Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kompozycje z wrzosów na taras i balkon. Będą piękne aż do zimy

Katarzyna Jodłowska

Kiedy większość letnich kwiatów powoli traci urodę, wrzosy właśnie rozpoczynają swój spektakl. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać je do udekorowania tarasowych i balkonowych pojemników.

Kompozycje z wrzosów

Wiele odcieni różu, głęboka purpura lub śnieżna biel to paleta barw oferowanych przez wrzosy. Te kolory świetnie pasują do przebarwiających się już liści drzew i krzewów oraz do jesiennych kwiatów:
  • chryzantem,
  • cyklamenów,
  • bylin o kolorowych liściach,
  • takich jak np. żurawki.
  • Do wrzosów bardzo też pasują używane w sezonowych kompozycjach dynie, jabłka czy orzechy.

Kompozycje z wrzosów w donicach

Doniczki z wrzosami oraz ich egzotycznym, dekoracyjnym kuzynem - wrzoścem delikatnym pojawiają się w sprzedaży już w połowie sierpnia. Rośliny zwykle osiągają niewielkie rozmiary - maksymalnie 30 cm wysokości i podobną szerokość. Zależnie od odmiany mają większe lub mniejsze kwiaty i różne kolory igiełkowatych liści - zielone, szare lub żółte. Zwykle kwitną miesiąc, jednak nawet po zaschnięciu jeszcze przez długi czas są dekoracyjne. Właściwie dopiero powtarzające się wielokrotnie przymrozki i odwilże odbierają im urodę. Warto więc wybrać te rośliny do ostatniej już w tym roku dekoracji tarasowych pojemników. Najlepiej się prezentują posadzone po kilka sztuk w grupach jedno- lub wielobarwnych.

Ozdoby z wrzosów. 29 pomysły na szybkie dekoracje z wrzosów

Ale nie tylko wygląd jest zaletą wrzosów. Dużym atutem tych krzewinek są niewielkie wymagania. Trzeba tylko wrzosy starannie podlewać, aby zawsze miały lekko wilgotną ziemię (powinna zawierać domieszkę torfu, aby jej odczyn był kwaśny), i zapewnić im słoneczne stanowisko. Ponieważ są to rośliny wieloletnie, mogą pozostać w pojemnikach do wiosny, ale pod warunkiem, że zabezpieczymy ich korzenie przed mrozem (większość odmian nie przetrwa, gdy temperatura spadnie poniżej -10°C), ocieplając skrzynie lub donice. Można też na zimę przesadzić wrzosy do ogrodu i to jest bezpieczniejsze rozwiązanie. Najlepiej zrobić to w listopadzie, kiedy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta. Wrzosy będą się dobrze czuły w pobliżu różaneczników i azalii, również wymagających kwaśnego podłoża.

Kompozycje z wrzosów w ogrodzie

Sprzedawane w sklepach wrzosy to odmiany mrozoodpornego wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris), który rośnie w lasach. Jest ich ogromna rozmaitość. Szczególnie pięknie wyglądają te o dużych, pełnych kwiatach. Jednak kwitną krótko i po miesiącu zostają same listki. Natomiast skromniej się prezentujące odmiany pączkowe, które nie rozchylają kielichów, zachowują je aż do wiosny. Są też odmiany, których głównym walorem jest barwa liści. Może być ona jasno- bądź ciemnozielona z szarawym nalotem lub złocista, przebarwiająca się na kolor miedzi.

 Odmianawyglądwysokość
 Wrzos pospolity 'Alicia'odmiana pączkowa, kwitnie na biało w październiku, liście zielone20 cm.
 Wrzos pospolity 'Allegretto'odmiana wielkokwiatowa, kwitnie purpurowo w sierpniu i we wrześniu, liście żółtozielone30-40 cm.
 Wrzos pospolity 'Boskoop'odmiana wielkokwiatowa, kwitnie liliowo w sierpniu i we wrześniu, liście żółte, zimą miedziane20 cm.
 Wrzos pospolity 'Peter Sparkes'odmiana wielkokwiatowa o pełnych kwiatach, kwitnie rubinowo we wrześniu i w październiku, liście szarozielone30 cm.


Zobacz, jak zrobić kompozycję z wrzosów krok po kroku>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

    Więcej o:

Skomentuj:

Kompozycje z wrzosów na taras i balkon. Będą piękne aż do zimy