Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Projekty balkonów i tarasów. Taras wśród zieleni

Tekst: Aneta Jarocka, Małgorzata Gec, fot: Aneta Jarocka
Zielony taras, projekty balkonów. Zadaszona część tarasu z meblami, po prawej stronie, imponujący grill gazowy. - Aneta Jarocka

Chcesz urządzić zielony taras czy balkon? Planowanie zacznij już teraz.

Do urządzenia nawet niewielkiej przydomowej powierzchni należy się odpowiednio wcześniej przygotować. Od projektu do realizacji minął tylko rok. Na zdjęciach możemy podziwiać jak taras prezentował się bieżącego lata. Trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno temu okna salonu wychodziły na pusty, wyłożony jasnymi płytkami dach. Właścicielom zależało, nie tylko na tym, aby mieć piękny widok za oknem, ale także by 105 m2 tarasu na czwartym piętrze, stało się przedłużeniem salonu. By było to miejsce, w którym mogą odpoczywać ze znajomymi i organizować grillowanie "pod chmurką". To przedsięwzięcie wymagało dopracowania szczegółów na wielu płaszczyznach. Całość zaprojektowała i wykonała firma GREENERIA. Jej właścicielką jest Aneta Jarocka, utalentowana absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu na Warszawskiej SGGW.

 

Ściany zieleni

By zapewnić atrakcyjny widok z salonu przez cały rok, przy ścianach ustawiono drewniane trejaże z pergolą, po których wspinają się pnącza. Pomiędzy ścianami rozpięto konstrukcję ze stalowych linek. Pozwoliło to odizolować wnętrze od otoczenia i podkreślić, kameralny charakter miejsca. Po pergolach i linkach wspinają się: powojniki odmiany wcześnie i późno kwitnące, winorośl właściwa, wiciokrzew zaostrzony i pomorski.

 

Drzewa i krzewy

Sporym wyzwaniem było zaprojektowanie dużych, niewymiarowych, drewnianych donic. By oparły się szkodliwemu wpływowi słońca i deszczu - zaimpregnowano je metodą ciśnieniową i dodatkowo zabezpieczono olejem do tarasów w naturalnym kolorze. Zasadzono w nich niewielkie drzewa i krzewy: jałowiec łuskowy, pigwowiec pośredni, dereń kanadyjski, trzmielina Fortune'a, laurowiśnia wschodnia czy mahonia pospolita. Właścicielom najbardziej spodobały się imponujące rozmiarem jeżówki, a także rośliny owocowe - borówki i poziomki, które w tym roku obrodziły.

 

Łąka na czwartym piętrze

Naturalny charakter ogrodu osiągnięto dzięki zastosowaniu dużej ilości bylin. By otrzymać efekt łąki kwietnej zasadzono m.in. zawilec wielkokwiatowy, orlik ogrodowy, konwalię majową, szałwię omszoną, goździk pierzasty i wiele innych. Pomiędzy nimi bardzo efektownie prezentują się gatunki traw: wyczyniec łąkowy, owies wieczniezielony, miskant chiński i rozplenica japońska.

O dobre nawodnienie dba automatyczny system. Nocą ścieżki w ogrodzie wyznaczają dyskretnie ukryte gruntowe reflektory. Na nawierzchnie wykorzystano kruszywo do ściółkowania stref nasadzeń i grys bazaltowy.

Aneta Jarocka

Pomysłowe rozwiązania techniczne

Miejsce w którym stoją meble, wyznacza aluminiowa włoska konstrukcja - pergotenda. Jej dach i ściany posiadają funkcję automatycznego zamykania i otwierania. Dach wykonany ze specjalnie wzmocnionej, wodoodpornej tkaniny membranowej, jest zwijany, dzięki czemu konstrukcja nie jest narażona jest na silne podmuchy wiatru. Ściany pergotendy wykonano z wodoodpornej tkaniny przepuszczającej światło i powietrze.

 

Przygody podczas realizacji

Główny problem stanowiło dostarczenie materiałów na czwarte piętro. Ostatecznie zdecydowano się wnieść wszystkie materiały budowlane przez mieszkanie. Było to bardzo czasochłonne. Zarówno właścicieli jak i wykonawców bardzo śmieszyły taczki wypełnione po brzegi żwirem przejeżdżające przez środek elegancko urządzonego salonu. Watro zatem pomyśleć o urządzeniu tarasu przed wykończeniem mieszkania.

Projektantka bardzo miło wspomina wszystkie przygody, które pojawiły się w czasie realizacji. A ogród na 4 piętrze, dla właścicieli, jest najważniejszym miejscem podczas spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Projekty ogrodów. Wybierz najładniejszy
Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach
Zabudowa balkonu w bloku - plusy i minusy

Skomentuj:

Projekty balkonów i tarasów. Taras wśród zieleni

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej