Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Światło i cień w ogrodzie

MAŁGORZATA WÓJCIK
POD DREWNIANYM POMOSTEM umieszczono reflektory, które zaznaczają jego krawędź - Fot. Arkadiusz acichocki / Agenc

Lustrzane odbicie w wodzie w kolorze pomarańczy lub jeden element rozjaśniony w mroku sprawią, że w ogrodzie będziemy mogli wydobyć detale, które za dnia są mało widoczne.

Najczęściej oświetlamy ogrodowe ścieżki, drogi dojazdowe do garażu i schody wejściowe do domu. Po zmroku w tych miejscach właściwie codziennie zapalamy lampy. Można użyć tradycyjnych stojących latarni o różnej wysokości i kinkietów lub lamp do zabudowy, a także coraz częściej używanych punktowych reflektorów typu LED. Te pierwsze będą spełniały dwie funkcje - przede wszystkim rozjaśnią przestrzeń wokół domu, poza tym ich forma zarówno w dzień, jak i w nocy stanie się ozdobą ogrodu. Natomiast lampy typu LED są dyskretne i zużywają mało energii elektrycznej. Montuje się je w podłożu - kostce brukowej, schodach albo deskach tarasowych, zwykle umieszczając je pasami po kilka lub kilkanaście sztuk. Można je nawet wkopać w murawę, by dyskretnie oświetlały wejście do altany lub przejście do kolejnego ogrodowego wnętrza.

Z GÓRY, Z DOŁU, Z BOKU

Wybierając rodzaje lamp do ogrodu, pamiętajmy, by pasowały do pozostałych detali i architektury budynku. Zależnie od tego, jak ustawimy lampy, uzyskamy inny efekt. W miejscach, które mają być mocno rozjaśnione, jak np. kącik do grillowania, taras, wnętrze altany, możemy zamontować lampy wiszące i oświetlające od góry. Mniej intensywne i dyskretniejsze są kinkiety montowane na ścianach budynków albo na drewnianych słupach.

Jeśli chcemy podświetlić jeden element, np. drzewo o ciekawym pokroju, rzeźbę bądź donicę z kwiatami, sięgnijmy

po lampy umieszczane w podłożu świecące od dołu. Taka iluminacja stworzy po zmroku niezwykłą atmosferę.

Czy wiesz, że...

Najmodniejsze ostatnio są diody LED, które pobierają bardzo mało energii. Można je instalować w dużej ilości, co daje niezwykłe efekty.

Wszelkie podłączenia w ogrodzie powinien wykonywać elektryk z uprawnieniami. Kabel zakopuje się na 20 cm, najlepiej w specjalnej osłonie.

LUSTRO I WODA

Ciekawe efekty uzyskamy, montując lampy przy wodzie. Dzięki odbijającemu się światłu wnętrze ogrodowe wydawać się będzie większe i przestronniejsze niż w rzeczywistości, bardziej tajemnicze. Przy wodzie warto zakładać lampy świecące kolorowym światłem lub kule szklane, wyglądające tak, jakby się unosiły na powierzchni zbiornika wodnego.

JAK SKUPIĆ UWAGĘ

Nieraz światło bywa bardzo delikatne i pojawia się po to, by podkreślić formę lampy, z której się wydobywa. Kula z maleńkimi otworami, które niby małe oczka mrugają w ciemności, kształtny lampion z żeliwa zaczepiony do słupa pergoli i żarzący się niczym gazowa latarnia bądź bambusowa rura z otworami oświetlona od wewnątrz dodają magii i stwarzają niepowtarzalny nastrój w ogrodzie. Elementy te widoczne z daleka przyciągają wzrok. Można je wkomponować w rośliny na zasadzie kontrastu lub podobieństwa (np. szklane kule pośród kulistych krzewów).

RODZAJE LAMP OGRODOWYCH

SOLARNE - są energooszczędne, tanie (nie wymagają zakopywania kabli) i ekologiczne. Trzeba je jednak montować w miejscu nasłonecznionym, aby w ciągu dnia zmagazynowały energię z promieni słonecznych. Wówczas nocą będą świecić nawet kilka godzin.

KOSTKI SOLARNE LED - lampki solarne do układania pod roślinami na rabatach lub trawniku. Małe, energooszczędne, estetycznie wykonane. Można je dowolnie przestawiać podczas letnich przyjęć w ogrodzie.

OPRAWY DO WBUDOWANIA PROSTOKĄTNE LUB OKRĄGŁE - do montowania w ścianie, pod stopniami schodów, w pobliżu pomostów, mostków, na podjeździe lub ścieżce. Wymagają zakładania instalacji elektrycznej i okablowania ogrodu.

TRADYCYJNE LATARNIE STOJĄCE, LAMPY ZAWIESZANE, KINKIETY - ustawia się je zwykle pojedynczo w najważniejszych miejscach w ogrodzie, przy bramie, wejściu do domu, wzdłuż podjazdu. Te zawieszane służą do oświetlania wnętrza altany lub zadaszonego tarasu.

LAMPY W OPRAWACH Z REGULOWANYM KĄTEM NACHYLENIA - montowane na ścianach lub w podłożu, do oświetlania konkretnych elementów, np. rzeźby, donicy, drzewa.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Podkłady kolejowe, nawierzchnie tarasowe, bale - doskonałe imitacje drewna do ogrodu i na taras
Ogrodowe dzwonki na wietrze
Designerski beton w ogrodzie

Skomentuj:

Światło i cień w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej