Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Takka - kwiaty doniczkowe

Tekst Alicja Gawryś
Kwiatostan takki składa się z kilkunastu drobnych kwiatów, czterech szerokich podkwiatków i licznych wąsów. - Fot. Paweł Słomczyński

Takka działa na wyobraźnię. Niektórym kojarzy się z lecącym nietoperzem, innym - z głową kota lub... diabła.

Odkrywcy tej rośliny, żyjącej w tropikalnych regionach Azji, podobno wystraszyli się na jej widok - niemal 30-centymetrowy kwiatostan z wielkimi "uszami" i długimi wąsami wydał im się wręcz demoniczny. Rzeczywiście, kwiatostan takki (Tacca) ma nietypową, dosyć skomplikowaną budowę. Wszystkie jego części mają niemal czarną barwę, stąd też przydomki tej rośliny: czarna orchidea, czarny nietoperz, diabeł tasmański lub po prostu diabeł. Liście takki są podobne do liści skrzydłokwiatów i tworzą szeroką rozetę. Pod ziemią ukrywa się pionowe kłącze.

Jako kwiat doniczkowy uprawiana jest najczęściej takka Chantriera (Tacca chantrieri), kwitnąca od wiosny do jesieni. Jeden kwiatostan utrzymuje się mniej więcej 2 miesiące, ale roślina może ich wytworzyć kilka, co wydłuża okres kwitnienia. Ostatnio na rynku ukazały się odmiany hodowlane tego gatunku, np. zielona 'Green Mystery'.

Takkę najlepiej ustawić w reprezentacyjnym miejscu. Zestawiając ją w kompozycji, można do towarzystwa dodać jej skrzydłokwiat, storczyki i egzotyczne paprocie.

Światło. Dla takki wybieramy miejsce, do którego dociera sporo rozproszonego światła. Nie stawiamy jej na zbyt słonecznym parapecie.

Tajemnice pielęgnacji takki

Atmosfera. Roślina lubi wilgoć w powietrzu, dlatego doskonałe warunki do rozwoju znajduje w ogrodach zimowych o tropikalnym charakterze bądź w oknach kwiatowych. W zwykłym mieszkaniu możemy ustawić nawilżacz lub owinąć doniczkę mokrym mchem, a także często zraszać liście.

Ciepło. Tropikalne pochodzenie sprawia, że roślina nie lubi zimna. Latem dobrze znosi upały, zimą zapewniamy jej temperaturę ok. 18°C.

Woda. Do podlewania używamy miękkiej (np. przegotowanej) wody. Dawkujemy ją tak, by podłoże było stale wilgotne. Zimą zmniejszamy częstotliwość nawadniania, nie dopuszczając jednak nigdy do wyschnięcia ziemi.

Podłoże. Powinno być próchniczne i przepuszczalne (np. ziemia uniwersalna zmieszana z ziemią do storczyków). Kiedy korzenie nie mieszczą się już w doniczce, roślinę przesadzamy do nieco większej, ale wysokiej i wąskiej.

Nawożenie. Potrzeby takki najlepiej zaspokajają odżywki do storczyków dawkowane co 3 tygodnie od wiosny do późnego lata. Zimą rośliny nie dokarmiamy.

Inne zabiegi. Kurz zbierający się na liściach usuwamy wilgotną szmatką. Zasychające brzegi blaszek podcinamy. Żółknące liście wycinamy.



Warto wiedzieć, że inny gatunek - T. pinnatifida - tworzy pod ziemią jadalne bulwy i uprawiany jest w krajach tropikalnych jako warzywo.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Jesienne klimaty - kompozycje z kwiatów doniczkowych
Polecamy 8 pięknie pachnących kwiatów doniczkowych

Skomentuj:

Takka - kwiaty doniczkowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej