Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pierwiosnek - Primula

Monika Latkowska
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Pierwiosnki to rośliny dobrze nam znane z ogrodów. Są też gatunki, które można uprawiać w mieszkaniu. Ogrodnicy przygotowują je w specjalnych warunkach w szklarni i wystawiają na sprzedaż już zimą.

Rośliny te zwykle nie są zbyt drogie i prawie każdy może ułożyć z nich kolorową wiosenną kompozycję.

Choć pierwiosnki - zwane też prymulkami - kojarzą się z wiosną, niektóre odmiany zakwitają już w październiku i wtedy pojawiają się w sprzedaży. W kwiaciarniach najczęściej widujemy różnobarwne odmiany pierwiosnka bezłodygowego. Rośliny te są wdzięcznym elementem do tworzenia kompozycji, szczególnie wielkanocnych. Wczesną wiosną swe miejsce znajdują także w skrzynkach balkonowych.

Od kilku lat na naszym rynku dostępne są również gatunki pochodzenia azjatyckiego. Kwitnące zimą egzotyczne pierwiosnki ślimakowate, chińskie i kubkowate to rośliny okazałe, doskonale pasujące do eleganckich i stylowych wnętrz. Zwykle sadzimy je w ceramicznych doniczkach. Atrakcyjnie prezentują się też w rustykalnych naczyniach, takich jak wiklinowe koszyki czy gniazdka z gałązek brzozowych, drewniane cebrzyki bądź metalowe wiaderka.

1. Pierwiosnek bezłodygowy

Primula acaulis, inaczej P. vulgaris. Jest najbardziej popularnym z gatunków uprawianych w doniczkach, chociaż w ciepłym mieszkaniu szybko przekwita. Jego kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe, a także dwubarwne, z kontrastowym jaśniejszym oczkiem, lub cieniowane, np. 'Harlequin Bicolor'. Bardzo efektowne są zwłaszcza odmiany o dużych kwiatach, niekiedy dwu- lub trzykrotnie większych niż kwiaty typowe dla tego gatunku. Ciekawostką są odmiany (np. 'Jacpot'), których kwiatostany znajdują się na wydłużonych łodyżkach.

2. Pierwiosnek kubkowaty

Primula obconica. Wieloletni gatunek pochodzący z Chin, dorastający do 25-30 cm wysokości. Jego kwiaty (o średnicy od 1 do 8 cm) barwy białej, czerwonej lub w odcieniach różu i fioletu (często biało obrzeżone), z charakterystycznym zielonkawym oczkiem, są zebrane w okazałe baldachy. Możemy się nimi cieszyć w mieszkaniu dość długo - nawożona roślina często powtarza kwitnienie. Osadzone na długich ogonkach liście są dodatkową ozdobą rośliny. Pokrywające je gruczołowate włoski zawierają priminę - związek mogący wywoływać podrażnienia skóry u osób o skłonnościach alergicznych. U uprawianych obecnie odmian jego zawartość jest jednak bardzo mała.

3. Pierwiosnek ślimakowaty

Primula malacoides. Jest rośliną jednoroczną. Pochodzi z Chin. Jego pachnące kwiaty o średnicy około 3 cm mogą mieć barwę białą, różową, czerwoną lub fioletową. Są osadzone piętrowo na długich szypułkach, dorastających do 40 cm długości i zebrane w okółki. Rozwijają się stopniowo, zdobiąc roślinę przez 2-3 miesiące. Duże, zaokrąglone liście na długich ogonkach mają ząbkowane, faliste brzegi. Ich spodnia strona i łodygi pokryte są mączystym nalotem.

Dr M. Latkowska jest pracownikiem Katedry Roślin Ozdobnych SGGW.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Uprawa i pielęgnacja pierwiosnków
Zasady nawożenia kwiatów w mieszkaniu
Donica drewniana za 50 zł. Jak ją samodzielnie zrobić?

Skomentuj:

Pierwiosnek - Primula

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej