Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza ogrodu: w szarościach i bieli

MAŁGORZATA WÓJCIK

Projekt małego ogrodu: kilkusetmetrowy ogródek na tyłach starej willi podzielony został na kilka wnętrz. Szarość, biel oraz rośliny o pastelowych kwiatach powiększyły optycznie przestrzeń.

Metamorfoza ogrodu
Metamorfoza ogrodu
Fot. montaż
Ten malutki ogródek (350 m2) przy bliźniaku znajduje się na nasłonecznionej działce w willowej dzielnicy Wrocławia. Zakładaliśmy go dla młodego małżeństwa z dzieckiem. Na początku na posesji znajdowało się tylko kilka starych drzew (świerki, czereśnia, wiśnia, orzech). Właściciele odnawiali dom w nowoczesnym stylu, obierając jako kolory dominujące odcienie szarości i biel. Ogród miał stanowić kontynuację pomysłów zastosowanych we wnętrzach, być prosty i przestrzenny.

PODZIAŁ

Na tej małej przestrzeni wydzieliliśmy dwie strefy - wypoczynkową i zabaw dla dzieci. Poza tym założyliśmy duży trawnik i rabaty. Wszystkim elementom nadaliśmy regularne i proste formy.

NOWE ZE STAREGO

W rogu działki znajdowała się betonowa nawierzchnia (pozostałość po fundamentach starego garażu). Ponieważ nie mogliśmy jej usunąć, musieliśmy jakoś włączyć ją w nowy projekt. Na wylewce urządziliśmy miejsce do wypoczynku z murowanymi ławami. Aby odseparować je od sąsiadów i stworzyć intymny zakątek, z jednej strony postawiliśmy ścianę (pomalowaną na szaro) z drewnianym trejażem, po którym pnie się powojnik. Od strony miejsca parkingowego zaś ustawiliśmy niewielką przesłonę - gabion wypełniony granitem. Od trawnika strefę wypoczynku oddzielają wyniesione, kwadratowe donice, w których rosną kuliste surmie bignoniowe 'Nana' i lawenda wąskolistna. W jednej donicy posadziliśmy niedużą magnolię 'Susan'.

POD DRZEWAMI

Właścicielom zależało także na stworzeniu miejsca, w którym bezpiecznie będzie mogło bawić się ich dziecko. Strefa zabaw powstała w cieniu istniejącego orzecha i czereśni, w rogu działki. Osłoniliśmy ją od sąsiadów drewnianymi panelami pomalowanymi na biało; zabieg ten spowodował, że początkowo mroczny zakątek stał się dużo jaśniejszy.

PLAN NASADZEŃ

1. różanecznik miniaturowy, azalia japońska

2.miłorząb dwuklapowy

3.grab pospolity 'Fastigiata'

4.hortensja ogrodowa

5.rozplenica japońska,

liliowiec ogrodowy

'Stella d'Oro'

6.przywrotnik ostroklapowy

7.hortensja 'Annabelle'

8.orzech włoski

9. surmia bignoniowa 'Nana'

10.lawenda wąskolistna

11.czereśnia

12.bukszpan formowany w kule, hortensja 'Annabelle', naparstnica purpurowa, dzwonek brzoskwiniolistny, jeżówka purpurowa,

tawułka chińska

13.świerk pospolity

14.magnolia 'Susan'

15.szałwia, tymianek, mięta

16.turzyca ptasie łapki 'Variegata'

17.miskant chiński 'Silberfeder'

18.kostrzewa sina 'Glauca' 19.bluszcz pospolity

20.sosna górska 'Pumilio', rozplenica japońska, miskant chiński 'Zebrinus'Architekci krajobrazu www.ogrodomania.com.pl:

KAROLINA DUŚ

KAROLINA SUPRYNOWICZ

ŁUKASZ NADGRODKIEWICZ

TOMASZ SUPRYNOWICZ    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza ogrodu: w szarościach i bieli