Sedum spectabile
Kategoria
bylinyRodzaj gleby
piaszczysto-gliniastaStanowisko
słońceWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweRozchodnik okazały to zimotrwała bylina o zasychających jesienią grubych mięsistych łodygach i liściach. Na wierzchołkach pędów tworzy płaskie kwiatostany o średnicy do 20 cm, złożone z drobnych kwiatków w odcieniu różu i purpury, rzadziej białych. Pierwsze przymrozki warzą liście, ale kwiatostany pozostają sztywne do wiosny. Z jej odmian mieszańcowych łacznie z pochodzącymi od bardzo podobnego rodzimego rozchodnika wielkiego, inaczej karpackiego (S. telephium) stworzono gatunek hodowlany zwany rozchodnikiem ogrodowym (S. hybridum)
Rozchodnik okazały - wysokość
Rozchodnik okazały dorasta do wysokości 40 cm.
Sadzonki rozchodnika okazałego sadzimy wiosną, można je skopczykować kompostem. W trakcie ukorzeniania potrzebują regularnego podlewania. Sadzonki Sedum speciale sadzimy w odległości 1 m od sienie. Sadzonki zaczną wypuszczać nowe korzenie po kilku tygodniach.
Kwiaty rozchodnika okazałego, w zależności od odmiany bordowoczerwone lub różowe, rozwijające się późnym latem ( sierpień - połowa października) , pozostają ozdobne aż do mrozów. Ich kolory ładnie kontrastują wtedy z przebarwiającymi się na żółto liśćmi.
Rozchodnik ten dobrze rośnie na przeciętnie żyznej, średnio wilgotnej glebie, w słonecznym miejscu, choć znosi też półcień. Preferuje słoneczne i suche lub lekko wilgotne stanowiska oraz przepuszczalne piaszczysto-gliniaste gleby, roślina tolerancyjna na odczyn ziemi. Ponadto wymaga gleby o poziomie od 6,7 do 7,5 pH
Roślina jest odporna na suszę, nie toleruje dużej wilgotności podłoża. Rosnąc w półcieniu pędy łatwo się wykładają.
Wycinanie zaschłych od mrozu pędów, najlepiej wykonać wczesną wiosną.
Rozmnaża się go przez podział rozrośniętych kęp wiosną lub latem z sadzonek pędowych. Łatwo rozmnaża się wiosną, przez podział kęp, lub w kwietniu i maju przez ukorzenianie, całych pędów, nawet po zagłębieniu ich w gruncie.
Ziemię należy podlać, gdy susza się przedłuża, by pędy nie straciły części dolnych liści. Roślina powinna być podlewana co najmniej raz w tygodniu. Zalecamy zasilanie roślin wiosną nawozem wieloskładnikowym. Można również użyć nawozu organicznego, który powoli uwalnia składniki odżywcze.
Rozchodnik okazały - choroby liści
Rozchodnik okazały rzadko choruje. Jedyne co może im zagrażać to choroby grzybowe, które mogą rozwinąć się w zbyt zacienionym miejscu.
Rozchodnik okazały pięknie prezentuje się na rabatach i skalniakach , dekorując je kwiatami latem i jesienią, a zimą zaschniętymi pędami kwiatostanowymi. Nadaje się także do obsadzania pojemników oraz na kwiat cięty.