Ogrodowe dzwonki na wietrze
Igrają z ogrodowym wiatrem, śpiewają razem z ptakami... A wydawane przez nie dźwięki koją nerwy, tworząc odpowiedni klimat do relaksu.
Skąd pomysł na dzwonki?
Warto poświęcić chwilę na wykonanie ogrodowych dzwonków wietrznych. Według zasad feng shui są one bowiem nie tylko ozdobą, ale też zatrzymują panoszącą się w ogrodzie złą energię sha. Zawieszone nad drzwiami wejściowymi do domu, altany czy w kąciku do relaksu odganiają pecha, przynoszą szczęście, przywołują rodzinę na posiłki.
Zawieszone przy wejściu do domu czy na teren posesji, tak aby uderzało w nie skrzydło otwieranej furtki lub drzwi, nie tylko rozpraszają złą energię i są źródłem kojących dźwięków, ale też sygnalizują, że mamy gości.
Dzwonki wykonane są przeważnie z pustych, metalowych lub bambusowych rurek, uderzanych przez zawieszony wśród nich element zwany sercem. Wszystkie części powinny być tak dobrane, żeby dźwięk wydawany przez dzwonki był czysty i miły dla ucha.
Robimy dzwonki krok po kroku
1. Na pasie kalki kreślarskiej rysujemy elementy dzwonków, ozdabiamy je kropkami i zawijasami. Kalkę z rysunkami przyklejamy taśmą klejącą do pasa nierdzewnej blaszki (o gr. ok. 0,5 mm), a tę do podkładki (np. z pianki, styropianu, gazet). Elementy odrysowujemy długopisem tak, by odcisnęły się na blaszce.
Fot. Dremel
2. Odklejamy kalkę, narzędziem do grawerowania (np. Dremel 300 Series z frezem do grawerowania) wycinamy w blaszce elementy dzwonków. Warto wcześniej przećwiczyć tę czynność na niepotrzebnym kawałku blaszki. W każdym z wyciętych elementów (na górze i dole) przewiercamy wiertłem dziurkę.
Fot. Dremel
3. Przewlekamy nici przez dolne dziurki elementów, zawiązujemy supełki, nawlekamy koraliki i długie dzwonki kupione w pasmanterii. Nici przewlekamy też przez górne dziurki, nawlekamy koraliki i przywiązujemy do wieszaczka (np. kółka z plastiku). Zawieszamy na nim również pozostałe elementy (na dłuższych niciach).
Według feng shui
Pamiętajmy, że zgodnie z zasadami feng shui duże znaczenie ma materiał, z którego są wykonane dzwonki. Powinien on odpowiadać ?żywiołowi miejsca?, w którym je umieścimy: metalowe zaleca się wieszać w zachodnich, północno-zachodnich i północnych zakątkach, ceramiczne w południowo-zachodnich i północno-wschodnich, drewniane zaś - we wschodniej, południowo-wschodniej i południowej części ogrodu.
Można i tak...
Ogrodowe instrumenty muzyczne, na których gra wiatr, da się zrobić niemal ze wszystkiego. Mogą to być słoiczki zawieszone na drucikach (efekt będzie lepszy, jeśli wypełnimy je kolorowym płynem, muszelkami czy żwirkiem), przyniesione ze spaceru kamyki, znalezione gdzieś w szufladzie koraliki, metalowe i ceramiczne dzwonki czy rurki, a nawet... stare sztućce. Ważne, żeby były to przedmioty wydające miłe dźwięki na wietrze.
Fot. Flora Press
- Więcej o:
Dynie od A do Z. Co można z nich zrobić?
Drugie życie palety. Ogród małym kosztem
Wiązanki na cmentarz. 40 kolorowych dekoracji na Wszystkich Świętych
Jak zrobić mini dynię z cukierkami na Halloween
Jak stworzyć trwały wazon z dyni – 4 proste kroki
Polacy masowo googlują 'wiązanki na Wszystkich Świętych': 5 najlepszych kwiatów na groby
Wino z aronii — sprawdzony przepis na aromatyczny trunek z aronii
Sowa z dyni - nietuzinkowe dekoracje z dyni dla dzieci