Uprawa melonów w ogrodzie. Melon - wymagania i pielęgnacja w polskim klimacie
Dla niektórych polskich odmian melona nasze lato wcale nie jest za chłodne! Dojrzałe w słońcu owoce są przepyszne - orzeźwiają i... rozpalają zmysły. Natomiast zawierają m.in. dużo karotenu i rzadko występujący w roślinach kwas foliowy.
Zerwane dopiero wtedy, kiedy osiągną pełnię dojrzałości, owoce melona to poezja smaku i zapachu. Można się nim objadać bezkarnie, bo dostarczają niewiele kalorii (100 g to 32 kcal). Ale po 2-3 dniach nie są już tak smaczne i aromatyczne. Niestety, przeznaczone do handlu owoce zbiera się zbyt wcześnie, aby można je było dłużej przechowywać.
Najlepsze odmiany melona do uprawy w Polsce
Melon jest gatunkiem ogórka, na co wskazuje jego łacińska nazwa (Cucumis melo), ale kształtem bardziej przypomina dynię. Smak owoców można przewidzieć po ich wyglądzie. Paskowane, o powierzchni z rowkami to kantalupy. Ich ciemnopomarańczowy miąższ jest przepyszny i pachnący. Kuliste melony siatkowane z cienkimi zgrubieniami skórki, w środku żółte, czerwonawe lub zielone, mogą być równie smaczne. Z kolei melony gładkie (bez siateczki lub wgłębień), wydłużone, żółte lub zielone, są bardzo słodkie, lecz mniej aromatyczne.z ogrodu najlepszy!
Owoce do sklepów sprowadza się z ciepłych rejonów świata. Ale jeśli lato nie poskąpi słońca, smaczniejsze melony zbierzemy w ogrodzie. Polskim hodowcom udało się bowiem otrzymać rośliny wyjątkowe - znoszące chłody, o krótkim okresie wegetacji, a przy tym często odporniejsze na mączniaka rzekomego niż inne dyniowate. Ich nasiona oferuje PNOS Ożarów i firma Legutko, torebka kosztuje ok. 4 zł. Jeśli wysiejemy kilka odmian, owoce będziemy zbierać od początku sierpnia do września. Najlepiej w gruncie rosną odmiany:
- 'Emir F1' - owoce ok. 1 kg, zielono-pomarańczowe, siatkowane, dojrzewają od początku sierpnia, miąższ pomarańczowy i bardzo aromatyczny. Odmiana smaczna i plenna, mało niszczona przez mączniaka rzekomego.
- 'Junior F1' - owoce do 1 kg, żółte, siatkowane, dojrzewają od początku sierpnia, miąższ pomarańczowy.
- 'Malaga F1' - owoce do 1,5 kg, kremowo-zielone, żebrowane, dojrzewają od końca sierpnia, miąższ pomarańczowy, bardzo słodki i pachnący.
- 'Melba' - owoce do 0,7 kg, kremowe z delikatną siateczką, dojrzewają od połowy sierpnia, miąższ pomarańczowy.
- 'Oliwin' - owoce do 1 kg, żółtawe, gładkie, dojrzewają od początku sierpnia, miąższ jasnozielony.
- 'Seledyn F1' - wydłużone owoce do 1,4 kg, zielone lub żółte, dojrzewają od początku sierpnia, miąższ seledynowy.
Im cieplej, tym lepiej dla melonów należy wybrać nasłonecznioną i osłoniętą od wiatru grządkę, a ziemię wzbogacić w żyzny kompost. Nasiona wysiewa się na przełomie kwietnia i maja w ciepłym, jasnym pomieszczeniu, a doogrodu wysadza po miesiącu, gdy ziemia się ogrzeje - po 2 na 1 m2. Ziemię warto przykryć ściółką lub czarną folią, co m.in. ochroni korzenie przed chłodem. Rośliny trzeba umiarkowanie podlewać i nieco zasilać, np. gnojówką z pokrzyw.
Dojrzałe owoce nabierają typowej dla odmiany barwy, łatwo odpadają od szypułki i intensywnie pachną - wówczas je zbieramy. Przed pierwszym przymrozkiem zrywamy także melony niezupełnie dojrzałe. Przechowywane przez tydzień w temperaturze ok. 20°C będą smaczniejsze.
Kwiaty męskie i żeńskie
W czerwcu w kątach liści melona pojawiają się żółte kwiatki. Kwiaty żeńskie (o średnicy 2,5 cm) wyrastają pojedynczo. Rozpoznamy je także po rozdętej dolnej zielonej części.
Zapylone zmieniają się w owoce. Kwiaty męskie są drobniejsze, mają pylniki i tworzą się po kilka.
Zdjęcie powyżej: Kwiat męski
Zdjęcie powyżej: Kwiat żeński
Skomentuj:
Uprawa melonów w ogrodzie. Melon - wymagania i pielęgnacja w polskim klimacie