Kosiarki, podkaszarki, nożyce. Z maszyną na trawnik

Tekst Piotr Syga

Kosiarki, podkaszarki, traktorki, nożyce do trawnika

Akumulatorowe nożyce ClassiCut do przycinania brzegów trawnika. Gardena, 245 zł
Akumulatorowe nożyce ClassiCut do przycinania brzegów trawnika. Gardena, 245 zł
Fot. producenci
Dzięki kosiarkom, wertykulatorom i aeratorom murawę można doprowadzić do perfekcyjnego wyglądu, wykonując poszczególne czynności szybko i przede wszystkim starannie.

KOSZENIE

Trawę najlepiej strzyc w dni pochmurne, kiedy nie pada deszcz, lub wieczorem (podłoże i trawa muszą być suche). Słońce wysusza bowiem przycięte źdźbła.

Zanim skosimy świeżo założony trawnik, powinniśmy go najpierw lekko zwałować. Zagęszczamy w ten sposób podłoże, zapobiegając wyrwaniu przez kosiarkę delikatnych roślinek. Po raz pierwszy kosimy młody trawnik, kiedy trawa osiągnie 8-10 cm wysokości. Noże tnące ustawiamy na wysokości 5-6 cm - nie niżej! W czasie kilku kolejnych zabiegów strzyżemy murawę właśnie na tę wysokość. Jeżeli trawa się zagęści, można ją bardziej skracać (na początek wystarczy 4 cm, później nawet 2,5 cm). W miejscach zacienionych trawa powinna być nieco wyższa - przynajmniej 4,5 cm.

Pamiętajmy, by zawsze strzyc trawnik ostrymi narzędziami. W przeciwnym razie końcówki traw będą poszarpane jak frędzle, co sprzyja szybszej utracie wody i rozwojowi chorób. Sygnałem do strzyżenia jest moment, kiedy trawa przekroczy planowaną wysokość mniej więcej o 1/3. Trawniki gazonowe i sportowe strzyżemy co najmniej raz w tygodniu.

Skomentuj:

Kosiarki, podkaszarki, nożyce. Z maszyną na trawnik