Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o kosiarkę spalinową

PAWEŁ ROZSTALSKI

Od ubiegłego sezonu używam niewielkiej kosiarki spalinowej do trawy. Czy powinienem już zrobić jakiś przegląd i specjalnie o nią zadbać? Jerzy Pilawa

KOSIAREK SPALINOWYCH używamy najczęściej na dużych trawnikach. Jeśli o nie prawidłowo zadbamy, będą zużywać mniej paliwa. Na zdjęciu kosiarka spalinowa Briggs & Stratton.
KOSIAREK SPALINOWYCH używamy najczęściej na dużych trawnikach. Jeśli o nie prawidłowo zadbamy, będą zużywać mniej paliwa. Na zdjęciu kosiarka spalinowa Briggs & Stratton.
Fot. Briggs & Stratton Corporation
Prawidłowa eksploatacja kosiarki spalinowej nie tylko wydłuża działanie wszystkich podzespołów i mechanizmów silnika, ale również może zmniejszyć o jedną trzecią zużycie paliwa i aż o połowę emisję szkodliwych spalin. Dla jednych to oczywistość, dla innych nowa wiedza. Przypomnijmy zatem informacje, dzięki którym praca z kosiarką stanie się efektywna i bezpieczna.

Dla własnego bezpieczeństwa przed rozpoczęciem wszelkich prac konserwacyjnych upewniajmy się zawsze, że przewód od świecy zapłonowej jest odłączony.

Następnie kwestia paliwa. Bez dodanego stabilizatora ma ono tylko 30-dniową trwałość, jeżeli więc nie wypaliliśmy go do końca przed zimą, zdążyło się rozwarstwić i nie nadaje się do użytku. Usuńmy stare paliwo, wlejmy nowe z dodatkiem stabilizatora. W ten sposób przedłużymy jego trwałość z 30 dni nawet do 2 lat.

Sprawdźmy poziom oleju, jego kolor i konsystencję, a jeżeli nie wymieniliśmy oleju po zakończeniu sezonu, zróbmy to teraz. Czynność wymiany oleju należy powtarzać co 25 godzin efektywnej pracy silnika lub raz w sezonie.

Oczyśćmy lub w razie potrzeby wymieńmy filtr powietrza i świecę zapłonową. Pamiętając o terminowej wymianie oleju, świecy zapłonowej i filtra powietrza, możemy przedłużyć życie kosiarki o kilka lat. Usuńmy też resztki starej trawy spod obudowy, a nóż oddajmy do ostrzenia i wyważenia w autoryzowanym serwisie.

A jeśli zaistnieje konieczność zapakowania kosiarki do bagażnika i podjechania z nią w inne miejsce? Kosiarki dobrze znoszą transport, więc nie ma problemu, ale tylko pod warunkiem, że zadbamy o bezpieczeństwo. Rozpocznijmy od opróżnienia baku lub szczelnego zamknięcia zaworu paliwa, jeżeli mamy taki w wyposażeniu. Wychlapujące się paliwo może zalać filtr powietrza i świecę, a ulatniające się opary grożą pożarem. Transportowana w samochodowym bagażniku kosiarka powinna dotykać czterema kołami podłoża. Czasem bagażnik jest na to za mały, ale maksymalny bezpieczny kąt nachylenia wynosi 20 stopni. Upewnijmy się, czy fajka od świecy zapłonowej jest zdjęta, a silnik ostudzony do temperatury otoczenia. W każdym wypadku postępujmy zgodnie z instrukcją obsługi silnika. Więcej informacji: www.chabin.pl (adres: chabin@chabin.pol.pl), www.briggsandstratton.com.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o kosiarkę spalinową