Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rabata z kwiatami cebulowymi. Zaplanuj wiosnę jesienią

Małgorzata Wójcik

Koniec lata i jesień to czas na planowanie i zakładanie rabat z roślinami cebulowymi. Sadzone w grupach wyglądają najefektowniej.

Colourful spring border with Tulipa, Narcissus and Alyssum
Wiosenna rabata z tulipanami i nacyzami
Fot. Neil Holmes GAP Photos / Medium
Na tle ciemnozielonych krzewów różaneczników i wijącego się po ogrodzeniu bluszczu, obok pnącej róży, założono kolorową i wesołą rabatę z roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną.

W dwóch dużych grupach posadzono wysokie narcyzy i tulipany - żółte i czerwone mieszają się ze sobą. Aby przysłonić ich mało dekoracyjne łodygi, z przodu umieszczono kępy wiosennych bylin - żółtej smagliczki skalnej (Alyssum saxatile) i fioletowego żagwinu (Aubrieta x cultorum). Pomiędzy bylinami i roślinami cebulowymi znalazło się jeszcze miejsce dla mało wymagających bratków - żółtych, białych i fioletowych. Zakwitną one wczesną wiosną i będą ozdobą rabaty przez całe lato (nowe odmiany znacznie dłużej tworzą kwiaty).

Cała kompozycja pięknie prezentuje się na tle ścieżki z jasnoszarego żwiru i kamieni. Latem, gdy róża zakwitnie, u jej stóp można będzie posadzić kwiaty jednoroczne - kolorowe werbeny (np. 'Salmon', 'Tapien' lub 'Violet'), niebieskie lobelie (odmianę 'Big Blue' lub 'Blue Star') oraz czyśćce (Stachys byzantina) o jasnoszarych liściach.

Rośliny na rabacie

1. narcyz (Narcissus) 'Gigantic Star'

2. bratek (Viola) 'Delta'

3. tulipan (Tulipa) 'Apeldorn'

4 tulipan (Tulipa) 'Golden Apeldoorn'

5 bratek (Viola) 'Bergwacht'

6. żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum)

7. smagliczka skalna (Alyssum saxatile)

Co można zmienić na tej rabacie

Zamiast kęp narcyzów i tulipanów możemy posadzić okazale kwitnące szachownice (Fritillaria) - czerwone 'Rubra' i żółte 'Lutea'. U dołu zamiast bratków mogą rosnąć białe puszkinie (Puschkinia), fioletowe cebulice syberyjskie (Scilla sibirica) i hiacynty (Hiacynthus).Ciekawą odmianą smagliczki jest 'Compactum Goldkugel' - kwitnie bardzo obficie. Obok ładnie prezentować się będzie fioletowa skalnica Arendsa 'Peter Pan' lub 'Harder Zwerg'.    Więcej o:

Skomentuj:

Rabata z kwiatami cebulowymi. Zaplanuj wiosnę jesienią