Ficus pumila
Kategoria
pnączaKolor liści
zieloneOdczyn gleby
kwaśnyStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 4 mZastosowanie
rośliny doniczkoweFigowiec pnący (fikus pumila) , inaczej fikus pnący to wiecznie zielone drewniejące pnącze tropikalne o drobnych (ok. 3 cm długości) okrągłojajowatych zielonych liściach, wspinające się po podporach za pomocą drobnych korzeni i łatwo ukorzeniające się, gdy płoży się po ziemi. W środowisku naturalnym można go spotkać w Japonii oraz Chinach.
Warunki uprawy fikusa pnącego Fikus pnący pochodzi z południowej i wschodniej Azji, a więc z terenów o znacznie łagodniejszym klimacie niż w Polsce.
Rozmiary W stanie naturalnym ficus pumila dorasta do 4 m długości.
Kwitnienie Rośliny doniczkowe Ficus pumila w warunkach domowych nie kwitną.
Wymagania Miejsce jasne o świetle rozproszonym. Roślina pnąca wymaga wilgotnego powietrza (zapewniamy stanowisko jasne lub półcieniste o rozproszonym świetle oraz wysoką wilgotność powietrza) i ciepła (ok. 20oC) przez cały rok. Ziemia próchniczno-torfowa, lekko kwaśna.
Pnący ficus pumila roślinie najłatwiej można zapewnić odpowiedni mikroklimat w pokojowej szklarence, w miarę potrzeby doświetlając ją zimnym światłem. Jednak gatunek ten zdolny jest zaaklimatyzować się do warunków pokojowych. W suchych pomieszczeniach trzeba mu zapewnić większą wilgotność, np. często zraszając liście. Nie wymaga częstego przesadzania. Może być prowadzony jako roślina zwisająca lub za pomocą korzonków powietrznych wspinać się po podporach. Lubi wspinać się po innych roślinach i ściankach.
Rozmnażanie Wiosną przez ukorzenianie fragmentów pędów - odkłady poziome. Rośliny łatwo się regenerują.
Przesadzanie Fikusy pnące w razie potrzeby można też wiosną przesadzać. Zabieg ten należy jednak przeprowadzić szybko i zaraz po nim solidnie roślinę podlać, bo chociaż ma rozbudowany i rozgałęziony system korzeniowy, po przesadzeniu staje się niezwykle wrażliwa na przesuszenie i ma tendencję do szybkiego reagowania
Cięcie Ficus pumila dobrze znosi cięcie. Można je stosować do ograniczenia wzrostu lub odmładzania ogołoconych ze starych liści okazów. W dobrych warunkach po przycięciu silnie się rozgałęzia. Kiedy znajdziemy pęd różniący się wyglądem od pozostałych np. z zielonymi liśćmi zamiast biało-zielonych, należy go wyciąć, aby się nie rozrastał i nie zdominował całej rośliny.
Podlewanie i nawożenie Wymaga regularnego podlewania. Podlewanie fikusa pnącego powinno być umiarkowane (stale wilgotne), bo roślina szybko zasycha, a po zalaniu korzeni ginie. Nie wymaga silnego nawożenia. Małym okazom wystarczy co miesiąc mała dawka nawozu wieloskładnikowego.
Choroby i szkodniki Na liściach fikusa pumila od spodu może pojawić się pajęczynka powodowana przez przędziorki. W mieszkaniach szkodniki te zwalcza się doglebowymi środkami owadobójczymi.
Zastosowanie Jako roślina doniczkowa o zwieszających się pędach, lub do pokojowych szklarenek. Znakomicie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji. Często łączy się ją w kompozycjach z roślinami o innym pokroju i barwie liści. Fikus pnący ze względu na pokrój najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach i kwietnikach. Nie jest bezpieczny dla zwierząt domowych, może powodować wymioty, biegunkę i alergie skórne.