Polecamy 8 pięknie pachnących kwiatów doniczkowych
Podpowiadamy, które kwiaty pachną najładniej i jak przedłużyć ich zapach
Perfumy z olejków kwiatowych są drogie, ale wspaniałymi naturalnymi zapachami możemy cieszyć się za niewielkie pieniądze. Wystarczy na parapecie ustawić kwitnący okaz doniczkowego jaśminu, by wonna nuta wypełniła cały pokój. Równie intensywny piękny aromat roztaczają doniczkowe cytrusy, gardenie, hoje i stefanotisy, a nieco delikatniejszy - eucharisy oraz niektóre odmiany oleandrów. Sezonowo w kwiaciarniach pojawiają się także doniczki z pachnidłami ogrodowymi - latem są to lilie i goździki.
AROMATY NA LATO
Rośliny o wonnych kwiatach najlepiej kupować, gdy mają dużo nierozwiniętych pąków. Wtedy cały okres ich kwitnienia przypadnie na pobyt w naszym domu, dzięki czemu będziemy się mogli długo cieszyć ich wspaniałym aromatem. Latem łatwiej zapewnić im odpowiednie warunki niż w pozostałych porach roku. Żeby rośliny w mieszkaniu jak najdłużej wytwarzały pąki, powinny stać w miejscu bardzo jasnym, ale niewystawionym na palące słońce. Jedynie wyjątkowo światłolubne cytrusy i oleandry najlepiej się rozwijają, spędzając wakacje na słonecznym tarasie lub balkonie, natomiast pozostawione na cały rok w mieszkaniu słabiej kwitną.
Niektóre gatunki, szczególnie o białych kwiatach, najintensywniej pachną wieczorami, więc lepiej nie ustawiać ich w sypialni, a jeśli już, to uchylajmy wieczorem okno, by z powodu silnego aromatu nie obudzić się z bólem głowy.
JAK ZACHOWAĆ ZAPACH
Przede wszystkim należy starać się przedłużyć okres kwitnienia. Co temu służy?
Regularnie podlewanie. Przesuszenie podłoża powoduje, że rośliny zrzucają pąki i liście. Jeszcze groźniejsze jest zalanie korzeni. Jedynie oleandry, kąpiąc się w słońcu, lubią mieć cały czas wodę w podstawce pod doniczką.
Wilgoć w powietrzu. Większość roślin - zwłaszcza stefanotisy, jaśminy i gardenie - w upały warto co rano zamgławiać. Nie należy jednak skrapiać im płatków.
Wieczorne uchylanie okna. Na kondycję domowych roślin bardzo korzystnie działa nocne obniżenie temperatury o kilka stopni.
Zasilanie nawozami do roślin kwitnących. Można też stosować odżywki na bazie biohumusu. Podkarmiane nimi rośliny intensywniej kwitną. Natomiast nie stosujmy nawozów zawierających większe dawki azotu (odżywek do roślin zielonych), które stymulują rozwój pędów i liści kosztem nowych pąków.
Szkodniki . Latem doniczkowym roślinom zagrażają przędziorki, które mnożą się w ogrodach i wpadają do mieszkań przez otwarte okna. Wysysając sok, powodują tworzenie się drobnych żółtych plamek na liściach, a pomiędzy pędami rozsnuwają delikatną pajęczynkę. Zaatakowane liście kolejno żółkną i opadają. Żeby zniechęcić intruzów, należy umieścić w doniczce doglebowy środek owadobójczy, np. Provado Combi Pin czy Tarcznik.
Czy wiesz, że...
Najintensywniej pachną kwiaty gotowe do zapylenia - w dzień lub w nocy, zależnie od trybu życia odwiedzających je owadów.
MOC KWIATOWYCH ZAPACHÓW
Zapach kwiatów bardzo silnie na nas oddziałuje. W małym stężeniu poprawia koncentrację, pomaga w pracy umysłowej lub relaksuje i uspokaja, w silniejszym na wielu działa jak afrodyzjak. Kwiatowymi zapachami - zwykle komponowanymi ze sztucznych składników, bo naturalne są niezmiernie drogie (na 1 g olejku potrzeba zużyć kilka tysięcy kwiatów) - zwracają na siebie uwagę i uwodzą nie tylko kobiety. Woń róż, jaśminu czy pomarańczy pomaga także w biznesie. W salonach spa przekonuje klientów o zasadności wysokiej ceny usług, a w ekskluzywnych sklepach zachęca do zwiększonych zakupów. Warto o tym pamiętać i nie dawać się wodzić za nos specom od aromamarketingu. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki naturalnym aromatom doniczkowych kwiatów uprzyjemniać życie sobie i swoim bliskim.
Zobacz pięknie pachnące kwiaty>>
- Więcej o:
Zbieramy nasiona kwiatów jesienią
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej
Niesamowity judaszowiec - uprawa i pielęgnacja
Hebe roślina [Uprawa i pielęgnacja]
Drzewa płaczące o zwieszających się pędach
Kostrzewa sina