Azalia (miniaturowa) - Rhododendron
Nie każdy Rhododendron musi stać się pokaźnym krzewem. Błyskawiczną karierę w ogrodach i na tarasach robią odmiany, które niewiele odrastają od ziemi - azalie miniaturowe.
Rhododendrony wiosną oszałamiają obfitością kwiatów o jaskrawych barwach. Zimą cenione są zwłaszcza te, które cieszą oczy zielonymi liśćmi. Obecnie w uprawie oprócz potężnie rozrastających się krzewów jest też wiele miniaturek, które nawet po kilkunastu latach nie przekraczają pół metra wysokości. Tworzą drobniejsze kwiaty w porównaniu z wysoko rosnącymi odmianami, ale w takiej ilości, że zupełnie zasłaniają one zieleń liści. Nadają się świetnie do małych ogrodów, na skalniaki i do pojemników. Do polskich warunków można polecić kilka odpornych na mróz gatunków.
Azalie japońskie - miniaturowe odmiany
Małe rozmiary osiągają liczne odmiany z grupy azalii japońskich, m.in.
- różowa 'Madame van Hecke', dorastająca do 25 cm wys.
- biała 'Panda'
- bądź jaskrawo-pomarańczowa 'Geisha Orange'.
- 'Kermesina' (kwiaty różowe),
- 'Kermesina Rosea' (różowe z ciemnymi paskami),
- 'Maruschka' (karminowoczerwone),
- 'Melina' (półpełne, purpuroworóżowe),
- 'Rubinstern' (rubinowoczerwone)
- 'Rosinetta'
- i 'Schneeperle' (kwiaty pełne, białe).
Azalia miniaturowa - uprawa
Cieniste i zaciszne miejsce w ogrodzie, pod koronami sosen wydaje się nieraz trudne do zagospodarowania. Jednak w takich warunkach świetne dają sobie radę krzewy azalii i różaneczników. Rośliny te najlepiej rosną w grupach - wtedy wytwarza się wokół nich korzystny mikroklimat i prezentują się najładniej.
Poza zacienieniem muszą mieć jeszcze zapewnione odpowiednie podłoże. Najlepiej rozwijają się w glebie o kwaśnym odczynie, przepuszczalnej i pokrytej warstwą ściółki (np. kory sosnowej). Jeśli chcemy mieć pewność, że krzewy będą miały dostęp do odpowiedniej ilości składników pokarmowych, podczas sadzenia najlepiej stworzyć im właściwe warunki poprzez zastosowanie gotowego podłoża do rododendronów.
Azalia miniaturowa - pielęgnacja
Poza mieszanką torfu niskiego i wysokiego podłoże to zawiera keramzyt, krzemionkę oraz odpowiednią dawkę nawozów. Dzięki temu pod roślinami będzie dłużej utrzymywać w sobie wilgoć i powietrze. By zapewnić roślinom obfite kwitnienie można też sięgnąć po nawóz interwencyjny , który wiosną zapewni obfite kwitnienie różanecznikom, zaś na początku lata wspomoże je w zawiązywaniu pąków kwiatowych.
Jak sadzić krzewy? W najgłębszym cieniu dobrze rozwijają się gatunki o skórzastych, zimozielonych liściach. Natomiast azalie o liściach sezonowych, opadających na zimę, dają sobie radę także i tam, gdzie jest nieco bardziej słonecznie.
Azalia miniaturowa - odmiany
- Na małe rabaty najlepiej nadają się nisko rosnąca odmiana 'Nicoletta' o różowo-białych kwiatach oraz większość różaneczników drobnokwiatowych o kwiatach fioletowych - gęsty 'Blue Tit', 'Buchlovice' kwitnący na przełomie kwietnia i maja, 'Elite' o ciemnym ulistnieniu czy bardzo odporną na mrozy odmianę 'Lauretta'.
- Pomiędzy nimi ładnie prezentować się będzie oryginalny, kwitnący na jasnozielony kolor różanecznik 'Princess Anne'.
Miniaturowe różaneczniki
Różanecznik gęsty (Rhododendron impeditum)
Są to karłowe zimozielone krzewy, osiągające wysokość 0,5 m. Ich szarozielone liście (2-3 cm długości) pokryte są łuskowatymi gruczołkami, a po potarciu wydzielają korzenny zapach. Bardzo liczne drobne kwiaty pojawiają się na początku maja. Zaletą tego gatunku jest duża tolerancja na silne nasłonecznienie. Polecane odmiany to: 'Ramapo' (kwiaty jasnoliliowe), 'Bili Nowinka' (białe), 'Azurika' (ciemnofioletowe) i 'Buchlovice' (niebieskofioletowe).
Rhododendron campylogynum
Gatunek ten tworzy płaskie poduchy (do 25 cm wysokości). Jego drobne błyszczące liście zachowują zielony kolor przez cały rok. Wyróżnia się wyrastającymi na długich szypułkach fioletoworóżowymi dzwonkowatymi kwiatami (długości 4 cm). Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca. Wymaga okrycia na zimę!
Różanecznik Forresta (Rhododendron forrestii, inaczej R. repens)
Zwykle dziesięcioletnie rośliny osiągają wysokość 0,6 m i dwukrotnie większą średnicę. Mają zimotrwałe liście, okazałe (długości 5-7 cm), lśniące i duże (5 cm średnicy) kwiaty w różnych odcieniach czerwieni rozwijają się w połowie maja. Najbardziej popularna jest odmiana 'Baden-Baden' oraz 'Scarlet Wonder' o ozdobnych purpurowych pąkach kwiatowych. Obydwie wytrzymują temperatury do -22°C; przy silniejszych mrozach, jeśli nie są przysypane śniegiem, trzeba je okryć gałązkami iglaków.
- Więcej o:
Jak opiekować się różanecznikami?
Azalia kwitnie tylko w dolnych partiach
Azalie, wawrzynki, magnolie i inne pachnące rośliny
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?