Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Glebogryzarki, kultywatory - urządzenia do spulchnienia ziemi

Aldona Zakrzewska
1.kompaktowy kultywator, dzięki małej wadze (8 kg) i składanej rączce łatwy do przechowywania, ok. 1000 zł, Gardena - Fot. Erwin Holzschuh

Czym przekopać wiosną ciężką i zbitą ziemię? W małym ogródku wystarczy szpadel, w dużym potrzebna jest maszyna.

Spulchnienie ziemi to ważna wiosenna praca ogrodowa poprawiająca strukturę gleby. Najlepiej poradzą sobie z tym glebogryzarki i kultywatory: przekopią, spulchnią i wyrównają ziemię, odchwaszczą ją i napowietrzą, przygotują pod uprawę roślin i pod trawnik. Te zębate maszyny mogą być elektryczne lub spalinowe. Pierwsze sprawdzą się w małych ogrodach (zasięg ich pracy ograniczony jest długością kabla), drugie zaś - w dużych (posługiwanie się nimi jest wygodniejsze, gdyż kabel nie plącze się między nogami, a dzięki mocnemu silnikowi poradzą sobie z nawet z bardzo twardą, zbitą ziemią).

Czy wiesz, że... Elektryczne urządzenia zębate mają z reguły silniki o mniejszej mocy niż spalinowe. Polecane są więc do uprawy luźniejszej, mniej zbitej ziemi.



KULTYWATORY

Wyposażone są z reguły w silnik spalinowy o wyższej mocy niż glebogryzarki (ale dostępne są też urządzenia elektryczne). Ich zęby i noże nie obracają się (tak jak u glebogryzarek), a jedynie zagłębiają w glebie, wzruszając ją oraz spulchniając i pozostawiając po sobie grudki. Mogą też rozprowadzać kompost i torf. Maszyny te stosowane są często w szkółkach, warzywnikach i sadach. Często też mianem kultywatora określa się najmniejsze glebogryzarki.

GLEBOGRYZARKI

Służą do gruntownego spulchniania, odchwaszczania i napowietrzania ziemi. Niektóre mogą także rozprowadzać kompost i torf. Ich częścią roboczą jest wałek obrotowy z osadzonymi na nim nożami (zębami), które - obracając się w szybkim tempie - wzruszają ziemię i spulchniają ją niemal na pył (tak by nie miała grudek). Urządzenia te stosowane są głównie w ogrodach przydomowych, np. przed założeniem trawnika.

WAŻNE WSKAZÓWKI

- Jeśli zależy nam na wszechstronności glebogryzarki, warto zaopatrzyć się w model z możliwością dołączenia brony i innych elementów roboczych.

- Optymalną zdolność manewrowania i kontrolę nad maszyną uzyskamy dzięki biegowi wstecznemu.

- Pamiętajmy, że im większa szerokość robocza urządzenia, tym szybsza i mniej męcząca praca. To ważne zwłaszcza na dużych powierzchniach.

- Komfort pracy z glebogryzarką lub kultywatorem gwarantuje w dużym stopniu regulowana kierownica (zarówno w pionie, jak i w poziomie).

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak przygotować kosiarkę do wiosny
Jak dbać o kosiarkę spalinową
Kosiarki, podkaszarki, nożyce. Z maszyną na trawnik

Skomentuj:

Glebogryzarki, kultywatory - urządzenia do spulchnienia ziemi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej