Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt rabaty w kolorze słońca

MAŁGORZATA WÓJCIK

Sierpień kojarzy się często z bylinami kwitnącymi na żółto. W tej kompozycji przeważają rośliny właśnie o takich kwiatach.

Rabata w kolorach słońca. Zółte kwiaty
Rabata w kolorach słońca. Zółte kwiaty
Fot. Flora Press
Dodatkiem jest kilka gatunków niebieskich i fioletowych. Większość z posadzonych tu roślin lubi na piaszczyste podłoże i słoneczne miejsce. Najważniejszym i dominującym elementem kompozycji jest kępa trytomy 'Painted Lady'. Te oryginalnie wyglądające i wysokie byliny (osiągają nawet 1 m wysokości) nie są jednak całkiem odporne na mrozy (wymagają okrycia na zimę). Na brzegu rabaty posadzono trzy kępy roślin o żółtych kwiatach: oman wąskolistny (Inula ensifolia), cytrynowy krwawnik (Achillea) 'Moonshine' i dzielżan (Helenium) 'The Bishop'. Rdzawopomarańczowe liliowce i fioletowe penstemony rosnące blisko trytomy odcinają się wyraźnie na tle jasnej plamy bylin. Dla kontrastu po dwóch stronach znajdują się jasnoniebieskie dzwonki kremowe (Campanula lactiflora) oraz tojeść (Lysimachia ephemerum).

ROŚLINY NA RABACIE

1. tojeść (Lysimachia ephemerum)

2. liliowiec (Hemerocallis) 'Crimson Pirate' 3. penstemon brodaty (Penstemon virgatus)

4. dzielżan (Helenium) 'The Bishop'

5. trytoma groniasta (Kniphofia uvaria) 'Painted Lady'

6. krwawnik (Achillea millefolium) 'Moonshine'

7. dzwonek kremowy (Campanula lactiflora)

8. oman wąskolistny (Inula ensifolia)

CO MOŻNA ZMIENIĆ

Kompozycję z przewagą żółto kwitnących roślin możemy również stworzyć w miejscu zacienionym. W tym celu zamiast trytomy posadźmy wysoką języczkę wąskogłówkową (Ligularia stenocephala). Tojeść można zastąpić parzydłem leśnym (Aruncus dioicus). Zamiast dzwonka kremowego posadźmy dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia), który doskonale radzi sobie w cieniu.

Niskie żółte kwiaty ma rosnący w cieniu nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata), liliowiec 'Atlas', 'Stella d'Oro' lub 'Frans Hals'.

Czy wiesz, że...

Mięsiste korzenie trytomy mogą przemarzać. Na zimęzwiązujemy liście i okrywamy roślinę grubą warstwą ściółki.    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt rabaty w kolorze słońca