Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Donica drewniana za 50 zł. Jak ją samodzielnie zrobić?

HGTV, Katarzyna Jodłowska

Donica drewniana to zwykle duży wydatek. Prowadzące programu "Wymarzone Ogrody" Izabela Szarmach i Olga Piórkowska pokażą nam jak wykonać samodzielnie dużą drewnianą donicę na drzewo w ogrodzie.

Donica drewniana
Donica drewniana
Fot. HGTV

Donica drewniana

Do posadzenia drzew na tarasie czy w ogrodzie potrzebna jest naprawdę duża donica. Jeśli chcielibyśmy ją kupić w supermarkecie budowlanym to musimy się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych. Nie mamy też pewności, że znajdziemy taką która będzie nam pasowała idealnie do naszego ogrodowego wnętrza.

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i tarasie

Donica drewniana potrzebne rzeczy:

Zanim zabierzemy się za zakupy, musimy przemyśleć jakiej wielkości donica będzie nam potrzebna. Mając tę wiedzę możemy w supermarkecie budowlanym zamówić potrzebne nam elementy skrojone na wymiar.

Donica drewniana
Donica drewniana - potrzebne elementy
Fot.HGTV

 • płyta OSB wodoodporna
 • drewno konstrukcyjne
 • drewniane listewki dekoracyjne
 • wkrętarka
 • wkręty do drewna samowiercące
 • papier ścierny
 • farbę białą impregnującą
 • wałek do farby
 • pędzel
 • styropian
 • folię izolacyjną

Donica drewniana krok 1.

Nasza donica będzie miała 50 cm szerokości i wysokości. Kładziemy na spodzie dwie belki drewna konstrukcyjnego i układamy na nich przyciętą (50 x 50 cm) płytę OSB. Płytę przykręcamy do drewna konstrukcyjnego w 3 miejscach wkrętami.

Donica drewniana
Donica drewniana
Fot.HGTV

Donica drewniana krok 2.

Teraz skręcamy wszystkie boki i powstaje skrzynia z płyty OSB. Tę prostą konstrukcję ozdabiamy listewkami przymocowując je po bokach skrzyni. Całość dokładnie musimy oszlifować z "zadziorków".

Donica drewniana
Donica drewniana - ozdobne listewki
Fot. HGTV

Zrób to sam: donica za grosik

Donica drewniana krok 3.

Po przymocowaniu listewek pozostaje nam tylko pomalować skrzynię białą farbą impregnującą. Najlepiej wykonać to małym wałkiem.

Drewniana donica
Drewniana donica - malowanie
Fot. HGTV

Donica drewniana krok 4.

Donice stawiamy na utwardzonej powierzchni. W naszym przypadku są to bloczki fundamentowe wkopane w ziemię. Przed posadzeniem drzewa w donicy należy ją ocieplić styropianem i wyłożyć folią budowlaną tak by przetrwała w niej bezpiecznie wiele lat. Drzewko jest w worku jutowym, dzięki czemu możemy je sadzić zarówno w donicy jak i w gruncie. Jeśli korzenie drzewa wydadzą Wam się suche - przed posadzeniem konicznie je namoczcie kwadrans w wodzie. Na spód donicy wsypujemy ziemię ogrodniczą i na końcu wkładamy balot drzewa, uzupełniamy ziemią i podlewamy. Drzewo warto ustawić najbardziej atrakcyjną stroną do miejsca w którym będziemy długo przesiadywać.

Jeśli donica przeznaczona jest do ogrodu to może nie posiadać dna.

Skalniak w miniaturze

Donica drewniana
Donica drewniana - stabilizacja
Fot. HGTV

Nasze projektantki wybrały niezwykłą roślinę - świdośliwę. Ma ona same zalety, pięknie się prezentuje przez cały rok, wiosną ma atrakcyjne listowie, latem pojawiają się pyszne jadalne owoce z których można robić dżemy i soki, a jesienią przebarwia się na purpurowo.

Skomentuj:

Donica drewniana za 50 zł. Jak ją samodzielnie zrobić?