Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mały ogród z dużym tarasem

ALDONA ZAKRZEWSKA

Na małych działkach zdarza się, że taras pełni funkcję ogrodu, z dość prozaicznego powodu - na zielony salon z prawdziwego zdarzenia po prostu brakuje tam miejsca.

Mały ogród z dużym tarasem.
Mały ogród z dużym tarasem. WIDOK OGÓLNY TARASU. Na posadzce z drewna egzotycznego ustawiono nowoczesne meble z praktycznego technoratanu.
Fot. Tomasz Ciesielski
Stworzenie ogrodu na działce, której właściciele... nie lubią zieleni, a do tego jest mała, to nie lada wyzwanie. Ale i na to jest sposób; wystarczy urządzić ogród na tarasie i w jego najbliższym otoczeniu, sadząc w nim jak najmniej roślin, oczywiście łatwych w uprawie. Tak właśnie poradziła sobie z podobnym problemem projektantka ogrodu na tarasie (położonym na poziomie parteru) przy budynku jednorodzinnym jednego ze szczecińskich osiedli. Działka ma zaledwie 400 m2. Nic dziwnego więc, że po wzniesieniu domu pozostało niewiele miejsca dla roślin (ok. 80 m2).

ŻYCZENIA WŁAŚCICIELI

Kiedy architektka Agata Kika-Wróblewska przybyła tu po raz pierwszy, ujrzała typowy pobudowlany nieużytek z domem o nowoczesnej bryle w centrum. Budynek - nieadekwatny do gabarytów działki - mocno zdominował przestrzeń.

Ponadto nieco sielski krajobraz najbliższej okolicy nie pasował do nowoczesnej bryły domu i upodobań właścicieli kochających minimalistyczne klimaty. Na szczęście działka otoczona została przez dewelopera wysokim betonowo-stalowym ogrodzeniem odcinającym ją od zewnętrznego pejzażu. Wysoki ekran zapewniał kameralność, dzięki niemu ogród mógł się stać wewnętrznym, prywatnym krajobrazem właścicieli.

Życzeniem gospodarzy było stworzenie na tarasie oraz w jego najbliższym otoczeniu prostego kompozycyjnie i uporządkowanego ogrodu, ze smaczkami w stylu śródziemnomorskim i angielskim. Co ciekawe, pragnęli zabudować jak najwięcej przestrzeni, jak najmniej przeznaczając jej dla roślin! Aranżacja zielonego wnętrza miała harmonizować z minimalistyczną bryłą domu, a materiały wykończeniowe - żwir, drewno egzotyczne i beton - nawiązywać do jego elewacji.

DLA KAŻDEGO COŚ MIŁEGO

Projektowana przestrzeń miała zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny. Projektantka wyodrębniła więc na działce kilka wnętrz - pokoi, przydzielając im różne funkcje.

Taras z drewnianą posadzką, nieco obniżony względem reszty terenu i otoczony betonowymi donicami, stał się strefą wypoczynku. Ale nie tylko. Ponieważ zaplanowano na nim również grill, w pogodne dni pełni on też funkcję jadalni i letniej kuchni. Część tarasu zajmuje trawnik - idealne miejsce do zabawy. Tuż obok wydzielono kącik gospodarczy, z miejscem na drewno do kominka, rowery, narzędzia niezbędne do pielęgnacji roślin i wszelkie przydatne drobiazgi.

W efekcie na tarasie i w jego najbliższym otoczeniu powstał efektowny ogródek, prosty w formie, kolorystyce i w doborze gatunków. Dużo tutaj ozdobnych traw, lawendy i formowanych w kule bukszpanów. Kolorowym, przyciągającym wzrok akcentem jest dorodny klon o bordowych liściach.

W wielu miejscach beton walczy o prymat z romantyczną lawendą i zwiewnymi źdźbłami traw, dzięki którym kompozycja - mimo że minimalistyczna - pełna jest zapachów i szelestów, często odwiedzają ją ptaki i motyle. Nic dziwnego więc, że gospodarze szybko zaczęli doceniać jej urok, a taras stał się ich ulubionym miejscem do relaksu.

Czy wiesz, że...

Projektanci nowoczenych ogrodów lubią zaskakiwać kontrastem, np. zestawiają rośliny o mocnych kształtach ze zwiewnymi źdźbłami traw.

EKSPERT RADZI

AGATA KIKA-WRÓBLEWSKA, architekt krajobrazu, Green Fingers, www.greenfingers.pl

Jak stworzyć minimalistyczną kompozycję? Przede wszystkim należy zadbać o ład funkcjonalny, przestrzenny i proste linie. Decydując się na materiały wykończeniowe, wybierajmy beton, kamień, żwir, drewno. Nowoczesny wygląd zapewniają nawierzchnie z geometrycznych (najlepiej dużych) elementów, proste detale i meble, często z tworzywa sztucznego lub metalu. Starajmy się, by kompozycja była monochromatyczna, choć czasami warto zagrać mocnym kolorem ścianki, ekranu czy donic. Pielęgnacja takiego ogrodu ma zajmować jak najmniej czasu. Zamiast trawnika często pojawiają się więc żwirowe placyki lub utwardzone nawierzchnie.

Na małej przestrzeni niezwykle ważne są detale, bo wszystko ogląda się tutaj z bliska. Odpowiedni dobór elementów (donic, lamp, mebli) i perfekcyjne wykończenia są więc kluczem do sukcesu. Małą przestrzeń na ogół widać jak na dłoni, da się ją ogarnąć jednym spojrzeniem. Dlatego wszystkie elementy powinny być spójne i dobrze dopasowane: nawierzchnie i detale współgrać z elewacją domu, a rośliny być ich kompozycyjnym dopełnieniem.

Zobacz zdjęcia małego ogrodu z dużym tarasem>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Skomentuj:

Mały ogród z dużym tarasem