Plamy na liściach fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych

EWA NAPIÓRKOWSKA

Mój fikus całe poprzednie lato spędził na dworze, a po powrocie do domu na brzegach jego liści zauważyłam ciemne plamy. Potem całe liście opadały. Czy można ją jeszcze uratować? Maria Skorupa

Liść fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych
Liść fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych
Fot. Anna Kulikowska
Po obejrzeniu liścia w powiększeniu mogę stwierdzić, że fikus zaatakowała choroba grzybowa pod nazwą antraknoza. Jej pierwsze objawy to okrągłe, czasem owalne plamy w kolorze brązowym lub brunatnym. Z czasem plamy rozszerzają się na całą blaszkę i wówczas liście opadają. Jeśli przyjrzeć się im przez lupę, można zobaczyć skupiska drobnych zarodników grzyba.

Roślinę należy oczyścić z chorych liści i całą opryskać jednym z fungicydów: Score 250 EC (w stężeniu 0,05%) lub Topsin M SC (0,1%). Zabieg należy wykonać dwukrotnie, w odstępie 7-10 dni.

Zasychanie liści fikusa spowodowane może być także innymi przyczynami, np. niską wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Gdy grzeją kaloryfery, spada ona czasem aż do 20%, tymczasem rośliny najlepiej się czują, gdy wynosi co najmniej 50%.

Wakacje na świeżym powietrzu służą fikusom. Po lecie cieszymy się ich silnymi przyrostami Jednak po wniesieniu do domu bardzo silnie odczuwają zmianę warunków na gorsze, ich kondycja słabnie i łatwiej chorują.

Skomentuj:

Plamy na liściach fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych