Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozchodnik okazały

Sedum spectabile

JESIEN ROSLINY KWIATY ROZCHODNIK OKAZALY SEDUM SPECTABILE FOT. WOJCIECH KINDLARSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (154) - 10 2007 SLOWA KLUCZOWE: KWIATY ROSLINY
Fot. Wojciech Kindlarski

Kategoria

byliny

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato, wczesna jesień

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Zimotrwała bylina o zasychających jesienią grubych mięsistych łodygach i liściach. Na wierzchołkach pędów tworzy płaskie kwiatostany o średnicy do 20 cm, złożone z drobnych kwiatków w odcieniu różu i purpury, rzadziej białych. Pierwsze przymrozki warzą liście, ale kwiatostany pozostają sztywne do wiosny. Z jej odmian mieszańcowych łacznie z pochodzącymi od bardzo podobnego rodzimego rozchodnika wielkiego, inaczej karpackiego (S. telephium) stworzono gatunek hodowlany zwany rozchodnikiem ogrodowym (S. hybridum)

Rozmiary Do wysokości 40 cm.

Odmiany 'Bertram Anderson' - kwiaty wiśniowe, wysokość 25 cm; 'Brilliant' - kwiaty różowe, wysoka; 'Frosty Morn' - kwiaty biało-różowe, liście zielono-białe, wysoka; 'Raspberry Truffle' - kwiaty ciemnoróżowe, liście purpurowobrązowe, wysokość 25 cm; ?Neon? - kwiaty intensywnie różowe, wysoka.

Kwitnienie Sierpień - połowa października.

Wymagania Preferuje słoneczne i suche lub lekko wilgotne stanowiska oraz przepuszczalne piaszczysto-gliniaste gleby, roślina tolerancyjna na odczyn ziemi.

Uprawa i pielęgnacja Odporna na suszę, nie toleruje dużej wilgotności podłoża. Rosnąc w półcieniu pędy łatwo się wykładają.

Rozmnażanie Łatwo rozmnaża się wiosną, przez podział kęp, lub w kwietniu i maju przez ukorzenianie, całych pędów, nawet po zagłębieniu ich w gruncie.

Cięcie Wycinanie zaschłych od mrozu pędów, najlepiej wczesną wiosną.

Podlewanie i nawożenie Ziemię należy podlać, gdy susza się przedłuża, by pędy nie straciły części dolnych liści. Zalecane zasilanie wiosną nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Rzadko choruje.

Zastosowanie Roślina polecana na rabaty i skalniaki , dekorująca je kwiatami latem i jesienią, a zimą zaschniętymi pędami kwiatostanowymi. Nadaje się też do obsadzania pojemników oraz na kwiat cięty.

1 z 4JESIEN ROSLINY KWIATY ROZCHODNIK OKAZALY SEDUM SPECTABILE FOT. WOJCIECH KINDLARSKI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (154) - 10 2007 SLOWA KLUCZOWE: KWIATY ROSLINY
Fot. Wojciech Kindlarski
2 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly  Brilliant
3 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly  Stardust  ma biale kwiaty
4 z 4Encyklopedia roślin: Rozchodnik okazaly  Meteor

Czytaj więcej o "Rozchodnik okazały"