Uprawa i pielęgnacja pierwiosnków
Pierwiosnki zdobią nasze mieszkania przez stosunkowo krótki czas - nie musimy się ich jednak później pozbywać. Przechowajmy je do wiosny w chłodnym, widnym pomieszczeniu.
Kupując pierwiosnki, wybierajmy tylko rośliny zdrowe, o żywozielonych liściach, z jak największą liczbą pąków kwiatowych.
Pielęgnacja po kwitnieniu.
Pierwiosnki zdobią nasze mieszkania przez stosunkowo krótki czas - nie musimy się ich jednak później pozbywać. Przechowajmy je do wiosny w chłodnym, widnym pomieszczeniu. Wieloletnie pierwiosnki bezłodygowe posadźmy w ogrodzie, w zacisznym półcienistym miejscu. Zakwitną tam w przyszłym roku. Pamiętajmy, że gatunki azjatyckie nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie. Jeśli wynieśliśmy je na lato do ogrodu, jesienią przed nastaniem przymrozków przenieśmy je do mieszkania i ustawmy w jasnym, chłodnym miejscu. Pierwiosnek kubkowaty warto po przekwitnięciu przesadzić do żyźniejszego podłoża - w tym samym sezonie ponownie zakwitnie. Rozmnażanie. Pierwiosnki, które opisujemy, rozmnaża się przez wysiew nasion. Nie jest to jednak zadanie dla amatorów.
Choroby i szkodniki
<li> Mączliki. Wokół roślin fruwają drobne białe muszki. Liście pokrywają się plamami, żółkną i zasychają. Szkodniki zwalcza się chemicznie lub stosując środki naturalne, np. Bio Chron.