3 z 7Słoneczniczek szorstki 'Asahi' - Fot. Zbigniew Pindel
4 z 7Jeżówka 'Tiki Torch' - Fot. www.dobrepole.pl
5 z 7Krwawnik 'Terracotta' - Fot. www.dobrepole.pl
6 z 7Rozplenica japońska 'Viridescens' - Fot. www.dobrepole.pl
7 z 7Kłosowiec pomarańczowy 'Sprite' - Fot. materia?y prasowe
Tym razem proponujemy kompozycję różowych i fioletowych bylin w otoczeniu kęp traw. Ze względu na pokaźne rozmiary roślin zestaw nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów. Byliny posadzone zostały w dużych grupach, nie mieszają się ze sobą. Wyglądają bardzo naturalnie. Najwyższe sadźce purpurowe (Eupatorium) rosną obok wysokich kęp traw (zakwitają one już w czerwcu) i doskonale wyglądają na tle ciemnych drzew i krzewów rosnących za nimi. Pośrodku rabaty znajduje się duża grupa jeżówki 'Rubinstern', delikatna, niebieska perowskia 'Blue Spire', rozchodniki okazałe 'Autumn Joy' oraz rdest himalajski 'Atropurpureum' o długich, wąskich kwiatostanach.
Jest to doskonały zestaw roślin do miejsc słonecznych oraz na podłoże lekkie i przepuszczalne. Warto pamiętać, że perowskia wymaga podłoża zasobnego w wapń, w przeciwnym razie jej kwitnienie nie będzie zbyt obfite. Natomiast jeżówki potrzebują żyznej ziemi i najlepiej prezentują się, tak jak na tej rabacie, w dużej masie.
Podobną rabatę można założyć, sadząc rośliny o kwiatach żółtych i pomarańczowych. Zamiast sadźca wybierzmy dorastające do 120 cm słoneczniczki szorstkie (Heliopsis helianthoides var. scabra). Kwitnącą na żółto jeżówką jest odmiana 'Maui Sunshine', a na pomarańczowo - 'Tiki Torch'. Można je ze zmieszać, co da interesujący efekt. Rozchodniki zastąpmy dorastającymi do 60 cm krwawnikami (Achillea) 'Terracotta' o łososiowej barwie kwiatów. Zamiast perowskii posadźmy kłosowiec (Agastache aurantiaca), a zamiast trzcinnika - kępy rozplenicy 'Viridescens' o brązowych kłosach.
Czy wiesz, że... Jeżówki i perowskie pochodzą z suchych prerii i stepów. Dlatego uwielbiają słońce, a ich wymagania glebowe są małe
Skomentuj:
Projekt rabaty w odcieniach różu