Projekty ogrodów: nowoczesny miejski ogród w cieniu topoli
MAŁGORZATA WÓJCIK
Projekt ogrodu w cieniu topoli - Infografika: Karolina Duś
Tym razem przedstawiamy nowoczesny ogródek w mieście z wyraźnie podzieloną przestrzenią i rabatami z efektownych roślin.
1 z 8Projekt ogrodu w cieniu topoli - Infografika: Karolina Duś
2 z 8Metamorfoza ogrodu. Tak było: ogród praktycznie nie istniał - dzięki temu przy tworzeniu projektu nie było większych ograniczeń . - Fot. Kamila Tomasiewicz
5 z 8Metamorfoza ogrodu. RABATY W CIENIU topoli wysypane zostały jasnymi kamieniami. - Fot. Kamila Tomasiewicz
6 z 8Metamorfoza ogrodu. OD WSCHODNIEJ STRONY budynku rosną bodziszki, żurawki oraz różaneczniki. - Fot. Kamila Tomasiewicz
7 z 8Metamorfoza ogrodu. PRZY ŚCIEŻCE rosną pasy żurawki i traw ozdobnych. - Fot. Kamila Tomasiewicz
8 z 8Metamorfoza ogrodu. TRAWNIK I KAMIENNY PLACYK to wypoczynkowa część ogrodu, miejsce do urządzania letnich przyjęć - Fot. Kamila Tomasiewicz
Niewielki miejski ogródek o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych miał służyć rodzinie z dwójką dzieci jako dodatkowa przestrzeń do spędzania czasu i spożywania posiłków latem.
PRZESTRZEŃ POD DRZEWEM
Część frontowa posesji znajduje się od wschodu. Sąsiaduje z ruchliwą ulicą, a nad podjazdem góruje pokaźnych rozmiarów topola. Dlatego zaplanowałam tu posadzenie na rabatach roślin znoszących zacienienie: różaneczników, jasnoty plamistej 'White Nancy', barwinka i bodziszków. Dla rozjaśnienia podłoże pod krzewami przykryłam białymi kamieniami.
W SŁONECZNYCH PROMIENIACH
Część za domem miała spełniać funkcje rekreacyjne. W narożniku zbudowałam podwyższoną donicę z szerokim siedziskiem - oprócz miejsca na rośliny stała się dodatkowym miejscem do siedzenia. W jej bezpośrednim sąsiedztwie zaplanowałam placyk z płyt piaskowca, pomiędzy którymi w nieregularnych odstępach posadziłam rośliny. Na podwyższonej rabacie znalazły się drzewa ozdobne - wiśnia pospolita 'Umbraculifera' i wiśnia 'Amanogawa' oraz modrzew o płaczącym pokroju. Pod nimi rosną niskie krzewy (tawułę 'Goldflame') i kwitnące byliny - liliowce, przetaczniki.
DWA W JEDNYM
Długi podjazd do znajdującej się na tyłach domu wiaty na samochód był już wyłożony kostką, ale z przerwą na rośliny między kołami. Tę przestrzeń obsadziłam znoszącą suszę kostrzewą i wypełniłam jasnym żwirem.
Brzydką podmurówkę, którą widać było wzdłuż podjazdu, zasłoniłam, sadząc przy ogrodzeniu bluszcz. W sąsiedztwie wiaty powstał trawnik. Zadaszenie, poza funkcją garażu, odgrywa latem rolę altany. Słupy wspierające dach obsadziłam więc ozdobnymi pnączami (wiciokrzewem i powojnikami).
TAK BYŁO
Ogród praktycznie nie istniał - dzięki temu przy tworzeniu projektu nie było większych ograniczeń .
Czy wiesz, że...
W małych ogrodach najlepiej planować elementy wielofunkcyjne. Pozwoli to zaoszczędzić sporo miejsca.
Skomentuj:
Projekty ogrodów: nowoczesny miejski ogród w cieniu topoli