Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak opiekować się różanecznikami?

Ewa Figat, Ogród Botaniczny w Warszawie
Azalia. Różowo kwitnąca 'Norma' dorasta do półtora metra.

Trudno się oprzeć urokowi tych bujnych krzewów najpiękniejszych właśnie o tej porze roku. Podziwiamy i cenimy ich oszałamiającą feerię barw i obfitość kwiatostanów.

Do wielkiej grupy różaneczników (Rhododendron) należą zarówno krzewinki, jak i ogromne 3-m krzewy, zarówno różaneczniki właściwe o liściach zawsze zielonych, jak i azalie o liściach opadających przed zimą, odporniejsze na niskie temperatury.

Wymagania. Wszystkie różaneczniki wymagają gleby kwaśnej o pH 4,2-5,5, próchnicznej, żyznej i wilgotnej. Muszą też rosnąć na stanowiskach półcienistych, zacisznych, a takie dają im drzewa korzeniące się głęboko, czyli dęby, sosny, świerki. Lubią też dużą wilgotność powietrza, dobrze więc czują się w pobliżu oczek wodnych.

Kiedy sadzić? Najlepsza pora sadzenia to wrzesień i wiosna - od kwietnia do połowy maja. Rośliny uprawiane w pojemnikach, nawet kwitnące, można sadzić również w czerwcu, ważne jest jednak wtedy ich regularne podlewanie.

Pielęgnacja. Gdy różaneczniki rosną na glebach lekkich, a miesiąc jest suchy - systematyczne nawadnianie tych krzewów jest nieodzowne. Podobnie podczas kwitnienia i tuż po nim, kiedy zawiązują się pąki kwiatowe na następny rok. Do podlewania najlepsza jest woda miękka lub deszczowa (warto ją gromadzić w beczce), ze stawów, w których nie występują związki wapnia. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w czerwcu jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów (wyłamujemy je palcami). Sprzyja to lepszemu rozkrzewieniu się, uniemożliwia zawiązywanie owoców osłabiających rośliny.

Usuwamy i palimy części roślin porażone przez choroby grzybowe

Nawożenie. Najlepsze są nawozy organiczne, np. dobrze rozłożony obornik zmieszany z torfem lub kompost z dodatkiem igliwia. Jeśli takimi nie dysponujemy, zasilamy od maja do lipca nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi, najlepiej w formie płynnej i o niskim stężeniu, co 14 dni. Można też podać wiosną nawozy wolnodziałające w zalecanej dawce dla tej grupy roślin, przykryć je ściółką lub ziemią.

Ściółkowanie. Gruba ściółka z igliwia sosnowego, świerkowego, kory, torfu, suchych liści paproci lub dębu jest dobrą ochroną przed mechanicznym uszkodzeniem korzeni, utratą wody, zachwaszczeniem. Najlepiej rozłożyć ją jesienią lub w maju-czerwcu, tak by chroniła przez całe lato.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Najwcześniejsze azalie i różaneczniki
Azalia (miniaturowa) - Rhododendron
Różaneczniki (Rhododendrony) odporne na mróz

Skomentuj:

Jak opiekować się różanecznikami?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej