Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Rośliny hydroponiczne

Jolanta Więsyk
Metodą hydroponiczną możemy uprawiać zarówno gatunki kwitnące, jak i te o dekoracyjnych liściach - Fot. Shutterstock

W uprawie hydroponicznej rośliny mają wszystko, czego im potrzeba do życia, a opieka nad nimi jest łatwa i mało czasochłonna.

Rośliny hydroponiczne

W sklepach ogrodniczych można kupić kwiaty rosnące w ceramicznych granulkach nasączonych wodą z nawozami. Taki sposób uprawy nazywany jest hydroponiką. Zamiast w zwykłych doniczkach i ziemi rośliny rosną w ażurowych koszyczkach wypełnionych sterylnym, porowatym granulatem i wstawione do naczyń z wodą, w której rozpuszczone są składniki pokarmowe. Poziom płynu można odczytać na wskaźniku przymocowanym do ścianki naczynia. Specjalistyczne nawozy dodawane do wody oszczędzają nam trudów pielęgnacji. Wystarcza uzupełniać wodę co 10 dni (lub rzadziej), a rośliny co kilka lat przycinać lub przesadzać.

Rośliny do uprawy hydroponicznej - dodatkowe zabiegi

Jeśli np. draceny i fikus pnący od kilku lat rosną razem uprawiane metodą hydroponiczną, ich korzenie bardzo się rozrosły. Korzenie fikusa zapewne wrosły w granulki keramzytu i wydostały się na zewnątrz ażurowej doniczki. W takiej sytuacji wystające fragmenty trzeba koniecznie przyciąć. Raz na kwartał myjemy rośliny razem z koszyczkiem wypełnionym granulatem, polewając je letnią wodą z prysznica. Pozwoli to uniknąć nadmiernego nagromadzenia soli mineralnych. Dbamy też o nadziemne części roślin, obcinając zaschnięte końcówki liści i obrywając przekwitłe kwiaty.

Rośliny hydroponika jest łatwe

Uprawiając kwiaty metodą hydroponiczną, możemy sobie pozwolić nawet na dwutygodniowy wyjazd. Jeśli przedtem sprawdzimy, czy w pojemniku wszystko jest w porządku, rośliny przetrwają bez uszczerbku. W przypadku hydroponiki pielęgnacja ogranicza się do okresowych zabiegów .

Co 2 tygodnie...

Rzut oka na wskaźnik poziomu wody wystarczy, by przekonać się, czy w pojemniku jest dostatecznie dużo roztworu. Gdy miernik spadnie do pozycji minimum, granulat powinien nieco przeschnąć; po 2-3 dniach nalewamy do doniczki wody w takiej ilości, by miernik wskazał 1/2 poziomu optymalnego. W wypadku gdy musimy na 2-3 tygodnie pozostawić roślinę bez opieki, uzupełniamy wodę do poziomu maksimum.

Raz na kwartał...

Co 3-4 miesiące kąpiemy roślinę. W tym celu wyjmujemy ją z pojemnika i wraz z koszyczkiem wypełnionym granulatem płuczemy pod prysznicem letnią (ok. 25°C) wodą. Następnie z zewnętrznego pojemnika wylewamy stary roztwór i granulki nawozu, po czym dokładnie go myjemy. Sypiemy na dno pojemnika nową porcję nawozu - do jej odmierzania służy specjalna miarka - wkładamy koszyczek z rośliną, po czym wlewamy świeżą wodę.

Co 2-3 lata...

Gdy kwiaty się rozrosną, wiosną przycinamy korzenie wyrastające z koszyczka i - co jest wówczas nieodzowne - także część pędów. Jeśli korzenie nie mieszczą się w koszyczku, roślinę przesadzamy do większego. Dosypujemy porcję granulek i zmieniamy zewnętrzny pojemnik na większy.

Rośliny hydroponiczna domowym sposobem 

Jeżeli nie uda nam się kupić akcesoriów do hydroponiki, to uprawę możemy założyć domowym sposobem. Wykorzystujemy do tego wazony do kwiatów (najlepiej przezroczyste, by przez ich ścianki było widać poziom wody). Przydadzą się też jednorazowe kubki albo plastikowe doniczki z ażurowym dnem. Powinny mieć taki rozmiar, by bez trudu mieściły się w wazonach. W kwiaciarni lub w sklepie ogrodniczym zaopatrujemy się w keramzyt (trzeba go przepłukać wodą) oraz pałeczki nawozowe o przedłużonym działaniu. Do uprawy hydroponicznej możemy przeznaczyć np. skrzydłokwiaty (na załączonych zdjęciach).
  1. Roślinę wyjmujemy z doniczki, bryłę korzeniową czyścimy z ziemi i starannie płuczemy
  2. W kubku robimy otwory. Umieszczamy w nim korzenie roślin. Część z nich wyciągamy przez dziurki na zewnątrz kubka.
  3. Wsypujemy keramzyt i nawóz w granulkach.
  4. Kubek z rośliną wstawiamy do wazonu. Wlewamy wodę (powinna sięgać do 1/3 wys. keramzytu).

    Zobacz jak sadzić kwiaty w uprawie hydroponicznej>>


Problemy przed hydroponiką


Jasny nalot na granulkach i na pędach: W wyniku parowania wody na powierzchni granulatu i na nasadach pędów gromadzi się biały osad soli mineralnych. Nie jest oznaką choroby, ale szpeci roślinę. Należy delikatnie zmyć go z pędów i przepłukać podłoże. Nie trzeba zmieniać roztworu pożywki.

Liście chorują: Żółknące lub blade i zasychające na wierzchołkach świadczą o braku nawozu lub przekarmieniu. Należy przepłukać podłoże i zmienić pożywkę, najlepiej na nawóz o przedłużonym działaniu, w granulkach lub czopkach.

Nadmierny wzrost i gnicie korzeni: Jest również efektem niewystarczającego stężenia związków pokarmowych w wodzie. Jeżeli z koszyczka wyrasta "broda" zamierających korzeni, obcinamy ich chore lub martwe części. Następnie roślinę dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą.

Przekrzywiony koszyczek: Jeśli do dużego pojemnika dostaną się granulki podłoża, to koszyczek (lub ażurowa doniczka) nierówno stoi i miernik źle wskazuje poziom wody. Aby nie popełniać błędów przy podlewaniu, granulki trzeba usunąć z pojemnika.

Rośliny hydroponiczny - uprawa

  1. podłoże - granulat z wyprażonej glinki mineralnej
  2. koszyczek lub ażurowa doniczka (wkład do hydroponiki), wodoszczelne naczynie - ceramiczne, plastikowe lub szklane
  3. wskaźnik poziomu wody, czyli plastikowa rurka z pływakiem, nawóz płynny lub długodziałający w postaci granulek

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Storczyki odmiany czyli najpiękniejsze storczyki łatwe w uprawie. 10 sprawdzonych gatunków. Kwiaty doniczkowe
Uprawa roślin bez ziemi - hydroponika
Protea królewska - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj:

Rośliny hydroponiczne

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej