Podkłady kolejowe, nawierzchnie tarasowe, bale - doskonałe imitacje drewna do ogrodu i na taras
Drewno jest bardzo efektownym materiałem, ale wymaga nieustannej konserwacji. Może dlatego projektanci tak chętnie sięgają po jego coraz doskonalsze imitacje?
Imitacje drewna - deski z betonu
Szczególnie bogaty jest wybór betonowych drewnopodobnych elementów do budowy nawierzchni. Producenci potrafią wyczarować z betonu imitacje starego, spalonego słońcem drewna, wiernie odwzorowując oryginał nie tylko barwą, lecz również fakturą. Dzięki temu betonowe deski równie pięknie wtapiają się w zieleń, jak te z naturalnego drewna, tworzą swojski klimat, a przy tym są trwalsze i nie wymagają konserwacji.
Fot. Bruk-Bet
Fot. Bruk-Bet
Fot. Semmelrock
Imitacje drewna - lampy solarne
Oto solarne lampy inspirowane naturą. Dokładnie odwzorowana struktura kory sprawia, że te "pieńki" trudno odróżnić od prawdziwych kawałków drewna. A gdy tylko zrobi się ciemno, stają się subtelnymi wysepkami światła. Jak to możliwe? W każdym "pieńku" umieszczona jest biała dioda LED oraz lusterko, które odbija jej blask i wzmacnia efekt. Całość jest zasilana przez panel solarny z włącznikiem.
Fot. www.weltbild.pl
Imitacje drewna - betonowe podkłady kolejowe
Betonowe podkłady można wykorzystywać w ogrodzie na wiele sposobów: układać z nich ścieżki, tworzyć obwódki rabat, obrzeża trawnika czy oczka wodnego. Ciekawe efekty osiągniemy również, układając je w pewnych odstępach na ścieżce, a przestrzeń między nimi wysypując żwirem lub obsiewając trawą. Betonowe podkłady ułożone w pionie będą świetnym obrzeżem ścieżki, mogą też służyć za palisadkę umacniającą skarpę.
Fot. Bruk-Bet
Imitacje drewna - parkiet z betonu
Dużym powodzeniem cieszy się również betonowy "parkiet" i inne "drewniane" elementy doskonałe na ogrodowe posadzki. Są dostępne na rynku między innymi w formie kwadratowych modułów, trapezów oraz klinów, ułatwiających formowanie łuków ścieżek, płynnych linii nawierzchni.
Fot. Semmelrock
Fot. Semmelrock
Imitacje drewna - sztachety z plastiku
Dużą popularnością cieszą się od kilku sezonów deski z tworzywa sztucznego. Niestraszna im wilgoć, zmiany temperatury i korozja, nie gniją ani nie pękają. Są łatwe w montażu i konserwacji, nie wymagają impregnacji. Z powodzeniem mogą służyć za sztachety ogrodowych płotów.
Fot. Proplast
Imitacje drewna - skrzynie i donice
"Drewno" z tworzywa sztucznego to świetna propozycja dla osób starszych i tych mających problemy z kręgosłupem. Wykonane z niego donice, meble, skrzynie i inne sprzęty są bowiem lekkie, dzięki czemu bez trudu można je przenosić z miejsca na miejsca. Dotyczy to na przykład tej skrzyni na poduszki ogrodowe, wykonanej z tworzywa sztucznego z odwzorowanym rysunkiem drewna, która może być również schowkiem na narzędzia. Natomiast donice z plastikowego drewna świetnie sprawdzają się na balkonach. Nie obciążają bowiem zanadto salonu pod chmurką. A na zimę można je zostawić na zewnątrz.
Fot. Proplast
Imitacje drewna - piaskownica
Urządzając ogrodowy plac zabaw dla dzieci warto zdecydować się na urządzenia i sprzęty (np. obudowę piaskownicy, huśtawkę) z tworzywa sztucznego. W kąciku dla malucha drewno nie jest bowiem ani zbyt praktycznym, ani bezpiecznym rozwiązaniem. Żeby było trwałe, wymaga bowiem regularnej konserwacji, z czasem mogą się też na nim tworzyć ostre zadziory. I zabawa - zamiast śmiechem - zakończy się płaczem.
- Więcej o:
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?
Oświetlenie w obrzeżach i kostkach