Wiosną rabaty geometryczne mogą zdobić rośliny sezonowe: begonie, żeniszki, pelargonie - Rys. Grażyna Rodziewicz
Jakie kwiaty wybrać i jak zadbać o rabatę, by móc cieszyć się jej geometrycznymi kształtami?
1 z 7Wiosną rabaty geometryczne mogą zdobić rośliny sezonowe: begonie, żeniszki, pelargonie - Rys. Grażyna Rodziewicz
2 z 7Aby hiacynty miały duże kwiaty, trzeba je przenosić na nowe stanowiska co 3-4 lata - Fot. Shutterstock
3 z 7Szafirki dobrze rosną zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Lubią lekko kwaśne podłoże - Fot. Shutterstock
4 z 7Pierwiosnek bezłodygowy jest niski (ok. 15 cm), ale odporny na mrozy - Fot. Shutterstock
5 z 7Begonie wymagają próchnicznej, lekko kwaśnej ziemi oraz obfitego podlewania - Fot. Shutterstock
6 z 7Narcyzy preferują próchniczne, wilgotne i przepuszczalne podłoże (pH 5,5 - 7,5). W jednym miejscu nie powinny rosnąć dłużej niż 4 lata - Fot. Shutterstock
7 z 7Aksamitki są roślinami jednorocznymi. Zdobią ogród od lipca do pierwszych mrozów - Fot. Shutterstock
Rabata w stylu geometrycznym albo - inaczej mówiąc - formalnym charakteryzuje się wyważonymi proporcjami i zazwyczaj symetrycznym rozmieszczeniem roślin. To styl nawiązujący do epoki baroku, chociaż już w średniowieczu ogrody przyklasztorne i wiejskie wyróżniały się wyraźnym liniowym podziałem na części. Barokowe ogrody były jednak najbogatsze i najbardziej kolorowe. Sadzono w nich głównie róże, ale także rozmaite kolorowe rośliny jednoroczne.
Geometrycznemu ogródkowi elegancji dodadzą strzyżone niskie obwódki ze strzyżonego bukszpanu albo miniaturowej odmiany żywotnika lub cisa. Można też skomponować obwódki z lawendy czy niskich berberysów. Wewnątrz zielonych obwódek możemy sadzić dowolne gatunki kwitnące, np. ostróżki, liliowce, rabatowe i róże miniaturowe, bodziszki, przywrotniki. Ładnie będą wyglądać w takim ogrodzie zarówno stonowane kompozycje kwiatowe, np. w odcieniach różu lub błękitu, jak i aranżacje wielokolorowe, podobne do barwnych dywanów albo patchworków.
WARTO WIEDZIEĆ
Rabaty geometryczne można tworzyć nie tylko z roślin cebulowych. Wiosną mogą je zdobić rośliny sezonowe: begonie, żeniszki, pelargonie. Latem na geometrycznych rabatach efektownie wyglądać będą aksamitki, werbeny, celozje, niecierpki, gazanie i osteospermum, a jesienią - kapusty ozdobne i szałwie.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
Skomentuj:
Projekty ogrodów. Rabata w stylu geometrycznym