Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Azalia (miniaturowa) - Rhododendron

Wiesław Szydło, red.

Nie każdy Rhododendron musi stać się pokaźnym krzewem. Błyskawiczną karierę w ogrodach i na tarasach robią odmiany, które niewiele odrastają od ziemi - azalie miniaturowe.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA ROZANECZNIK RODODENDRON RHODODENDRON BUCHLOVICE KRZEW LISCIASTY FOT. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (123) - 3.2005 PUBLIKACJA KWIETNIK NR 5 (197) - 5 2011
Różanecznik
Fot. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH

Rhododendrony wiosną oszałamiają obfitością kwiatów o jaskrawych barwach. Zimą cenione są zwłaszcza te, które cieszą oczy zielonymi liśćmi. Obecnie w uprawie oprócz potężnie rozrastających się krzewów jest też wiele miniaturek, które nawet po kilkunastu latach nie przekraczają pół metra wysokości. Tworzą drobniejsze kwiaty w porównaniu z wysoko rosnącymi odmianami, ale w takiej ilości, że zupełnie zasłaniają one zieleń liści. Nadają się świetnie do małych ogrodów, na skalniaki i do pojemników. Do polskich warunków można polecić kilka odpornych na mróz gatunków.

Czym różni się azalia od różanecznika?>>>

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA KRZEW KWIATY AZALIA JAPONSKA RHODODENDRON JAPONICUM ' MADAME VAN HECKE ' FOT. AGNIESZKA WASZAK PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (162) - 6 2008 - AZALIE I ROZANECZNIKI
Azalia japońska
Fot. Agnieszka Waszak

Azalie japońskie - miniaturowe odmiany

Małe rozmiary osiągają liczne odmiany z grupy azalii japońskich, m.in.

 • różowa 'Madame van Hecke', dorastająca do 25 cm wys.
 • biała 'Panda'
 • bądź jaskrawo-pomarańczowa 'Geisha Orange'.
Czyli mieszańce międzygatunkowe azalii. Rośliny te są półkulistymi, gęstymi krzewami, które po 10 latach dorastają do wysokości około 0,5 m. Mają całkowicie lub częściowo zimozielone drobne (2-3 cm długości) liście i średniej wielkości kwiaty. U niektórych odmian liście zimą brązowieją. Kwitną w drugiej połowie maja. Do najbardziej mrozoodpornych odmian (do -25°C) należą:
 • 'Kermesina' (kwiaty różowe),
 • 'Kermesina Rosea' (różowe z ciemnymi paskami),
 • 'Maruschka' (karminowoczerwone),
 • 'Melina' (półpełne, purpuroworóżowe),
 • 'Rubinstern' (rubinowoczerwone)
 • 'Rosinetta'
 • i 'Schneeperle' (kwiaty pełne, białe).

 

AZALIA ( RHODODENDRON ) ' ROSINETTA ' - KOLOR KWIATOW ROZOWY I BIALY ' PANDA ' - KRZEW , KWIATY FOT. EWA NARKIEWICZ PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (186) - 6 2010
Azalia ROSINETTA
Fot. Ewa Narkiewicz

Azalia miniaturowa - uprawa

Cieniste i zaciszne miejsce w ogrodzie, pod koronami sosen wydaje się nieraz trudne do zagospodarowania. Jednak w takich warunkach świetne dają sobie radę krzewy azalii i różaneczników. Rośliny te najlepiej rosną w grupach - wtedy wytwarza się wokół nich korzystny mikroklimat i prezentują się najładniej.

Poza zacienieniem muszą mieć jeszcze zapewnione odpowiednie podłoże. Najlepiej rozwijają się w glebie o kwaśnym odczynie, przepuszczalnej i pokrytej warstwą ściółki (np. kory sosnowej). Jeśli chcemy mieć pewność, że krzewy będą miały dostęp do odpowiedniej ilości składników pokarmowych, podczas sadzenia najlepiej stworzyć im właściwe warunki poprzez zastosowanie gotowego podłoża do rododendronów.

Azalia miniaturowa - pielęgnacja

Poza mieszanką torfu niskiego i wysokiego podłoże to zawiera keramzyt, krzemionkę oraz odpowiednią dawkę nawozów. Dzięki temu pod roślinami będzie dłużej utrzymywać w sobie wilgoć i powietrze. By zapewnić roślinom obfite kwitnienie można też sięgnąć po nawóz interwencyjny , który wiosną zapewni obfite kwitnienie różanecznikom, zaś na początku lata wspomoże je w zawiązywaniu pąków kwiatowych.

Jak sadzić krzewy? W najgłębszym cieniu dobrze rozwijają się gatunki o skórzastych, zimozielonych liściach. Natomiast  azalie o liściach sezonowych, opadających na zimę, dają sobie radę także i tam, gdzie jest nieco bardziej słonecznie.

Azalia miniaturowa - odmiany

 • Na małe rabaty najlepiej nadają się nisko rosnąca odmiana 'Nicoletta' o różowo-białych kwiatach oraz większość różaneczników drobnokwiatowych o kwiatach fioletowych - gęsty 'Blue Tit', 'Buchlovice' kwitnący na przełomie kwietnia i maja, 'Elite' o ciemnym ulistnieniu czy bardzo odporną na mrozy odmianę 'Lauretta'.
 • Pomiędzy nimi ładnie prezentować się będzie oryginalny, kwitnący na jasnozielony kolor różanecznik 'Princess Anne'. 

Azalia doniczkowa. Jak pielęgnować azalię w domu?>>>

Miniaturowe różaneczniki

Różanecznik gęsty (Rhododendron impeditum)

Są to karłowe zimozielone krzewy, osiągające wysokość 0,5 m. Ich szarozielone liście (2-3 cm długości) pokryte są łuskowatymi gruczołkami, a po potarciu wydzielają korzenny zapach. Bardzo liczne drobne kwiaty pojawiają się na początku maja. Zaletą tego gatunku jest duża tolerancja na silne nasłonecznienie. Polecane odmiany to: 'Ramapo' (kwiaty jasnoliliowe), 'Bili Nowinka' (białe), 'Azurika' (ciemnofioletowe) i 'Buchlovice' (niebieskofioletowe).

Rhododendron campylogynum

Gatunek ten tworzy płaskie poduchy (do 25 cm wysokości). Jego drobne błyszczące liście zachowują zielony kolor przez cały rok. Wyróżnia się wyrastającymi na długich szypułkach fioletoworóżowymi dzwonkowatymi kwiatami (długości 4 cm). Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca. Wymaga okrycia na zimę!

Różanecznik Forresta (Rhododendron forrestii, inaczej R. repens)

Zwykle dziesięcioletnie rośliny osiągają wysokość 0,6 m i dwukrotnie większą średnicę. Mają zimotrwałe liście, okazałe (długości 5-7 cm), lśniące i duże (5 cm średnicy) kwiaty w różnych odcieniach czerwieni rozwijają się w połowie maja. Najbardziej popularna jest odmiana 'Baden-Baden' oraz 'Scarlet Wonder' o ozdobnych purpurowych pąkach kwiatowych. Obydwie wytrzymują temperatury do -22°C; przy silniejszych mrozach, jeśli nie są przysypane śniegiem, trzeba je okryć gałązkami iglaków.  Więcej o:

Skomentuj:

Azalia (miniaturowa) - Rhododendron