - inaczej łatwo gnije, zwłaszcza zimą. Sansewieria oczyszcza powietrze i wytwarza duże ilości tlenu w ciągu nocy, co powoduje, że lepiej śpimy, a wstawanie jest przyjemniejsze.
Jej smukłe liście wyjątkowo dobrze wyglądają w nowocześnie urządzonych minimalistycznych wnętrzach. Ma mięsiste liście, pokryte woskiem i zdobne w ładne wzory. Blaszka liściowa o cudownym, srebrzysto-białym odcieniu zdobiona jest wąskim, ciemnozielonym obrzeżeniem. Najwyższe sansewierie osiągają ponad metr wysokości, ale są też odmiany zupełnie niskie z rozetami liściowymi wysokości niewiele ponad 10 cm. Grube liście i solidne kłącza gwarantują odporność sansewierii na brak wody. Roślina pasuje zarówno do wnętrz w starym stylu, jak i nowoczesnych. Są przy tym bardzo plastyczne - można im nadawać różne kształty, a nawet... zaplatać w warkocze. Przeważnie dorastają do wysokości metra, choć zdarzają się też odmiany karłowe, nie wyższe niż 30 cm.
Tworząc z nich aranżacje, pamiętajmy, że wysokie sansewierie łatwo się przewracają, uprawiajmy je więc w ciężkich donicach. Z ich podziemnych kłączy stale wyrastają młode odrosty. Donice powinny zatem mieć grube ścianki, które nie popękają pod naporem korzeni.
Długość liści 90-120 cm.
Istnieje kilka odmian sansewierii, poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.
Sansewieria Hiacyntowa. Ta odmiana sansewierii pochodzi z Afryki, a jej liście mogą mieć nawet 120 cm! Są koloru zielonego z licznymi poprzecznymi jasnymi paskami.
Dojrzałe rośliny mają kwiaty sansewierii podobne do lilii, barwy kremowej, białej lub zielonkawej.
Sansewieria gwinejska, wężownica, (Sansevieria trifasciata) to bylina, sukulent liściowy z rodziny agawowatych. Tworzy grube kłącza. Liście odziomkowe, mieczowate, sztywno wzniesione, ciemnozielone z poprzecznymi, szarozielonymi pasami. Kwiaty drobne, gwiazdkowate, żółte, intensywnie pachnące, zebrane w długie grona pojawiają się latem.
Stanowisko Ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna. Ziemia liściowa z dodatkiem torfu. Stanowisko w pełni nasłonecznione lub półcieniste, znosi również zacienienie. Temperatura latem do 24oC, temperatura minimalna zimą 15oC.
Wilgotność powietrza Toleruje suche powietrze - nie zraszamy.
Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy umiarkowanie, raz w tygodniu, pozwalając ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zimą podlewamy rzadziej, co 3 tygodnie.wrogiem wężownicy jest nadmiar wody w doniczce (korzenie gniją, liście zamierają). Zapewniamy dobry drenaż. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 3 tygodnie.
Pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie, bardzo wytrzymała na warunki mieszkaniowe. Wycinamy pęd kwiatostanowy po obumarciu. Nie stosujemy nabłyszczacza.
Przesadzanie Młode rośliny co 2 lata, starsze co 3 lata, wiosną. Sansewieria lubi małe doniczki i przesadzamy ją dopiero, gdy ma za ciasno i może rozsadzić doniczkę. Do większych roślin stosujemy ciężkie donice o grubych ściankach. Sansewieria nie lubi częstego przesadzania - robimy to dopiero wtedy, gdy korzenie rozpierają doniczkę.
Rozmnażanie Liście tniemy na fragmenty długości 5-8 cm (wiosną lub późnym latem) - pamiętamy, żeby posadzić sadzonkę tak, jak rósł liść (nie do góry nogami). Podział roślin zalecany przy roślinach o pstrym ulistnieniu.
Najczęstsze choroby i szkodniki Gnicie podstaw liści spowodowane zalaniem. Opuchlaki, wełnowce. Problemy w uprawie objawy przyczyna blednięcie i zanikanie pasków na liściach niedostateczna ilość światła brunatne plamy na liściach, gnicie liści zbyt obfite podlewanie brązowienie i zasychanie liści niedobór wody i za wysoka temperatura powietrza suche, oparzone fragmenty liści wystawienie na zbyt silne promieniowanie słoneczne czarne, miękkie liście działanie chłodu miękkie i wiotkie młode liście przenawożenie rdzawobrązowe plamy na liściach stosowanie nabłyszczaczy.
Ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna. Ziemia liściowa z dodatkiem torfu. Stanowisko w pełni nasłonecznione lub półcieniste, znosi również zacienienie. Najlepsza jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Na dnie donicy trzeba ułożyć warstwę drenażu (2-3 cm).
Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.
Sanseweria. Roślina w wężowej skórze
Jej stożkowate liście wyglądają jak rogi jednorożca. Są imponujące - dorastają do 80 cm długości. Starsze rośliny, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.
Od wielu lat w obiegu jest lista NASA roślin, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Jedną z nich jest właśnie sansewieria gwinejska, która potrafi pochłaniać z powietrza szkodliwe substancje które w wyniku smogu wdzierają się do naszego mieszkania. Ma zdolności pochłaniania dwutlenku węgla w nocy co sprawia, że to idealna roślina do sypialni, która pozwoli nam mocno i zdrowo się wysypiać.
Jeśli jednak macie w domu koty to trzeba z niej zrezygnować ponieważ zjedzenie jej listków może skończyć się nieprzyjemnościami - np. wymiotami lub biegunką.
INNE