Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plamy na liściach fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych

Ewa Napiórkowska

Mój fikus całe poprzednie lato spędził na dworze, a po powrocie do domu na brzegach jego liści zauważyłam ciemne plamy. Potem całe liście opadały. Czy można ją jeszcze uratować? Maria Skorupa

Brązowe plamy na liściach fikusa

Po obejrzeniu liścia w powiększeniu mogę stwierdzić, że fikus zaatakowała choroba grzybowa pod nazwą antraknoza. Jej pierwsze objawy to okrągłe, czasem owalne plamy w kolorze brązowym lub brunatnym. Z czasem plamy rozszerzają się na całą blaszkę i wówczas liście opadają. Jeśli przyjrzeć się im przez lupę, można zobaczyć skupiska drobnych zarodników grzyba.
 

Plamy na liściach fikusa - zwalczanie

Roślinę należy oczyścić z chorych liści i całą opryskać jednym z fungicydów: Score 250 EC (w stężeniu 0,05%) lub Topsin M SC (0,1%). Zabieg należy wykonać dwukrotnie, w odstępie 7-10 dni.

Plamy na liściach fikusa - przyczyny

Zasychanie liści fikusa spowodowane może być także innymi przyczynami, np. niską wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Gdy grzeją kaloryfery, spada ona czasem aż do 20%, tymczasem rośliny najlepiej się czują, gdy wynosi co najmniej 50%.

Wakacje na świeżym powietrzu służą fikusom. Po lecie cieszymy się ich silnymi przyrostami. Jednak po wniesieniu do domu bardzo silnie odczuwają zmianę warunków na gorsze, ich kondycja słabnie i łatwiej chorują.
 
    Więcej o:

Skomentuj:

Plamy na liściach fikusa. Choroby kwiatów doniczkowych