Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz wysiewu warzyw - kiedy siać warzywa?

Alicja Gawryś

Nie ma smaczniejszych warzyw niż tych wyhodowanych we własnym ogródku i na balkonie. Nadszedł czas na wysianie warzyw uprawianych z rozsady. Wkrótce rozpoczniemy też siew na grządkach. Nie przegapcie odpowiedniego terminu.

Gdy w maju nadejdzie czas na przesadzanie rozsady do gruntu, młode pomidory mają co najmniej po 10 cm wysokości i kilka par liści
Gdy w maju nadejdzie czas na przesadzanie rozsady do gruntu, młode pomidory mają co najmniej po 10 cm wysokości i kilka par liści
Fot. Shutterstock

Terminy wysiewu warzyw

Niektóre warzywa mają długi okres wegetacji, dlatego aby wydały plon latem w ogrodzie, przygotowujemy wcześniej ich rozsadę pod dachem. Wiele osób robi to samodzielnie. W ten sposób uzyskują ją w najtańszy sposób. Zwolennicy uprawy ekologicznej mają przy tym pewność, że rośliny wyrosły bez użycia środków chemicznych. Musimy wiedzieć, że rozsada uzyskana w domu jest trochę gorszej jakości, niż ta, która wyrosła w szklarni. Aby była możliwie jak najbardziej zwarta i miała dobrze rozwinięty system korzeniowy, musimy jej zapewnić dobre warunki i termin siewu (kalendarz siewu warzyw). Terminy siewu warzyw różnią się w zależności od gatunku i konkretnej odmiany. Dokładne informacje na temat tego, kiedy siać i sadzić znajdziemy najczęściej na opakowaniach nasion.
 

Wybieramy nasiona

Najlepiej kupić paczkowane nasiona wybranej odmiany. Trzeba sprawdzić ich datę ważności oraz termin wysiewu. Można też wykorzystać własnoręcznie zebrane nasiona. Jeśli jednak pochodzą z odmiany oznaczonej jako F1, wówczas uzyskane z nich okazy nie zachowają cech rośliny matecznej. Poza tym, aby mieć pewność, że wzejdą, lepiej wysiać próbkę nasion na mokrą bibułę, sprawdzając w ten sposób, czy mają dobrą siłę kiełkowania.

Miejsce i światło

Terminy siewu - Pierwsze wysiewy rozpoczynamy na przedwiośniu, kiedy dzień jest jeszcze krótki i rośliny otrzymują mało światła. Dlatego miejsce, w którym ustawimy skrzynki z wysiewami, powinno być możliwie najjaśniejsze. Idealna byłaby ogrzewana szklarnia bądź weranda. Jeśli nie mamy tego typu pomieszczenia, pojemniki ustawiamy jak najbliżej okna, a nawet na małym podwyższeniu, by siewki miały lepszy dostęp do światła. Jeśli młode rośliny będą się wyciągać w jedną stronę, skrzynkę co pewien czas obracamy drugą stroną do okna.
 

Pojemniki i podłoże

Nasiona pomidorów, papryki i sałaty można wysiewać w skrzynkach. Rozmieszczamy je równomiernie w rządkach, niezbyt gęsto, albo rozrzucamy po powierzchni podłoża, a następnie przysypujemy cienką warstwą ziemi przesianej przez sito. Wygodne w użyciu są tzw. wielodoniczki, czyli palety z wgłębieniami, które wypełniamy podłożem. Nasiona umieszczamy po jednym w każdym wgłębieniu. Nasiona gatunków dyniowatych (ogórka, dyni, kabaczka, cukinii i patisona), a także kukurydzy, które ze względu na palowy korzeń, źle znoszą przesadzanie, lepiej umieszczać pojedynczo w doniczkach. Podłoże do wysiewów powinno być lekkie, przepuszczalne i rozdrobnione. Można kupić gotową taką mieszankę lub sporządzić ją samemu. W tym celu ziemię uniwersalną przesiewamy przez sito i mieszamy z piaskiem w proporcji 2:1 lub 3:1.

Temperatura i wilgoć

Gdy siewki wytworzą po 2-3 małe liście właściwe (nie należy ich mylić z liścieniami, które wyrastają bezpośrednio z nasienia), pikujemy je pojedynczo do doniczek. Jeśli siewki wyrosły w kępkach, rozdzielamy je. Aby nie uszkodzić delikatnych młodych korzeni, używamy specjalnego pikulca. Jak sadzić warzywa? Robimy nim wgłębienia w podłożu, a w nich umieszczamy korzenie siewek i dociskamy. Po przesadzeniu rośliny podlewamy. Do pikowania warto używać tzw. doniczek ekologicznych, to znaczy takich, które się rozkładają w ziemi, albo doniczek zrobionych z siatki - w tym wypadku korzenie przerastają przez jej oczka. Jest to wygodne przy przesadzaniu rozsady do gruntu, bo roślin nie wyjmujemy z doniczek.

Pikujemy

Gdy siewki wytworzą po 2-3 małe liście właściwe (nie należy ich mylić z liścieniami, które wyrastają bezpośrednio z nasienia), pikujemy je pojedynczo do doniczek. Jeśli siewki wyrosły w kępkach, rozdzielamy je. Aby nie uszkodzić delikatnych młodych korzeni, używamy specjalnego pikulca. Robimy nim wgłębienia w podłożu, a w nich umieszczamy korzenie siewek i dociskamy. Po przesadzeniu rośliny podlewamy. Do pikowania warto używać tzw. doniczek ekologicznych, to znaczy takich, które się rozkładają w ziemi, albo doniczek zrobionych z siatki - w tym wypadku korzenie przerastają przez jej oczka. Jest to wygodne przy przesadzaniu rozsady do gruntu, bo roślin nie wyjmujemy z doniczek.

Hartujemy

Rozsada, która wyrosła w pomieszczeniu, przed posadzeniem w gruncie wymaga zahartowania. W tym celu najpierw codziennie pozostawimy ją przy uchylonym oknie, a potem wynosimy na dzień na zewnątrz, po trochu wydłużając czas jej pobytu na dworze. Stopniowe przyzwyczajanie roślin do zmian temperatury i ostrego słońca sprawi, że rośliny łatwiej się przyjmą w gruncie.

Wysiewamy wprost do gruntu

Kiedy najlepiej siać warzywa? Pietruszkę, marchew i zielony groszek możemy wysiewać, gdy tylko rozmarznie ziemia, zazwyczaj pod koniec marca. Rzodkiewkę, cebulę i buraki wysiewamy w kwietniu. W tym czasie w glebie umieszczamy ząbki  czosnku i cebulę dymkę. Ziemię na zagonku przekopujemy, usuwamy chwasty i rozdrabniamy grudki. Następnie wytyczamy równomiernie rozmieszczone płytkie rowki.

Sianie warzyw - Nasiona wysiewamy niezbyt gęsto w płytkich rowkach i delikatnie przysypujemy ziemią. Poszczególne warzywa podlewamy konewką z sitkiem. Jeśli siewki wzejdą zbyt gęsto, przerywamy je, pozostawiając tylko najsilniejsze, w odpowiednich odstępach.

Co zagraża wysiewom

W warunkach domowych siewki mogą zostać porażone przez czarną nóżkę. Ta choroba grzybowa objawia się czernieniem podstaw młodych roślin, a w rezultacie ich zamieraniem. Patogen zazwyczaj znajduje się w źle przygotowanej ziemi. Dlatego do wysiewów bezpiecznie jest używać ziemi wyprażonej w piecyku. Gdy zauważymy pierwsze zamierające siewki, wyrywamy je, a resztę podlewamy roztworem Previcuru. Nasionom wysianym w gruncie zagrażają ulewne deszcze, które mogą wypłukać je lub spowodować ich gnicie. Uprawa warzyw we własnym gródku ma swoje ciemne strony... Amatorami nasion są ptaki. Aby je odstraszyć, na zagonkach montujemy wiatraczki, wirujące na wietrze.

Termin wysiewu warzyw na rozsadę

Warzywa kapustne

 
     Roślinatermin siewu
     brokułpoczątek III
     wczesny kalafiorpoczątek III
     kapusta wczesnapoczątek III
     porpoczątek III
     sałata masłowapoczątek III
     kalarepapołowa III
     kapusta pekińskapołowa III
     pomidorkoniec III
     miechunka pomidorowakoniec III
     paprykakoniec III
     selerpoczątek IV
     cukiniapołowa IV
     dyniapołowa IV
     kabaczekpołowa IV
     kukurydzapołowa IV
     melonpołowa IV
     ogórekpołowa IV
     patisonpołowa IV

Termin siewu sałaty zależy od jej gatunku. Można ją uprawiać zarówno z sadzonek, jak i siewu do gruntu. Sałata lodowa i masłowa głowiasta Siew na rozsadę: 10 marca – 10 kwietnia Sadzenie: 10–30 kwietnia Siew do gruntu: 15 marca – 15 kwietnia Sałata liściowa Siew na rozsadę: 15 marca – 15 kwietnia Sadzenie: 15 kwietnia

Terminy wysiewu warzyw do gruntu


     Roślinatermin siewu
     pietruszkapoczątek III
     marchewpoczątek III
       
     rzodkiewkakoniec III
     szpinakkoniec III
     cebulapoczątek IV
     burak ćwikłowyIV

Warzywa strączkowe

groszek zielony początek III   

fasola - maj czerwiec V, VI

soja -maj czerwiec V, VI

    Więcej o:

Skomentuj:

Kalendarz wysiewu warzyw - kiedy siać warzywa?