Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przydomowy warzywnik: przyspieszamy plony

Jolanta Zdanowska

Krótki okres wegetacji roślin w naszej strefie klimatycznej wymusił na ogrodnikach poszukiwanie rozwiązań przyspieszających wzrost i dojrzewanie roślin w przydomowych warzywnikach.

szklarnie, inspekty
Do budowy inspektu można wykorzystać stare ramy okienne wypełnione szklanymi taflami albo mocną, przejrzystą folią - dzięki nim do roślin dotrze i światło, i ciepło.
Fot. Shutterstock.com/Alison Hancock
Inspekt ciepły i zimny

Inspekt jest starym i sprawdzonym wynalazkiem, który umożliwia wcześniejsze zbiory. Konstrukcją przypomina drewnianą skrzynię bez dna. Prosty inspekt można bez większego trudu zbudować własnoręcznie z desek. Tylna ściana powinna być o około 20 cm wyższa od przedniej, tak aby okna były pochyłe. Najlepiej, gdy będą one zwrócone na południe, wówczas można wykorzystywać słońce jako źródło energii cieplnej. Do nakrycia skrzyń można użyć np. okien z odzysku lub folii rozpiętej na drewnianej ramie.

Inspekt może być zimny lub ciepły. Zimny wypełnia się żyzną ziemią. Aby jednak rośliny mogły w nim rosnąć, potrzebna jest temperatura około 10 st. C. Takie inspekty mogą też służyć do hartowania rozsady.

Ciepły inspekt wypełnia się na dnie obornikiem, a na wierzchu sypie się 20-centymetrową warstwę żyznej ziemi - w tego typu podłożu zachodzą procesy chemiczne, podczas których wydziela się ciepło (stąd nazwa). W takim inspekcie już od wczesnej wiosny można wystawiać tacki, doniczki lub multipalety z wysianymi warzywami.

Do ochrony roślin rosnących w inspekcie przed nocnymi przymrozkami można wykorzystać kawałki starego dywanu, worki jutowe lub maty słomiane, którymi przykrywamy inspekt przed zachodem słońca. Natomiast w bardzo słoneczne i ciepłe dni wietrzymy inspekt, otwierając okna jak najszerzej lub całkowicie je zdejmując.

Warzywnik w przydomowej szklarni

Możliwość uprawiania roślin pod szkłem przez większą część roku jest bardzo kusząca, dlatego szklarnia jest marzeniem niejednego ogrodnika-amatora. Jednak trzeba pamiętać, że choć taka konstrukcja ma wiele zalet, nie jest pozbawiona wad. Na ogół szklarnie są dosyć drogie (można spróbować budować je samodzielnie) i wymagają wykonania podmurówki. A w szklarni, której nie można przestawiać, warunki sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób roślin, zwłaszcza grzybowych i wirusowych. Konieczne jest więc coroczne odkażanie gleby i wnętrza szklarni. Ponieważ wymiana ziemi jest kłopotliwa i pracochłonna, najlepiej hodować rośliny w doniczkach lub specjalnych kuwetach z żyznym podłożem, które łatwo wymienić.

Warzywa z tunelu foliowego

Jest rozwiązaniem tańszym i bardziej praktycznym niż szklarnia. Najlepiej kupić gotowy. Do wyboru jest wiele rozmiarów, nawet bardzo małe, do niewielkich ogrodów.

Konstrukcje z aluminium lub PVC są łatwe do samodzielnego montażu i odporne na mróz, więc mogą pozostawać w ogrodzie przez cały rok. Na zimę demontuje się tylko foliowe pokrycie tunelu. Tunele są lekkie i można je przemieszczać. Najlepiej robić to przynajmniej raz na trzy lata. Zapobiega to ubożeniu gleby i rozwojowi chorób oraz pasożytów.

Uwaga! W inspektach, szklarniach i tunelach trzeba bardzo dokładnie obserwować rośliny oraz bardzo szybko reagować na objawy porażenia szkodnikami i chorobami, natychmiast usuwając chore rośliny.



    Więcej o:

Skomentuj:

Przydomowy warzywnik: przyspieszamy plony