Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach

Alicja Gawryś

Tuje i inne rośliny iglaste w donicach mogą z powodzeniem zimować na balkonie, ale bezwzględnie wymagają ocieplenia bryły korzeniowej na zimę. Podpowiadamy jak to prawidłowo zrobić

Tuja na balkonie zimą

Zabezpieczyć przed mrozem musimy zarówno bryłę korzeniową (zwłaszcza w pojemnikach metalowych i kamiennych), jak i części nadziemne iglaków. Warto o to zadbać już przed posadzeniem roślin, ocieplając pojemnik od wewnątrz i na spodzie, np. styropianem. Dodatkowo trzeba go ustawić na desce lub korku.
 

Jak przechować tuje w doniczkach zimą

  • Donice można przed zimą wstawić do dużego kosza bądź skrzyni, a puste przestrzenie wypełnić np. papierem i suchymi liśćmi.
  • Doniczkę ustawić na podkładce z korka, owinąć folią bąbelkową i dodatkowo matą z wikliny. Tak zabezpieczone korzenie nie powinny już zmarznąć.
  • Podwójna, pikowana folia aluminiowa to świetny materiał izolacyjny.
  • Okrągłą donicę najłatwiej ocieplić, wykładając jej wnętrze miękkim piankowym tworzywem lub agrowłókniną.

Jak zabezpieczyć iglaki w donicach na zimę

Dobrym sposobem na ocieplenie pojemników jest płaszczyk z juty albo słomianej maty. Tym materiałem można owinąć donicę o dowolnym kształcie i obwiązać ozdobnym sznurem. Dzięki takiej szacie rośliny nie tylko nie zmarzną, ale także zachowają elegancki wygląd.
 

Tuja w donicy na zimę

Trzeba też pamiętać o częściach nadziemnych wiecznie zielonych krzewów. Nasłoneczniony balkon łatwo się nagrzewa. Jest to niebezpieczne dla roślin, szczególnie na przedwiośniu, kiedy różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są znaczne. W takiej sytuacji iglaki są bardziej narażone na przemarznięcie. Aby tego uniknąć, ustawiamy ekran cieniujący (np. parawan).

Rośliny najbardziej wrażliwe możemy owinąć białą agrowłókniną.

Iglaki na balkonie zimą

W zimowej pielęgnacji bardzo ważne jest podlewanie roślin w pojemnikach, zwłaszcza podczas odwilży, by uzupełnić wodę w igłach, z których cały czas, nawet podczas mrozu w słoneczne dni, paruje woda.

Iglaki w donicach na przedwiośniu

Krytyczny moment następuje na przedwiośniu, kiedy robi się ciepło, a podłoże w donicy jest nadal zamarznięte. Wtedy musimy obficie podlewać iglaki, by lód jak najszybciej się rozpuścił, a korzenie mogły pobierać wodę.
 

Skomentuj:

Tuje w donicach na zimę czyli jak zabezpieczyć na zimę iglaki w pojemnikach