Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Metamorfoza tarasu. Londyn w Warszawie

Tekst ALDONA ZAKRZEWSKA
Metamorfoza tarasu - Fot. TATA STUDIO

Ogrodu na stołecznym dachu nie powstydziłaby się sama Charlotte Rowe - słynna londyńska projektantka, której realizacje stanowiły inspirację dla tego projektu.

Jak wspomina jedna z projektantek podniebnego ogrodu Eliza Różowicz, już podczas pierwszego spotkania z właścicielami tarasu, znajdującego się na warszawskim Mokotowie, udało się ustalić wytyczne do projektu: kompozycja miała być naturalna i pełna traw niczym łąka, a przy tym kameralna i efektowna przez cały rok.

Właściciele przewidywali brak czasu na pielęgnację podniebnego ogrodu. Zażyczyli więc sobie, żeby posadzone w nim rośliny były odporne na suszę i upały, a zaprojektowane z nich kompozycje - zwiewne i nowoczesne zarazem. I przy tym bezpieczne dla dzieci. Taras miał być piękny również po zmierzchu - konieczne było więc zaplanowanie oświetlenia.

LONDYŃSKIE INSPIRACJE

Realizacja jest dziełem dwóch architektek: Emilii Noceń (projekt donic i podłogi) oraz Elizy Różowicz (aranżacja zieleni). Inspiracją były realizacje bardzo modnej ostatnio londyńskiej projektantki ogrodów Charlotte Rowe, która wyczarowuje na niewielkich przestrzeniach kameralne oazy zieleni, dbając przy tym o najmniejsze detale. W jej projektach ogród zawsze jest przedłużeniem domu i jego integralną częścią, a jego znak rozpoznawczy to prosta paleta kolorystyczna, kontrast kształtów oraz specyficzny dobór roślin. Charlotte wybiera do swych podniebnych aranżacji gatunki o delikatnym pokroju, świetnie znoszące silne wiatr i słońce. Uwielbia trawy ozdobne i ich kontrastowe zestawienia z roślinami o zdecydowanych kształtach.

ZWIEWNOŚĆ I NOWOCZESNOŚĆ

Nic dziwnego więc, że również na tym tarasie dominują trawy ozdobne (m.in. miskanty, rozplenice japońskie, ostnice, proso, bambus). Jest też sporo efektownych bylin (np. gaura, lawenda, werbena, szałwia, agapant, penstemon) i roślin cebulowych (głównie czosnki ozdobne) oraz kłączowych kosaćców. W donicach króluje werbena patagońska (V. bonariensis) - modna ostatnio roślina o ciemnoróżowych kwiatkach (jest byliną u nas uprawianą jako roślina jednoroczna). Dzięki niej oraz trawom ozdobnym można się tutaj poczuć jak na łące kwietnej. Z gatunkami o delikatnym pokroju kontrastują zimozielone kule bukszpanu. Pięknym akcentem jest dorodny klon palmowy.

Projektantka zadbała, by w aranżacji dominowała biel skontrastowana z zielenią, różem i fioletem. W wielu miejscach powtarza się bordowo-różowa barwa: pojawia się w kolorach kwiatów na tarasowych rabatach, na donicach i na efektownym ekranie z laminatu umocowanym do barierki tarasu, ozdobionym kwiatowym nadrukiem.

EKRAN Z LAMINATU

Wspomniany już ekran z laminatu to "znak firmowy" projektu, pełniący nie tylko funkcję ozdoby, ale także osłony chroniącej domowników przed hałasem, wzrokiem sąsiadów i wielkomiejskimi widokami. Widnieje na nim wizerunek różowobordowych kwiatów. Projektantka nie bez powodu posadziła więc w donicach werbenę patagońską - roślinę o podobnym kształcie i kolorze kwiatów; przewijający się tu i ówdzie barwny motyw spaja tarasową kompozycję w harmonijną całość.

Laminat zastosowany na tym tarasie jest lekki i odporny na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych: wilgoci, mrozów i promieni UV, może więc pozostawać na zewnątrz cały rok - również zimą. To idealny (u nas rzadko jeszcze stosowany) materiał na balkony i tarasy.

Czy wiesz, że...

Trawy rabatowe nadają się do uprawy w donicach. Dzięki nim łatwo stworzyć na tarasie klimat łąki kwietnej.

EKSPERT RADZI

ELIZA RÓŻOWICZ, architekt krajobrazu, RóżaOgrody, www.roza-ogrody.com.pl

Zastosowanie laminatu na tarasie (tu: o powierzchni 6,3 m2) to mój autorski pomysł. Taka dekoracja dodaje podniebnym aranżacjom niepowtarzalnego charakteru. Podobne, z dowolnymi (nie tylko kwiatowymi) motywami, można zamówić w firmach specjalizujących się w produkcji szkła malowanego i ozdobnego. Ekran o wymiarach 2,5×2,5 m to koszt ok. 600 zł.

Laminat jest odporny na działanie wilgoci, mrozów i promieni UV, może więc pozostawać na zewnątrz przez cały rok - również zimą. Bardzo ważne jest solidne umocowanie ekranu - tutaj przytwierdzono go do barierki tarasu nierdzewnymi uchwytami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?

Skomentuj:

Metamorfoza tarasu. Londyn w Warszawie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej