Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt ogrodu: w cieniu platana

OPRACOWANIE MAŁGORZATA WÓJCIK

Wąska ścieżka poprowadzona przez ogród łączy taras z drewna egzotycznego z wrzosowiskiem, zwiewną kompozycją z traw i rabatami wysypanymi żwirem.

Plan ogrodu i nasadzeń
Plan ogrodu i nasadzeń
Infografika: Karolina Duś
Posesja znajduje się w zacisznej okolicy otoczonej łąkami. W sąsiedztwie stoją domy jednorodzinne. Gdy przystępowałam do pracy, na terenie o powierzchni ok. 800 m2 stał dom i garaż z podjazdem wyłożonym kostką granitową. Właściciele ogrodu oczekiwali ode mnie zaaranżowania miłego miejsca do wypoczynku i spotkań z przyjaciółmi.

RABATY PEŁNE BYLIN

Z jednej strony dużego podjazdu założyłam wrzosowisko. Rosną na nim wrzosy, wrzośce, azalie japońskie, kiścień, sosna Waterera oraz kwitnąca w czerwcu magnolia Siebolda. Z drugiej strony, na tle gładkiej ściany garażu, zaprojektowałam rabatę żwirową z ozdobnymi trawami. Kompozycja ta jest najbardziej atrakcyjna późnym latem i jesienią. Miskanty i kolorowe kwiatostany rozchodnika 'Matrona' pięknie się przebarwiają. Kompozycję z różnych odmian karłowatych sosen uzupełniają byliny. Pomiędzy kosodrzewinami z toczonych płytek z ciemnego łupka ułożyłam suchy strumień, który zanika wśród traw.

MIEJSCE SPOTKAŃ

Główną częścią ogrodu jest taras z drewna egzotycznego z murowanym kominkiem. Aby zniwelować różnicę poziomu terenu między tarasem a ogrodem, ścieżki wznoszą się łagodnie aż do jego powierzchni. Ze wszystkich stron miejsce to otaczają rabaty - tuż obok rośnie platan o oryginalnie wyglądającej korze, ozdobna wiśnia, różaneczniki i kwitnące byliny. Przebywanie w tej części ogrodu daje poczucie bezpośredniego obcowania z przyrodą.

DOBRE POŁĄCZENIE

Taras z fragmentem ogrodu znajdującym się za domem połączyłam ścieżką, wzdłuż której rosną m.in. żurawki, ostróżki, jeżówki, bergenia oraz tawułki. Kompozycję uzupełniają krzewy hortensji.

PLAN NASADZEŃ

1. surmia bignoniowa 'Aurea'

2.sosna czarna

3.magnolia Siebolda

4.wrzos pospolity 'Merlin'

5.kiścień Waltera

6.miskant kwiecisty

7.modrzewnica japońska 'Compacta'

8.wrzos pospolity 'Boskoop'

9. tawlina jarzębolistna

10.lawenda wąskolistna

11.trzmielina oskrzydlona

12.wrzosiec krwisty

'Rosa Diamond'

13.świerk serbski

14.jodła jednobarwna

15.platan klonolistny

16.glicynia kwiecista

17.wiśnia piłkowana 'Kanzan'

18.sosna drobnokwiatowa 'Glauca', tawuła japońska 'Magic Carpet', berberys Thunberga 'Kobold', sosna górska 'Pumilio' 19.brzoza czarna

20.irga pozioma

21.świerk serbski 'Nana'

22.tawuła japońska 'Froebelii'

23.bez czarny 'Aurea'

24.jodła Veitcha

Czy wiesz, że...

Wrzosowisko zakładamy w dobrze oświetlonym miejscu, na odpowiednio przygotowanym, kwaśnym podłożu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt ogrodu: w cieniu platana