Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Azalia (miniaturowa) - Rhododendron

Wiesław Szydło

Nie każdy różanecznik musi stać się pokaźnym krzewem. Błyskawiczną karierę w ogrodach i na tarasach robią odmiany, które niewiele odrastają od ziemi.

Różaneczniki wiosną oszałamiają obfitością kwiatów o jaskrawych barwach. Zimą cenione są zwłaszcza te, które cieszą oczy zielonymi liśćmi. Obecnie w uprawie oprócz potężnie rozrastających się krzewów jest też wiele miniaturek, które nawet po kilkunastu latach nie przekraczają pół metra wysokości. Tworzą drobniejsze kwiaty w porównaniu z wysoko rosnącymi odmianami, ale w takiej ilości, że zupełnie zasłaniają one zieleń liści. Nadają się świetnie do małych ogrodów, na skalniaki i do pojemników. Do polskich warunków można polecić kilka odpornych na mróz gatunków.

Azalie japońskie,

czyli mieszańce międzygatunkowe azalii. Rośliny te są półkulistymi, gęstymi krzewami, które po 10 latach dorastają do wysokości około 0,5 m. Mają całkowicie lub częściowo zimozielone drobne (2-3 cm długości) liście i średniej wielkości kwiaty. U niektórych odmian liście zimą brązowieją. Kwitną w drugiej połowie maja. Do najbardziej mrozoodpornych odmian (do -25°C) należą: 'Kermesina' (kwiaty różowe), 'Kermesina Rosea' (różowe z ciemnymi paskami), 'Maruschka' (karminowoczerwone), 'Melina' (półpełne, purpuroworóżowe), 'Rubinstern' (rubinowoczerwone) i 'Schneeperle' (kwiaty pełne, białe).

Różanecznik gęsty (Rhododendron impeditum).

Są to karłowe zimozielone krzewy, osiągające wysokość 0,5 m. Ich szarozielone liście (2-3 cm długości) pokryte są łuskowatymi gruczołkami, a po potarciu wydzielają korzenny zapach. Bardzo liczne drobne kwiaty pojawiają się na początku maja. Zaletą tego gatunku jest duża tolerancja na silne nasłonecznienie. Polecane odmiany to: 'Ramapo' (kwiaty jasnoliliowe), 'Bili Nowinka' (białe), 'Azurika' (ciemnofioletowe) i 'Buchlovice' (niebieskofioletowe).

Rhododendron campylogynum.

Gatunek ten tworzy płaskie poduchy (do 25 cm wysokości). Jego drobne błyszczące liście zachowują zielony kolor przez cały rok. Wyróżnia się wyrastającymi na długich szypułkach fioletoworóżowymi dzwonkowatymi kwiatami (długości 4 cm). Kwitnie obficie na przełomie maja i czerwca. Wymaga okrycia na zimę!

Różanecznik Forresta (Rhododendron forrestii, inaczej R. repens).

Zwykle dziesięcioletnie rośliny osiągają wysokość 0,6 m i dwukrotnie większą średnicę. Mają zimotrwałe liście, okazałe (długości 5-7 cm), lśniące i duże (5 cm średnicy) kwiaty w różnych odcieniach czerwieni rozwijają się w połowie maja. Najbardziej popularna jest odmiana 'Baden-Baden' oraz 'Scarlet Wonder' o ozdobnych purpurowych pąkach kwiatowych. Obydwie wytrzymują temperatury do -22°C; przy silniejszych mrozach, jeśli nie są przysypane śniegiem, trzeba je okryć gałązkami iglaków.Skomentuj:

Azalia (miniaturowa) - Rhododendron