Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Burak ćwikłowy - nie tylko na ćwikłę

Magdalena Narkiewicz
Jadalne są nie tylko korzenie buraka, ale i młode liście - Fot. Shutterstock.com

Ze względu na łatwość uprawy burak ćwikłowy powinien znaleźć się w każdym warzywniku. Jadalne są nie tylko jego korzenie, ale i młode liście.

Burak ćwikłowy (Beta vulgaris) najlepiej rośnie na piaszczysto-gliniastym obojętnym podłożu, ale poradzi sobie też na każdej w miarę pulchnej glebie. Wybierzmy dla niego miejsce (może być słoneczne lub półcieniste), gdzie przez 3 lata nie rosły warzywa korzeniowe ani szpinak. Rok przed siewem kwaśną glebę należy zwapnować. Jesienią grządkę zasilmy kompostem i tylko ubogie gleby wiosną wzmocnijmy nawozem wieloskładnikowym (burak jest wrażliwy na brak boru i magnezu). Unikajmy dużych dawek azotu, bo roślina może gromadzić szkodliwe azotany.

WIOSENNE SIEWY

Nasiona - jednonasienne kłębki - zwykle sieje się rzędowo wprost do gruntu od końca kwietnia do połowy maja. Głębokość siewu na glebach lekkich powinna wynosić 2-3 cm, na glebach ciężkich 1-2 cm. Jeśli wysiejemy po dwa kłębki w kilkucentymetrowych odstępach, będziemy mieli później mniej pracy przy przerywaniu. Małe korzenie z siewu czerwcowego zebrane jesienią używa się do konserwowania.

PIELĘGNACJA

Okres kiełkowania wynosi od 10 do 12 dni. Gdy rozwijają się pierwsze liście oraz później, w czasie powiększania się korzenia, rośliny mają duże zapotrzebowanie na wodę. Należy je regularnie podlewać lub chronić ziemię przed wysychaniem warstwą ściółki. Gdy wyrosną 2-4 spore liście, buraki przerywa się, na zbiór pęczkowy zostawiając je co 3-4 cm, a na zbiór korzeni co 6-10 cm. Usunięte rośliny można przesadzać, najlepiej w czasie wilgotnej pogody.

Czy wiesz, że... Buraki w pierwszym roku uprawy tworzą tylko liście, ale jeśli rosły w czasie chłodu, wybijają w pędy kwiatowe, co pogarsza jakość korzeni.



KSZTAŁTY I KOLORY

Większość odmian ma kulisty kształt, np. 'Astar', 'Czerwona Kula', 'Glob', 'Okrągły Ciemnoczerwony,' 'Karmazyn', 'Patryk'. Cylindryczny kształt mają odmiany: 'Opolski', 'Regulski Cylinder' oraz 'Rywal', a spłaszczony - 'Egipski'. Białe pasma na ich przekroju są raczej niepożądane. Buraki ćwikłowe nie muszą być buraczkowe, np. w sprzedaży internetowych jest biała odmiana 'Albina'.

DOBRY OD MAŁEGO

M łode buraczane liście o 5-centymetrowej długości mogą być składnikiem sałatek liściowych. Rośliny z niedużymi korzeniami (do 2 cm średnicy) z tzw. zbioru pęczkowego, nazywane tak jak buraki liściowe boćwiną lub botwiną, wykorzystywane są do tradycyjnych letnich zup - chłodnika i boćwinki. Korzenie do bezpośredniego spożycia powinny mieć średnicę 7 cm, do długiego przechowywania najlepiej nadają się o 3 cm większe.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kalendarz wysiewu warzyw - kiedy siać warzywa?
Owoce i warzywa, które pomogą Ci schudnąć!
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie

Skomentuj:

Burak ćwikłowy - nie tylko na ćwikłę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej