Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Werbena pataogońska (Verbena bonariensis)

Verbena bonariensis

Werbena patagońska
Fot. Danuta Młoźniak

Jako roślina przyjazna środowisku została odznaczona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze nagrodą Award of Garden Merit. W naturze werbena patagońska rośnie od Kolumbii po Chile.

Jak wygląda werbena patagońska? 

Werbena patagońska ma słabo rozgałęzione, cienkie, ale zaskakująco twarde i wytrzymałe łodygi z podłużnymi powcinanymi liśćmi.  Jej delikatne fioletowe kwiatostany pojawiają się od lipca aż do mrozów, a gdy jest wcześnie wysiana, już w czerwcu. Uwielbiają je motyle oraz inne pożyteczne owady i zlatują się do nich w słoneczne dni.

Jakie rozmiary osiąga werbena patagońska? 

Werbena patagońska osiąga wysokość półtora metra.

Werbena patagońska - odmiany

  • 'Lollipop' dorasta do 60 cm wysokości
  • 'Little One' karłowa odmiana werbeny patagońskiej dorasta do 18-24 cm wysokości.

Werbena ogrodowa - kiedy siać?

Werbena patagońska -  kiedy do gruntu? Gdy w marcu ukażą się pędy, stawiamy werbenę na jasnym parapecie, a po przymrozkach hartujemy i sadzimy na rabacie w maju. Jeśli chcemy zebrać nasiona, kwiatostany należy ściąć późno, nawet w grudniu, i włożyć je do papierowej torebki. Będą wtedy odpowiednio schłodzone, co pozwoli im dobrze kiełkować. Nasiona same się wysypią. Jak długo wschodzi werbena patagońska? Przyspieszymy kwitnienie, jeśli wysiejemy nasiona w lutym lub marcu w pojemniku na parapecie okna. Żeby nie stracić samosiejek, uważajmy przy pieleniu, bo są one łudząco podobne do pokrzywy i łatwo je przez nieuwagę wyrwać. Dobrze jest znaczyć, gdzie rosną, np. wbitymi w ziemię patyczkami.

Werbena patagońska sadzonki: Młode siewki można potraktować jako sadzonki i przesadzać w upatrzone miejsce w drugiej połowie maja, kiedy temperatura już się ustabilizuje.

Jak długo kiełkuje werbena patagońska?

Jeśli udało nam się zebrać nasiona z naszej werbeny jesienią to by przyspieszyć proces kiełkowania możemy je umieścić w torfowych krążkach - wówczas czas ich kiełkowania będzie trwał ok. miesiąca. 

Kiedy kwitnie werbena patagońska? 

Werbena patagońska kwitnie od lipca i kwiaty utrzymują się do pierwszych mrozów.  Kwiatki mają 3 mm średnicy i zwykle fioletoworóżowy odcień.

Wymagania niezbędne do rozwoju

Werbena patagońska wymaga słonecznego stanowiska osłoniętego od wiatru. Jeśli nie mamy dla niej miejsca w pełnym słońcu to też da radę sobie w półcieniu. Żeby cieszyć się jej kwitnieniem to trzeba zadbać o żyzną , dobrze napowietrzoną próchniczną glebę o obojętnym PH. Nie sadźcie jej na ciężkiej gliniastej podmokłej glebie. 

Werbena patagońska uprawa i pielęgnacja

Uprawa werbeny patagońskiej jest dość łatwa. może rosnąć na rumowiskach i wytrzymuje okresy suszy.  Aby przechować roślinę do wiosny pod dachem, trzeba przesadzić ją do doniczki i postawić w chłodnym miejscu (może być ciemne), czasem lekko podlewając. W naszym klimacie trzeba ją traktować jako roślina jednoroczna. 

Werbena patagońska - kiedy przycinać? 

Werbena patagońska przetrwa zimę na rabacie, jeśli przed mrozami jej łodygi nisko przytniemy, a u ich nasady usypiemy spory kopczyk z kory lub suchych liści

Werbena patagońska - jak rozmnażać?  

Choroby i szkodniki

Pokryte kłującym meszkiem pędy werbeny patagońskiej nie są atakowane przez szkodniki, zagrażać im może jedynie choroba grzybowa - mączniak.

Werbena patagońska w ogrodzie

W naszym klimacie werbenę patagońską zwykle niszczy mróz, ale jeśli zima jest łagodna może przetrwać w gruncie. Rozsiewając się sama, wiosną często na nowo pojawia się w ogrodzie. Jeśli nie to można wysiać lub kupić sadzonki. W słońcu, na żyznej, zdrenowanej glebie bywa nawet ekspansywna. Werbena patagońska jest uniwersalna. Pasuje zarówno do trawiastych ogrodów preriowych, jak i aranżacji w angielskim stylu czy do różanych rabat. Jej wysokie ażurowe sylwetki nie zakłócają harmonii kompozycji, nawet gdy rosną na pierwszym planie. Przekonałam się, że uroczo wygląda i sama, i w duecie, np. z białym lub różowym kosmosem lub finezyjną kleome, z żółtymi wiesiołkami, pomarańczową trytomą i rudbekią. Równie świetnie prezentuje się wśród bordowych dalii i cynii. Dodaje lekkości ciemno zabarwionym krzewom, jak pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' lub bez czarny 'Black Beauty'. Jesienią zachwyca wśród astrów i traw, m.in. miskantów, rozplenic i ostnic. Oglądałam już takie rabaty w Niemczech. Jej typowe okazy oraz niskie odmiany (np. 'Lollipop') często są uprawiane także w donicach

1 z 4Werbena patagońska
Fot. Danuta Młoźniak
2 z 4Ciene pompony dali w połączeniu z werbeną wyglądają bardziej delikatnie
Fot. Danuta Młoźniak
3 z 4werbena
Fot. Danuta Młoźniak
4 z 4Kwiatki mają 3 mm średnicy i zwykle fioletoworóżowy odcień.
Fot. Danuta Młoźniak