Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Figowiec pnący (Ficus pumila)

Ficus pumila

Encyklopedia roślin: Figowiec pnacy  Ficus pumila

Kategoria

pnącza

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

próchniczna, torfowa

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 4 m

Figowiec pnący, inaczej fikus pnący to wiecznie zielone drewniejące pnącze tropikalne o drobnych (ok. 3 cm długości) okrągłojajowatych liściach, wspinające się po podporach za pomocą drobnych korzeni i łatwo ukorzeniające się, gdy płoży się po ziemi. 

Rozmiary W stanie naturalnym ficus pumila dorasta do 4 m długości.

Odmiany ficus pumila

  • 'Quercifolia' - liście zielone dębokształtne,
  • 'Curly' - liście zielone pomarszczone,
  • 'Sunny' - liście z białym nieregularnym obrzeżeniem,
  • 'Sunny and White' - liście z białym szerokim obrzeżeniem.

Kwitnienie Ficus pumila w domu nie kwitnie.

Wymagania Miejsce jasne o świetle rozproszonym. Roślina wymaga wilgotnego powietrza i ciepła (ok. 20oC) przez cały rok. Ziemia próchniczno-torfowa, lekko kwaśna.

Fikus pnący - uprawa i pielęgnacja 

Ficus pumila roślinie najłatwiej można zapewnić odpowiedni mikroklimat w pokojowej szklarence, w miarę potrzeby doświetlając ją zimnym światłem. Jednak gatunek ten zdolny jest zaaklimatyzować się do warunków pokojowych. W suchych pomieszczeniach trzeba mu zapewnić większą wilgotność, np. często zraszając liście. Nie wymaga częstego przesadzania.

Rozmnażanie Wiosną przez ukorzenianie fragmentów pędów. Rośliny łatwo się regenerują.

Cięcie Ficus pumila dobrze znosi cięcie. Można je stosować do ograniczenia wzrostu lub odmładzania ogołoconych ze starych liści okazów. W dobrych warunkach po przycięciu silnie się rozgałęzia.

Podlewanie i nawożenie Podlewanie fikusa pnącego powinno być regularne i umiarkowane, bo roślina szybko zasycha, a po zalaniu korzeni ginie. Nie wymaga silnego nawożenia. Małym okazom wystarczy co miesiąc mała dawka nawozu wieloskładnikowego.

Choroby i szkodniki Na liściach fikusa pumila od spodu może pojawić się pajęczynka powodowana przez przędziorki. W mieszkaniach szkodniki te zwalcza się doglebowymi środkami owadobójczymi.

Zastosowanie Jako roślina doniczkowa o zwieszających się pędach, lub do pokojowych szklarenek. Często łączy się ją w kompozycjach z roślinami o innym pokroju i barwie liści.

1 z 1Encyklopedia roślin: Figowiec pnacy  Ficus pumila